علائم و عوارض چربی خون، تاثیر چربی خون بر کیفیت کار قلب –


علائم و اثرات چربی خون، تاثیر چربی خون بر کیفیت کار قلب

چربی خون بالا؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره رگ ها می شود که منجر به افزایش چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و باید از زیاده روی در خوردن آنها پرهیز کرد فست فودها، غذاهای چرب و سرخ کردنی و ناسالم است.

اگر چربی خون دارید، ممکن است در خطر بیماری قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم چربی خون، سطح طبیعی آن در بدن، درمان چربی خون و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید، صحبت کنیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هیپرلیپیدمی و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی آن چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول مرتبط بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی سلول ها ضروری هستند. اما ارزشی هم دارد که اگر زیاد باشد ناسالم است.

علت افزایش تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که تری گلیسیرید خون را افزایش می دهند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

مصرف سیگار و الکل باعث افزایش این چربی در بدن می شود.

رژیم های پر کربوهیدرات باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول آزاد می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین با چگالی کم LDL

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول که توسط خود بدن ساخته می شود. بیشتر کلسترولی که بدن ما از کبد می سازد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن با خوردن برخی غذاها ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی خون بالا صحبت می کنیم، لزوماً به کلسترول خون فکر می کنیم، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای ساختن و حفظ سلول های خاص و برخی هورمون ها و تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی مورد نیاز است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق برخی مواد غذایی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در خون بدن ما ترکیب می شود و به دیواره رگ ها می چسبد که باعث مسدود شدن رگ ها می شود.

کلسترول بد باعث کاهش جریان خون در فرد می شود و منجر به بیماری قلبی می شود. از این رو بسیاری از افراد از حمله قلبی و سکته رنج می برند.

VLDL:

VLDL دارای بالاترین میزان گلیسرید در بدن است. این ذرات باعث بزرگتر شدن ذرات کلسترول می شوند، بنابراین با بزرگتر شدن آنها، ذرات کلسترول رگ های خونی را باریک می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید، باید فوراً به پزشک مراجعه کرده و درمان را از هم اکنون شروع کنید. زیرا VLDL حاوی مقادیر زیادی تری گلیسیرید است که برای شما فوق العاده خطرناک است.

HDL:

HDL که یک لیپوپروتئین با چگالی بالاست به دلیل کلسترول خوبش به خوبی شناخته شده است اما باید بگویم HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول به نوعی محافظ قلب ماست.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری از افراد این سوال اساسی این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین مقدار مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشید. در غیر این صورت اگر کم یا خیلی زیاد باشد حتما باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم هیپرلیپیدمی در پاسخ به آزمایشاتی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان لیپیدهای خون را در بدن خود اندازه گیری کنید که این مقدار از کلسترول و تری گلیسیرید است. لازم به ذکر است که قبل از انجام این آزمایش 12 ساعت قبل از آزمایش خون چیزی جز نوشیدن آب ننوشید.

لیپیدهای خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شوند:

• سطح کلسترول تام زیر 5mmol/L.

• سطوح LDL زیر 3mol/L.

سطح HDL بالاتر از 1mmol/L.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2mmol/l.

افرادی که دچار حمله قلبی می شوند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک نیاز مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بیش از L.5/mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید، حتما از استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین برای کاهش کلسترول خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر را نشان دهد، فردی با چربی خون بالا هستید. بنابراین باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته شوید.

علائم هیپرلیپیدمی

علائم هیپرلیپیدمی

افرادی که چربی خون بالایی دارند این علائم را خواهند داشت:

افراد مبتلا به چربی خون بالا احساس سنگینی، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد، ممکن است همیشه احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد در کف پا احساس سوزش و گرما می کنند.

در ساق پا و کف پا احساس درد می کنند.

• این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد با وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس سرگیجه، سنگینی و خواب آلودگی دارند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید، با خوردن آبلیمو، آبلیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید در مورد کبد چرب بدانید

هیپرلیپیدمی و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید شد زیرا زمانی که کلسترول خون بالا می رود، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد که باعث انقباض و باریک شدن رگ ها می شود و در نتیجه خون رسانی کمتری به بدن و در نتیجه قلب کاهش می یابد. توانایی دریافت خون غنی از اکسیژن ندارد.

به همین دلیل است که فرد دچار بیماری قلبی عروقی می شود و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین، زمانی که خون رسانی به اندام های شما، به خصوص مغز کاهش می یابد، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور طبیعی کار کنند، که می تواند منجر به سکته شود.

هیپرلیپیدمی همچنین منجر به بیماری های زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماری های کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افراد دارای چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا چه رژیمی را باید رعایت کنند؟

افراد مبتلا به هیپرلیپیدمی برای کاهش آن باید از غذاهای بخارپز، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده استفاده کنند. این افراد باید از مصرف لبنیات، جگر، زرده تخم مرغ، چیپس، پفک، روغن جامد، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین پرهیز کنند و یا به هیچ وجه پرخوری نکنند. از مواد کم چرب استفاده کنید. مثلا از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید مصرف گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت های سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد مبتلا به چربی خون بالا توصیه می شود سیر خام، سبزیجات و میوه هایی مانند گلابی، پرتقال، گریپ فروت و سیب مصرف کنند. همچنین پروتئینی مانند حبوبات و غلات کامل مصرف کنید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه، آویشن، سویا، گشنیز، سبزیجاتی مانند شوید، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.