عقب ماندگی ذهنی – مشکلات ذهنی در کودکان


عقب ماندگی ذهنی که به آن زوال عقل نیز می گویند، در بیشتر افراد با مفهوم IQ مرتبط است و اولین چیزی که با شنیدن آن به ذهنمان خطور می کند، کمبود هوش است. درست است که یکی از ویژگی های عقب مانده های ذهنی، هوش پایین آنهاست، اما این تمام ماجرا نیست. اگر به دنبال اطلاعات جامعی در این زمینه هستید، توصیه می شود این مقاله را مطالعه کنید.

عقب ماندگی ذهنی چیست؟

لیست عناوین:

بد نیست بدانید که دیگر اصطلاح عقب ماندگی ذهنی برای این افراد به کار نمی رود. طبق استانداردهای بین المللی اصطلاح عقب ماندگی ذهنی جایگزین اصطلاح عقب ماندگی ذهنی شده است. برای سهولت در تعریف عقب ماندگی ذهنی، بهتر است ابتدا کارکردهای اصلی آن مشخص شود. از نظر علمی، یک فرد دارای معلولیت ذهنی دارای دو ویژگی اصلی زیر است:

الف) «عملکرد ذهنی» یا «هوش» کمتر از حد متوسط

ب) مشکلات یا فقدان «رفتار سازگارانه» یا «مهارت های لازم برای زندگی روزمره»

بهداشت روانی عقب ماندگی ذهنی اول

بنابراین بیایید نگاهی به معنای هوش و رفتار مرتبط با عملکرد بیندازیم:

آگاهی یعنی ظرفیت ذهنی افراد برای یادگیری، تفکر، تصمیم گیری، حل مشکلات، برنامه ریزی، استدلال منطقی، درک ایده های پیچیده، قضاوت، درک زندگی و غیره. هر چه انسان از هوش کمتری برخوردار باشد، توانایی او در توانایی هایی که نام بردیم، مانند یادگیری، کمتر است. به عنوان مثال، یک فرد ناتوان با بهره هوشی کمتر از حد نرمال به تکرار و تمرین بیشتری نسبت به افراد با هوش طبیعی نیاز دارد. حل مسئله زمان بیشتری می برد. درک مسائل انتزاعی یا پیچیده برای او دشوار است و ..

رفتار سازشکارانه

این رفتارها واقعاً مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره هستند. به عنوان مثال، لباس پوشیدن، تهیه غذا، رفتن به مدرسه یا محل کار، تمیز کردن اتاق یا خانه، برقراری ارتباط خوب با دیگران و هر مهارت دیگری که فرد یاد می گیرد و تمرین می کند تا با محیط و TP سازگار شود. از آنجایی که این رفتارها در دوران رشد انسان و از نوزادی تا بزرگسالی رخ می دهد، بسته به سن فرد، باید انتظار رفتارهایی را داشته باشیم که نیاز به پختگی دارند، اما بهتر!

انجام صحیح این کار برای یک کودک یا یک فرد معلول دشوار است. این کودکان همچنین ممکن است مستعد رفتارهای خود تخریبی باشند. یا ممکن است کنترل کمی بر کاری که انجام می دهند داشته باشند و دیگران را آزار دهند. وجود یک پرستار بچه با تجربه می تواند به والدین در این مسیر کمک کند و با رویکردهای سنجیده این رفتارها را به خوبی کنترل کند.

