عدم رضایت زن از رابطه جنسی، دلایل و راه های درمان آن


امروزه بسیاری از زنان هنگام رابطه جنسی با همسر خود به ارگاسم نمی رسند نارضایتی زنان در رابطه جنسی چیست؟ آیا نارضایتی یک زن از رابطه جنسی قابل درمان است؟ در واقع ارگاسم یکی از مراحل جنسی همه انسان هاست و در بسیاری از مواقع هدف از برقراری رابطه ارگاسم رسیدن به زوج و تولید مثل است.

از طرفی امروزه بسیاری از خانم ها هستند که حتی یک بار هم رضایت را تجربه نکرده اند که در این صورت به مرور زمان مشکلاتی برایشان به وجود می آید اما چه مشکلی؟ در دنیای روانشناسی نارضایتی زنان در رابطه جنسی زنان می گویند اختلال ارگاسم و زنانی که با این مشکل درگیر هستند در واقع اختلال ارگاسم دارند. اگر از این نوع اختلال رنج می برید و یا در ارضای خود مشکل دارید، کافیست با ما همراه باشید. زیرا ما همچنان به بررسی علائم، علل و درمان این نوع اختلال در زنان می پردازیم تا سهمی در لذت و رهایی شما از این اختلال داشته باشیم.

اختلال جنسی ارگاسم زنانه چیست؟

وقتی مشکلات مکرر کاهش میل جنسی، عدم رضایت، درد در حین رابطه جنسی و هر چیز دیگری که باعث ناراحتی شما و شریک زندگی شما می شود و بر روابط شما تأثیر منفی می گذارد، اختلال عملکرد جنسی می نامیم.

عوامل زیادی مانند فیزیولوژی، تجربیات، عواطف، باورها، سبک زندگی، روابط و… بر جنسیت تأثیر می‌گذارد که وجود اختلال در هر یک از این عوامل می‌تواند منجر به کاهش میل، برانگیختگی و رضایت جنسی زوجین شود.

یکی از این اختلالات اختلال ارگاسم زنانه (FOD) است که به معنای تأخیر مداوم یا عدم رضایت زن در رابطه جنسی است.

مطالعات نشان داده اند که اختلال ارگاسم در 11 تا 41 درصد از زنان شایع است و می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی و رضایت آنها از رابطه داشته باشد.

ما چهار نوع اختلال ارگاسمی داریم:

 • آنورگاسمی اولیه: زن هرگز به ارگاسم نرسیده است.
 • آنورگاسمی ثانویه: زن قبلاً ارگاسم را تجربه کرده است اما در رسیدن به آن مشکل دارد.
 • آنورگاسمی موقعیتی: زن فقط در شرایط خاصی مانند خودارضایی یا رابطه جنسی دهانی ارضا می شود.
 • آنورگاسمی عمومی: زن با وجود تحریک جنسی کافی تحت هیچ شرایطی به ارگاسم نمی رسد.

چرا نمی توانم به ارگاسم برسم؟

علت عدم رضایت زنان از روابط جنسی می تواند جنبه های روانی و جسمی داشته باشد که عبارتند از:

جنبه روانی

خستگی، استرس روزانه و مشکلات مالی از علل مهم روانی آنورگاسمی در زنان است. جدای از خستگی و استرس، دلایل روانی زیر نیز می تواند باعث نارضایتی در روابط زناشویی شود:

 • تصویر بد از رابطه جنسی: برخی از باورها و اعتقادات فرهنگی، احساس گناه، تربیت جنسی سختگیرانه خانواده ها
 • ترس از رابطه جنسی: ترس از بارداری، بیماری های مقاربتی و رابطه جنسی دردناک
 • مشکلات عاطفی: خشونت همسر، خجالتی بودن زنان از صمیمیت، تجربه سوء استفاده جنسی یا عاطفی، فقدان صمیمیت، مشاجره ها و درگیری های حل نشده، خیانت یا عدم اعتماد به شریک جنسی.
 • عدم پیش بازی: ناتوانی در بیان تمایلات جنسی، لمس نکردن کلیتوریس، عدم پیش بازی صحیح و کافی

علائم نارضایتی زنان از رابطه جنسی

اصولاً خانمی که اول باشد یا آخر رابطه ی جنسی او از همسرش راضی نیست، دچار اختلال ارگاسم است، هر چقدر هم که همسرش یا او ناحیه تناسلی و اندام های مختلف بدنش را تحریک کند، به اوج لذت نمی رسد. افسردگی همچنین رنج می برند حالا شما همچنین می خواهید بدانید که آیا این نوع اختلال را دارید یا خیر؟ آیا شما هم گاهی در حین رابطه جنسی احساس رضایت نمی کنید؟ فقط به رایج ترین علائم و نشانه ها نگاه کنید نارضایتی زنان در رابطه جنسی پرتاب کنید تا متوجه شوید این اختلال را دارید یا خیر. از جمله علائم یا نشانه های عدم رضایت زن از رابطه جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسیدن به ارگاسم با تاخیر طولانی
 • تعداد دفعاتی که او به ارگاسم می رسد کم است
 • بسیاری از اوقات او حتی ارگاسم را تجربه نمی کند
 • احساسات جسمی فرد هنگام رسیدن به ارگاسم بسیار ضعیف است، یعنی کیفیت ارگاسم پایین است.

