عدم تحمل لاکتوز و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید!!


عدم تحمل لاکتوز

افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز قادر به هضم کامل لاکتوز موجود در شیر نیستند. در نتیجه بعد از خوردن یا نوشیدن لبنیات دچار اسهال، گاز و نفخ می شوند. این بیماری که سوء جذب لاکتوز نیز نامیده می شود، معمولاً بی ضرر است، اما علائم آن می تواند ناراحت کننده باشد.

مقدار کمی از آنزیم تولید شده در روده کوچک (لاکتاز) معمولاً مسئول عدم تحمل لاکتوز است. شما می توانید سطح لاکتاز پایینی داشته باشید و همچنان بتوانید محصولات شیر ​​را هضم کنید، اما اگر سطح آنزیم بدن شما خیلی کم باشد، دچار عدم تحمل لاکتوز می شوید که بعد از خوردن یا نوشیدن لبنیات علائمی را ایجاد می کند.

اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند این بیماری را بدون ترک تمام غذاهای لبنی کنترل کنند.

لاکتوز قندی است که فقط در شیر یافت می شود. همچنین در محصولات لبنی و لبنیات از جمله پنیر و بستنی یافت می شود.

اگر فردی عدم تحمل لاکتوز داشته باشد، دستگاه گوارش آنزیمی بسیار کمی به نام لاکتاز تولید می کند. لاکتاز برای تجزیه لاکتوز مورد نیاز است.

عدم تحمل لاکتوز با حساسیت به شیر متفاوت است. در حساسیت به شیر، بدن به پروتئین شیر واکنش نشان می دهد نه قند شیر. آلرژی به شیر می تواند منجر به علائم شدید از جمله آنافیلاکسی شود.

در سراسر جهان، تخمین زده می شود که 68٪ از مردم در هضم لاکتوز مشکل دارند. این رقم در ایالات متحده کمتر است و 36 درصد مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.

این مقاله علائم، تشخیص، علل و درمان عدم تحمل لاکتوز را مورد بحث قرار می دهد. غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد و جایگزین های لبنیات نیز مورد بحث قرار گرفته است.

عدم تحمل لاکتوز

انواع عدم تحمل

عدم تحمل لاکتوز اغلب ارثی است. سه نوع عدم تحمل لاکتوز وجود دارد. عوامل مختلفی باعث کمبود لاکتاز می شوند.

عدم تحمل لاکتوز مادرزادی یا رشدی

ممکن است، اما به ندرت، نوزادانی که به دلیل کمبود لاکتاز با عدم تحمل لاکتوز متولد شوند. این اختلال از نسلی به نسل دیگر در یک الگوی ارثی به نام اتوزومال مغلوب منتقل می شود، به این معنی که مادر و پدر باید یک نوع ژن را منتقل کنند تا کودک را تحت تأثیر قرار دهد. نوزادان نارس نیز به دلیل سطوح ناکافی لاکتاز ممکن است دچار عدم تحمل لاکتوز شوند.

زمانی که فردی با یک جهش ژنتیکی متولد می شود که باعث می شود لاکتاز بسیار کمی تولید کند یا اصلا لاکتاز تولید کند.

کمبود فامیلی لاکتاز زمانی است که فرد لاکتاز کافی تولید می کند، اما فرد لاکتوز را برای جذب در جریان خون تجزیه نمی کند.

در برخی افراد، سطح لاکتاز از سنین پایین کاهش می یابد، اما علائم عدم تحمل لاکتوز ممکن است تا زمانی که کودک بزرگتر یا بالغ شود ظاهر نشود.

عدم تحمل لاکتوز ثانویه

این نوع عدم تحمل لاکتوز زمانی رخ می دهد که روده کوچک شما پس از بیماری، آسیب یا جراحی روده کوچک، تولید لاکتاز را متوقف کند. بیماری های مرتبط با عدم تحمل لاکتوز ثانویه عبارتند از عفونت های روده ای، بیماری سلیاک، رشد بیش از حد باکتری ها و بیماری کرون.