به چه کسانی عقب مانده ذهنی می گوییم؟

 • همانطور که گفته شد کودک دارای معلولیت یا بیماری روانی به فردی گفته می شود که:
 • او استعداد و توانایی کافی برای یادگیری ندارد
 • درک مشکلات زندگی برای او دشوار است
 • به راحتی با شرایط و محیط سازگار نیست
 • مهارت های مناسب برای زندگی روزمره را ندارید
 • او به کمک، حمایت و آموزش بیشتر نیاز دارد
 • او ضریب هوشی پایینی دارد (معمولاً کمتر از 70)

هنگامی که یک فرد مبتلا به ناتوانی ذهنی تشخیص داده می شود، سه مورد زیر ممکن است:

 1. قبل از 18 سالگی شروع می شود یعنی مثلاً بعد از 18 سالگی در اثر تصادف دچار مشکلات روحی شده است.
 2. ضریب هوشی فردی کمتر از شرایط اجتماعی است و ضریب هوشی با تست های ویژه اندازه گیری می شود. میانگین ضریب هوشی در جهان 100 و میانگین ضریب هوشی بین 85 تا 115 است. افراد با ضریب هوشی بالا دارای ضریب هوشی بالایی هستند، در حالی که افراد با ضریب هوشی پایین، دیرآموز (IQ 70-90) و بیمار روانی (زیر 70-75) در نظر گرفته می شوند. .
 3. یک فرد حداقل در دو حوزه رفتار انطباقی یا انطباقی محدودیت هایی دارد. این حوزه ها شامل ارتباط با دیگران، زندگی در خانه، خودگردانی، کار، مهارت های تحصیلی، اوقات فراغت، مهارت های اجتماعی و بین فردی، مراقبت های بهداشتی و ایمنی و استفاده از فضای اجتماعی است.

روانشناس یا روانشناس برای ارزیابی رفتار انطباقی کودک، مهارت های روزانه او را مشاهده می کند و با مقایسه آنها با همسالان یا صحبت با مراقبان و دیگران، اطلاعات مربوطه را به دست می آورد.

ویژگی های کودکان دارای ناتوانی ذهنی

اکثر کودکان دارای ناتوانی ذهنی از نظر ظاهری تفاوت چندانی با سایر کودکان ندارند. البته برخی از کودکان دارای ناتوانی ذهنی علائم پزشکی برخی از سندرم ها (مانند سندرم داون، میکروسفالی، هیدروسفالی و…) را نیز دارند.

این کودکان اغلب در رشد مناسب سن خود عقب می مانند. به عنوان مثال، در مقایسه با نوزادان عادی، دیرتر می نشینند، دیرتر شیر می دهند و بلند می شوند یا دیرتر صحبت می کنند. آنها به تدریج توانایی های کودکان عادی را به دست می آورند.

کودکانی که عقب ماندگی ذهنی کمتری دارند در یادگیری مهارت هایی که از یادگیری حمایت می کنند برتری دارند.

ظاهر کودکان عقب مانده ذهنی

همانطور که گفتیم، کودکان دارای ناتوانی ذهنی اغلب از نظر ظاهری با کودکان عادی تفاوتی ندارند. با این حال، برخی از سندرم ها و اختلالات وجود دارد که منجر به بیماری های روانی و علائم جسمی می شود. در مورد تمامی این اختلالات صحبت های زیادی وجود دارد و توضیح آنها تنها به یک مقاله نیاز دارد، بنابراین در مقالات بعدی به بررسی کامل برخی از این اختلالات می پردازیم.

 • سندرم داون با عقب ماندگی ذهنی
 • عقب ماندگی ذهنی میکروسفالی
 • هیدروسفالی عقب ماندگی ذهنی
 • اختلالات متابولیک

بهداشت روانی عقب ماندگی ذهنی اول

اخرین حرف

در این مقاله در مورد عقب ماندگی ذهنی در کودکان صحبت کردیم. لازم به ذکر است که این کودکان نسبت به کودکان عادی نیاز به مراقبت بیشتری دارند و تحصیل آنها بیشتر طول می کشد. اگر شما هم فرزندی دارید که از این مشکل رنج می برد، توصیه می کنیم با درخواست پرستار از خانه سالمندان برای آموزش و مراقبت بهتر، پرستار کودک را در خانه استخدام کنید تا خیالتان راحت باشد.