عفونت دستگاه ادراری – شناخت علائم و درمان


یکی از شایع ترین بیماری ها در بین کودکان عفونت ادراری است. بین سه تا پنج درصد از دختران و یک درصد از پسران به این بیماری مبتلا می شوند. در اولین پست سلامت به بررسی عفونت های ادراری در کودکان می پردازد. این بیماری در اثر ورود میکروب به دستگاه ادراری ایجاد می شود. اگر مثانه را درگیر کند سیستیت و اگر کلیه ها را درگیر کند پیلونفریت نامیده می شود.

دلیل تاکید ما بر این بیماری را نباید نادیده گرفت و به سادگی نادیده گرفت. این باعث آسیب به بخشی از کلیه می شود و باعث فشار خون بالا و در نهایت نارسایی کلیه می شود. میکروب هایی که باعث عفونت دستگاه ادراری می شوند اغلب میکروب هایی هستند که در دستگاه گوارش وجود دارند. بنابراین وقتی ناحیه تناسلی مجاور مدفوع باشد باعث عفونت ادراری می شود.

این مشکل در نوزادان بارزتر است. این بیماری در پسران زیر یک سال و دختران زیر چهار سال بیشتر دیده می شود. با توجه به اهمیت این موضوع اولین موسسه پرستاری سلامت موضوع مقاله امروز خود را عفونت ادراری در کودکان قرار داده است.

عوامل مستعد کننده عفونت ادراری چیست؟

لیست عناوین:

یکی از عواملی که می تواند باعث عفونت ادراری در کودکان شود، ختنه نکردن پسران است. به نوعی احتمال ابتلای پسرانی که ختنه نمی شوند بیشتر از کودکانی است که ختنه می شوند. همچنین دختران بیشتر از پسران تحت تأثیر قرار می گیرند. مورد بعدی ژنتیک است که می تواند خطر عفونت ادراری را افزایش دهد. انسداد در دستگاه ادراری یکی دیگر از عواملی است که می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری شود.

انسداد مادرزادی مجاری ادراری یا علل اکتسابی مانند سنگ و.. مورد بعدی یبوست در کودکان است که احتمال عفونت را در کودکان افزایش می دهد. اگر کودک به دلایلی نیاز به کاتتر داشته باشد، اگر این کار در شرایط استریل انجام نشود، احتمال ابتلای کودک به عفونت ادراری بیشتر است.

عوامل مستعد کننده عفونت ادراری چیست؟

چه زمانی باید به عفونت ادراری در کودکان مشکوک باشیم؟

اگر کودک شما نوزاد است، پس اگر علائمی مانند تب، بی اشتهایی، اسهال یا یرقان دارید، به احتمال زیاد او عفونت ادراری دارد. در کودکان بزرگتر علائمی مانند بوی ادرار، درد و سوزش هنگام ادرار، شب ادراری و بی اختیاری و درد پهلو قابل تشخیص است. با توجه به این موارد بهتر است هر چند وقت یکبار ادرار فرزندان خود را چک کنید و در صورت نیاز برای انجام آزمایشات لازم به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص عفونت ادراری در کودکان چیست؟

این بیماری با آزمایش قابل تشخیص است اما توجه داشته باشید که نمونه باید به آزمایشگاه برده شود و در کمتر از دو ساعت تحویل داده شود. اگر کودک شما تب دارد، بهتر است آزمایش خون بدهید. در برخی موارد، کشت مایع نخاعی در نوزادان مبتلا به عفونت ادراری ممکن است مورد نیاز باشد. زیرا در نوزادان میکروب ها به راحتی می توانند به مغز نفوذ کرده و باعث مننژیت شوند.

آیا کودک برای درمان در بیمارستان بستری است؟

تشخیص عفونت ادراری در کودکان حتی با حضور پرستار در منزل قابل انجام است. پرستاران با آموزش هایی که در دوره های تخصصی می بینند به راحتی می توانند این مشکلات را تشخیص دهند. به عنوان مثال، آنها شدت علائم را بررسی می کنند تا ببینند آیا کودک به سونوگرافی کلیه نیاز دارد یا خیر. همچنین برخی از این عوامل تعیین می کنند که آیا کودک نیاز به بستری شدن دارد یا خیر. در بیشتر موارد با تجویز آنتی بیوتیک که باید به مدت هفت یا چهارده روز مصرف شود. علائم بهبود می یابد و بیماری درمان می شود، اما تکمیل دوره درمان مهم است.

عفونت ادراری در کودکان - سایت سلامت اول

نکته

در بزرگسالان در بیشتر موارد فقط به کشت ادرار نیاز است اما برای تشخیص عفونت ادراری در کودکان باید مواردی مانند سونوگرافی کلیه و مثانه انجام شود تا تشخیص صحیح و اقدامات لازم صورت گیرد.

کلام پایانی

بدون شک دوستان عزیز شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است پس برای درمان عفونت ادراری کودکان اقدامات لازم را انجام دهید. برای مثال توصیه می کنیم از لباس های زیر نخی استفاده کنید و به موقع آنها را تعویض کنید. Health First با فرستادن پرستار کودک به خانه از فرزند شما مراقبت می کند.