درمان اختلال زمینه ای ممکن است سطح لاکتاز را بازگرداند و علائم و نشانه ها را بهبود بخشد، اگرچه ممکن است زمان ببرد.

دلایل

لاکتاز آنزیمی است که در روده کوچک تولید می شود. بدن از لاکتاز برای تجزیه لاکتوز به اجزای گالاکتوز و گلوکز استفاده می کند. سپس گلوکز وارد جریان خون می شود.

اگر سطح لاکتاز فرد پایین باشد، لاکتوز تجزیه نمی شود و به جریان خون جذب نمی شود. در عوض، به روده بزرگ حرکت می کند. باکتری های روده بزرگ با تولید گاز بیشتر به هر محصول حاوی لاکتوز واکنش نشان می دهند. این می تواند منجر به ناراحتی و سایر علائم ناخوشایند برای فرد شود.

در برخی مناطق، افراد بیشتری ژنی دارند که به آنها امکان هضم لاکتوز را می دهد. عدم تحمل لاکتوز در افرادی که اهل اروپا هستند یا خانواده آنها از اروپا هستند کمتر دیده می شود.

در ایالات متحده، زیرگروه‌های قومی و نژادی وجود دارند که به احتمال زیاد در هضم لاکتوز مشکل دارند. این گروه ها عبارتند از:

 • آفریقایی آمریکایی ها
 • امریکایی های اصیل
 • آسیایی آمریکایی ها
 • گویندگان اسپانیایی
 • لاتین

برخی معتقدند نوشیدن شیر برای انسان طبیعی نیست زیرا انسان تنها پستانداری است که پس از از شیر گرفتن به مصرف شیر ادامه می دهد. آنها معتقدند عدم تحمل لاکتوز یک بیماری نیست بلکه یک پدیده طبیعی است.

سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • جراحی روده
 • بیماری کرون
 • کولیت زخمی
 • شیمی درمانی
 • بیماری سلیاک
 • گاستروانتریت
 • سندرم روده تحریک‌پذیر

اگر بیماری زمینه ای مزمن باشد، مانند بیماری کرون، عدم تحمل ناشی از آن اغلب طولانی مدت است. عدم تحمل‌هایی که با یک بیماری کوتاه‌مدت مانند گاستروانتریت شروع می‌شوند، معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته برطرف می‌شوند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند شما یا فرزندتان را بیشتر مستعد عدم تحمل لاکتوز کنند عبارتند از:

افزایش سن

عدم تحمل لاکتوز معمولا در بزرگسالی ظاهر می شود. این وضعیت در نوزادان و کودکان خردسال ناشایع است.

ملیت

عدم تحمل لاکتوز در سرخپوستان آفریقایی، آسیایی، اسپانیایی تبار و آمریکایی شایع تر است.

تولد زودرس

نوزادانی که نارس متولد می شوند ممکن است سطح لاکتاز پایینی داشته باشند زیرا روده کوچک تا اواخر سه ماهه سوم سلول های تولید کننده لاکتاز تولید نمی کند.

بیماری هایی که روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهند

مشکلات روده کوچک که می تواند باعث عدم تحمل لاکتوز شود شامل رشد بیش از حد باکتری ها، بیماری سلیاک و بیماری کرون است.

برخی از درمان های سرطان

اگر برای سرطان معده پرتودرمانی داشته باشید یا عوارض روده ای ناشی از شیمی درمانی داشته باشید، خطر ابتلا به عدم تحمل لاکتوز در شما افزایش می یابد.

نشانه ها

علائم و نشانه های عدم تحمل لاکتوز معمولاً 30 دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن یا نوشیدن غذاهای حاوی لاکتوز شروع می شود.

علائم می تواند از ناراحتی خفیف تا یک واکنش شدید متغیر باشد. بستگی به میزان تولید لاکتاز در بدن و میزان مصرف لاکتوز دارد.

اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند مقداری لاکتوز را بدون داشتن علائم مصرف کنند. هر فردی سطح تحمل متفاوتی دارد.

علائم عدم تحمل لاکتوز می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد و گرفتگی شکم
 • نفخ شکم
 • اسهال
 • آروغ زدن
 • حالت تهوع و گاهی استفراغ
 • گرفتگی معده
 • گاز

ممکن است یک فرد 30 دقیقه تا 2 ساعت پس از مصرف لاکتوز تمایل ناگهانی به استفاده از حمام داشته باشد. اسهال مزمن می تواند منجر به کم آبی بدن شود، بنابراین در صورت ابتلا به اسهال مهم است که مقدار زیادی آب بنوشید.

تشخیص

اگر فردی مشکوک به عدم تحمل لاکتوز باشد، می‌تواند یک دفترچه غذایی داشته باشد و فهرستی از غذاهایی که می‌خورد و علائمی که ایجاد می‌کند را فهرست کند. این می تواند به بیماران و پزشکان آنها کمک کند تا بفهمند کدام غذاها باعث ایجاد علائم می شوند.

اکثر متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد برای مدتی رژیم غذایی بدون لاکتوز را امتحان کنند تا ببینند آیا علائم بهبود می یابند.

در برخی آزمایشات، آنها می توانند عدم تحمل لاکتوز را تشخیص دهند.

عدم تحمل لاکتوز

تست ها عبارتند از:

تست تنفس هیدروژن

فرد یک شب ناشتا است و سپس صبح روز بعد محلول لاکتوز مصرف می کند. سپس پزشک سطح هیدروژن موجود در هوای بازدمی را اندازه گیری می کند. سطح بالای هیدروژن نشان دهنده عدم تحمل لاکتوز است.

تست تحمل لاکتوز

فرد از محلول لاکتوز استفاده می کند و پزشک برای اندازه گیری سطح گلوکز او نمونه خون می گیرد. اگر سطح قند خون ثابت بماند، بدن لاکتوز را به درستی تجزیه نکرده است.

آزمایش نمونه مدفوع

آزمایش‌های تحمل لاکتوز و آزمایش‌های تنفسی هیدروژن برای نوزادان مناسب نیستند، بنابراین ممکن است پزشک آزمایش مدفوع انجام دهد. سطوح بالای استات و سایر اسیدهای چرب در مدفوع می تواند نشانه عدم تحمل لاکتوز باشد.

رفتار

برای جلوگیری از علائم، فردی که دچار عدم تحمل لاکتوز شدید ممکن است نیاز به اجتناب از شیر، محصولات لبنی مانند بستنی و سایر غذاهای فرآوری شده حاوی پودر شیر و آب پنیر داشته باشد.

اجتناب از لاکتوز ممکن است نیاز به آزمون و خطا داشته باشد، اما بررسی برچسب های مواد غذایی می تواند کمک کننده باشد، زیرا محصولات حاوی لاکتوز باید دارای برچسب حاوی “شیر” باشند.

بسیاری از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند تا 10 گرم لاکتوز یا حدود یک لیوان شیر بدون علائم مصرف کنند. مصرف زیاد در طول روز و مصرف محصولات حاوی لاکتوز همراه با وعده های غذایی می تواند تحمل لاکتوز را افزایش دهد.

افراد می توانند از مکمل های آنزیم لاکتاز که حاوی لاکتاز هستند برای تجزیه لاکتوز موجود در شیر و فرآورده های شیری استفاده کنند. این امر احتمال بروز علائم عدم تحمل لاکتوز را کاهش می دهد.

غذاهایی که باید اجتناب کنید

بیشتر شیر و محصولات لبنی حاوی لاکتوز هستند و در بسیاری از غذاهای فرآوری شده شیر و لبنیات به آنها اضافه می شود.