علل جسمی و جسمی

وقتی میل جنسی شما مشکلی برای برقراری صمیمیت نیست، اما بدن شما پس از تحریک آمادگی رسیدن به ارگاسم را ندارد، دلیل عدم رضایت شما از روابط جنسی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

اختلالات هورمونی

عدم تعادل هورمون ها در بدن باعث کاهش میل جنسی زنان و ناتوانی در رسیدن به ارگاسم می شود.

واژینیسموس

برخی از خانم ها به اندازه کافی تحریک می شوند و تمایل به آمیزش دارند، اما در حین مقاربت، آلت تناسلی مرد به دلیل واژینیسموس و انقباض غیرارادی عضلات واژن نمی تواند نفوذ کند.

درد و خونریزی در حین مقاربت

خشکی واژن، آتروفی یا عفونت باعث درد و خونریزی واژن در حین و بعد از مقاربت می شود. به همین دلیل این زنان نمی توانند از رابطه جنسی خود لذت ببرند.

بیماری

بیماری هایی مانند دیابت و ام اس که بر اعصاب تاثیر می گذارند منجر به اختلال ارگاسم می شوند. سرطان های تناسلی، هیسترکتومی یا سایر جراحی های لگن نیز از علل فیزیکی آنورگاسمی زنان هستند.

داروهای مصرفی

مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، فشار خون و داروهای ضد حساسیت نیز می تواند در نرسیدن به اوج لذت جنسی شما موثر باشد.

اتساع واژن

گشاد شدن دهان و مجرای واژن یکی از دلایل رایج عدم ارگاسم در زنان و نارضایتی همسران آنهاست. گشاد شدن واژن در اثر افزایش سن، زایمان طبیعی و علل دیگر ایجاد می شود.

یائسگی

بسیاری از زنان در دوران یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن با مشکل سیر نشدن مواجه هستند. کاهش استروژن باعث آتروفی و ​​خشکی واژن، درد جنسی و کاهش خون رسانی به قسمت های داخلی و خارجی واژن می شود.
به همین دلیل، زنان یائسه با تاخیر یا عدم ارگاسم مواجه می شوند. این مشکلات در زنان شیرده نیز دیده می شود که موقت یا دائمی هستند.

اندازه کلاهک کلیتوریس

تغییرات هورمونی یائسگی می تواند باعث بزرگ شدن هود کلیتورال شود. اندازه هود کلیتوریس را می پوشاند و از تحریک آن در حین مقاربت جلوگیری می کند. این یکی از دلایل مهم آنورگاسمی است. زیرا تقریبا 80 درصد زنان از تحریک کلیتوریس راضی هستند.
اگر علت آنورگاسمی مشکلات جسمی باشد، در صورت عدم رضایت زن پس از تحریک، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص زنان با معاینه بیمار و گرفتن شرح حال بیماری های او می تواند علت نارضایتی زن از دخول را تشخیص داده و آن را درمان کند.

خیلی ها می خواهند بدانند دلیل کلی رضایت نداشتن خانم ها چیست؟ عوامل زیادی می توانند باعث ایجاد مشکل در رسیدن به ارگاسم شوند. در زیر چندین دلیل برای شما آورده ایم:

 1. عدم آگاهی در مورد عملکرد اندام های تناسلی در زنان یا مردان یا هر دو
 2. ارتباط ضعیف در مورد رابطه جنسی به این معنی است که مرد نمی داند همسرش چگونه بیشتر برانگیخته می شود
 3. اضطراب در مورد عملکرد جنسی به این معنی است که زن می ترسد که در رابطه جنسی به اندازه کافی خوب نیست
 4. مشکلات در رابطه مانند اختلافات و اختلافات حل نشده
 5. عدم اعتماد به همسر
 6. اختلالات روانی مانند افسردگی
 7. میل جنسی کم در زنان یا مردان
 8. خستگی و استرس
 9. سابقه سوء استفاده جنسی یا تجاوز جنسی
 10. اگر محیط جنسی امن و خصوصی نباشد
 11. حواس پرتی یا استرس عاطفی ناشی از مسائل خانوادگی، کاری، مالی
 12. احساسات منفی در مورد رابطه جنسی که در کودکی و نوجوانی به فرد القا شده است
 13. خجالتی، شرم و حیا، مثلا خیلی از خانم ها خجالت می کشند به شوهرشان بگویند کجا بدن من را لمس کند، من از آن لذت بیشتری می برم.
 14. سکس خسته کننده و یکنواخت

آشنایی با فصل های هورمونی در خانم ها

بدن زنان در طول یک ماه دچار تغییرات هورمونی می شود. همانطور که می دانید تنظیم هورمون ها در زنان نقش اساسی در بهبود خلق و خو، عواطف، میل جنسی و … دارد.