لاکتوز قندی است که در شیر اکثر پستانداران به جز برخی از پستانداران دریایی یافت می شود. بسته به نوع فرآوری، محصولات لبنی مختلف می توانند حاوی مقادیر متفاوتی لاکتوز باشند.

هر محصولی که حاوی شیر، لاکتوز، آب پنیر، کشک، فرآورده های فرعی شیر، مواد جامد شیر یا شیر خشک بدون چربی باشد که در ترکیبات آن ذکر شده است، حاوی لاکتوز است.

غذاهایی که معمولا حاوی لاکتوز هستند عبارتند از:

 • کیک و بیسکویت
 • سس پنیر
 • سوپ های خامه ای
 • فرنی
 • شیر کاکائو
 • پنکیک
 • تخم مرغ همزده

برای جلوگیری از علائم، فرد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باید برچسب مواد غذایی را به دقت بررسی کند، زیرا برخی از غذاها ممکن است حاوی لاکتوز پنهان باشند.

مثالها عبارتند از:

 • نان ها
 • غلات صبحانه
 • مارگارین
 • سوپ فوری
 • آب نبات
 • شکلات
 • برخی از گوشت های فرآوری شده مانند ژامبون ورقه شده
 • سس سالاد و سس مایونز

حدود 20 درصد از داروها حاوی لاکتوز به عنوان پرکننده هستند. اینها ممکن است شامل قرص های ضد بارداری، داروهای بدون نسخه و درمان های سوزش سر دل باشد.

جایگزین های لبنیات

در بسیاری از جوامع، محصولات لبنی منبع مهمی از مواد مغذی از جمله کلسیم، پروتئین و ویتامین‌های A، B12 و D هستند. هنگام حذف لبنیات، دریافت این مواد مغذی از منابع دیگر مهم است.

بسیاری از محصولات لبنی جایگزین، از جمله شیر سویا، شیر بادام و پنیرهای جایگزین، با ویتامین ها غنی شده اند.

منابع این ویتامین ها به غیر از لبنیات عبارتند از:

کلسیم

جلبک دریایی، آجیل و دانه ها، ملاس سیاه بند، لوبیا، پرتقال، انجیر، کینوآ، آمارانت، کلم، بامیه، کلم بروکلی، سبزی قاصدک، کلم پیچ و محصولات غنی شده مانند آب پرتقال و شیرهای گیاهی.

ویتامین A

هویج، کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین، روغن کبد ماهی، جگر، اسفناج، کدو تنبل، خربزه، طالبی، تخم مرغ، زردآلو، پاپایا، انبه و نخود فرنگی.

ویتامین دی

این ویتامین را می توان با قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید، خوردن ماهی های چرب، زرده تخم مرغ، روغن کبد ماهی و برخی از شیرهای گیاهی غنی شده و سایر محصولات غنی شده از جمله بسیاری از غلات صبحانه افزایش داد.

شیر بدون لاکتوز

فردی با علائم شدید باید برچسب مواد غذایی را بررسی کند تا مطمئن شود سطح لاکتوز صفر است. همچنین شیر گیاهی نسبت به شیر گاو پروتئین کمتری دارد.

بهتر است قبل از ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی خود با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

آخرین کلمه

عدم تحمل لاکتوز زمانی رخ می دهد که بدن فرد قادر به تجزیه پروتئین های شیر نباشد. این بیماری بسیار شایع است و می تواند علائم خفیف تا شدید ایجاد کند. در حالی که هیچ درمانی برای عدم تحمل لاکتوز وجود ندارد، افراد می توانند با پرهیز از شیر و فرآورده های شیری یا با مصرف آنزیم های لاکتاز از علائم پیشگیری کنند.

جایگزین های شیر و سایر محصولات لبنی به طور فزاینده ای در غرب محبوب می شوند و تعداد بیشتری از این محصولات در دسترس هستند.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/180120#summary

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lactose-intolerance/symptoms-causes/syc-20374232#:~:text=People%20with%20lactose%20intolerance%20are,its%20symptoms20be%20% .