زیرا توسط زوج های تازه ازدواج شده که اغلب این را می پرسند فکر می کنند دلیل نارضایتی دختر چیست؟ برای سهولت باید بگوییم که این مشکل اگر گاهی اتفاق بیفتد جای نگرانی ندارد زیرا یک دختر در یک ماه 4 فصل هورمونی بهار، تابستان، پاییز و زمستان را تجربه می کند. خانم ها در هر یک از فصول روحیات متفاوتی دارند و طبیعی است که گاهی تمایلی به رابطه جنسی ندارند یا به ارگاسم نمی رسند و به دلیل عدم تمایل به رابطه جنسی می گویند راضی نکردن زن باعث درد دل می شود. و مشکلات دیگر و… برای قانع کردن شوهرانشان. تا از آنها فاصله بگیرد

بنابراین به همه دختران و خانم ها توصیه می کنیم اولاً از تغییرات هورمونی خود آگاه شوند و ثانیاً در مورد این مسائل با همسر خود صحبت کنند. علاوه بر این، برای بهبود هورمون ها اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. رژیم غذایی مناسب برای تنظیم قند خون
 2. تقویت غده فوق کلیوی با خواب به موقع و کافی، مدیریت استرس، کاهش مصرف کافئین، کاهش زمان استفاده از لپ تاپ و گوشی.
 3. تقویت اندام هایی که وظیفه دفع استروژن را بر عهده دارند و نقش حیاتی در تعادل هورمون ها دارند.
 4. تمرینات همگام سازی چرخه که شامل رژیم غذایی، ورزش صحیح و متناسب با فصول هورمونی، بهبود روابط عاطفی و جنسی از طریق کار روی درون و اعتماد به نفس و … می باشد.
 5. دوست داشتن خود و رسیدن به آرامش درونی

دلیل اینکه زن بدون دخول راضی نمی شود

اگرچه برخی از زنان در حین رابطه جنسی با نفوذ واژینال ارگاسم را تجربه می کنند، اما بیشتر زنان تنها زمانی به ارگاسم می رسند که کلیتوریس تحریک شده باشد. دلیل اینکه زن بدون دخول راضی نمی شود می تواند اضطراب باشد. استرس و اضطراب باعث ایجاد افکار مزاحم می شود و ارگاسم را غیرممکن می کند. علاوه بر اینها، مهمترین دلیل عدم رضایت زن بدون دخول یعنی مقدمات زن به خوبی انجام نشده است. متأسفانه برخی از مردان در تحریک همسر خود ناموفق هستند و برای جلوگیری از ناراحتی همسر، باعث می شوند که زن به صورت مصنوعی و غیرواقعی ابراز لذت کند. برخی تحقیقات می گویند برای رسیدن به ارگاسم باید حداقل 20 دقیقه تا نیم ساعت با یک زن عشق ورزید، در حالی که متأسفانه کل رابطه جنسی اکثر افراد نیم ساعت هم نیست.

بنابراین اگر جنتلمن هستید و به دنبال دلیل عدم رضایت یک دختر یا خانم بدون دخول هستید، بهتر است روش های تحریک همسرتان را تغییر دهید و این روند را کمی طولانی کنید. بدون دخول به ارگاسم برسید.

علاوه بر این عوامل، یک سری مشکلات و بیماری ها نیز می تواند دلیل عدم رضایت زن در روابط زناشویی باشد که شامل موارد زیر می شود:

 1. مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی (فلوکستین، پاروکستین، سرترالین)
 2. اختلالات یا تغییرات هورمونی مانند یائسگی
 3. دردهای لگنی مانند اندومتریوز
 4. آسیب عصبی ناشی از بیماری هایی مانند ام اس و غیره.
 5. خشکی واژن
 6. اسپاسم ناخواسته عضلات نزدیک واژن
 7. بیماری های مزمن مقاربتی یا سایر عفونت هایی که بر سلامت و میل جنسی تأثیر می گذارند.

اختلال ارگاسمیک در زنان، علت، علائم و درمان