علت بی اشتهایی در فرد مبتلا به زوال عقل چیست؟


علت بی اشتهایی در فرد مبتلا به زوال عقل چیست؟

چه غذاهایی به درمان گرسنگی کمک می کند؟

گرسنگی می تواند با هوس، تحریک پذیری و خستگی همراه باشد. همانطور که از نام آن پیداست، گرسنگی یکی از علائم گرسنگی است و معمولاً زمانی که به اندازه کافی غذا خورده اید برطرف می شود.

شدت گرسنگی و سیری

مقیاس گرسنگی سطوح مختلف گرسنگی تجربه شده توسط افراد و علائم فیزیکی و روانی مرتبط با آنها را توصیف می کند:

  • فراتر از گرسنگی: از نظر جسمی احساس خستگی می کنید و می خواهید دراز بکشید و همچنین ممکن است سردرد یا سرگیجه داشته باشید.
  • خیلی گرسنه: گرسنگی شما را تحریک پذیر می کند و انرژی فیزیکی ندارید.
  • گرسنه: احساس می کنید معده تان خالی است و میل شدید به خوردن دارید.
  • نزدیک شدن به گرسنگی: به غذا فکر می کنید.
  • نزدیک شدن به سیری: شما به اندازه کافی غذا خورده اید و از نظر جسمی و روحی احساس رضایت می کنید.
  • سیری: احساس می کنید شکمتان پر شده و کاملا راضی هستید.

مراحل بعدی (هفت تا 10) از سطح پری راحت فراتر رفته و منجر به احساس نفخ یا پری می شود. در نتیجه، افراد تمایل دارند از غذای خود بیشتر لذت ببرند و زمانی که در سطوح سه تا شش در مقیاس گرسنگی قرار دارند بهتر غذا می خورند.

اما به یاد داشته باشید که آب کافی بنوشید تا گرسنگی خود را با تشنگی اشتباه نگیرید.

اگر در سطح یک یا دو در مقیاس گرسنگی هستید، ممکن است احساس گرسنگی کنید. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که سیگنال‌های گرسنگی خود را در سطوح بالاتر نادیده می‌گیرید، وعده‌های غذایی را حذف می‌کنید یا پرخوری می‌کنید. علاوه بر گرسنگی، ممکن است احساس سبکی سر، اضطراب یا تحریک پذیری نیز داشته باشید.

خوردن آگاهانه

وقتی خیلی گرسنه هستید یا بیشتر از آن گرسنه هستید، تسلیم شدن در برابر میل به خوردن هر چیزی و همه چیز آسان است. با این حال، اتخاذ یک رویکرد آگاهانه تر به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که تا حد امکان سالم غذا می خورید. دفعه بعد که احساس گرسنگی کردید، کارهای زیر را انجام دهید:

تا زمانی که به سطح سه در مقیاس گرسنگی برسید، تکه های کوچک غذا (مانند کراکر) بخورید.

قبل از اینکه دوباره سطح گرسنگی خود را بررسی کنید، 10 تا 15 دقیقه صبر کنید.

اگر سطح گرسنگی شما در سطح سه باقی ماند، به طور معمول غذا بخورید تا زمانی که به سطح پنج یا شش برسید.

چه چیزی باعث گرسنگی می شود؟

به عنوان یکی از بسیاری از علائم احتمالی گرسنگی، گرسنگی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود:

هورمون گرلین

خوردن غذاهای فرآوری شده

کمبود خواب

فشار

گرلین معمولاً به عنوان “هورمون گرسنگی” شناخته می شود زیرا اشتهای شما را تحریک می کند و باعث می شود غذای بیشتری هضم کنید و چربی بیشتری ذخیره کنید. زمانی که این هورمون به طور مصنوعی به افراد داده شود، میزان غذای دریافتی آنها 30 درصد افزایش می یابد.

سطوح گرلین بدن شما به طور طبیعی در طول روز در نوسان است، اگرچه اغلب درست قبل از وعده های غذایی معمولی بالا و بعد از غذا پایین است.

در همین حال، غذاهای فرآوری شده مانند نان های آماده، سوسیس و کالباس و آب نبات دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند، به این معنی که باعث افزایش سریعتر قند خون می شوند. وقتی این غذاها را می خورید، بدن شما در پاسخ انسولین زیادی تولید می کند که منجر به افزایش ناگهانی و افت قند خون می شود. این کار باعث می شود زودتر احساس گرسنگی کنید.

تحقیقات نشان داده است که وقتی بزرگسالان به اندازه کافی نمی خوابند، سطح گرلین بالاتری دارند، بیشتر احساس گرسنگی می کنند و نسبت به افرادی که 7 تا 9 ساعت در شب می خوابند کمتر احساس سیری می کنند.

استرس بیش از حد باعث می شود که غدد فوق کلیوی شما هورمونی به نام کورتیزول ترشح کنند. در حالی که کورتیزول انگیزه شما را برای مقابله با موقعیت های استرس زا افزایش می دهد، اشتهای شما را نیز افزایش می دهد و شما را گرسنه تر و مستعد پرخوری می کند.

5 غذایی که با گرسنگی مبارزه می کند

علاوه بر پاسخ آگاهانه به گرسنگی به روش های فوق، مهم است که مراقب آنچه می خورید نیز باشید.

غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و از گرسنگی جلوگیری کنید:

سوپ ها

لوبیا

تخم مرغ

گوشت لخام – گوشت بدون چربی

ذرت بو داده

سوپ ها

سوپ ها محتوای آب بالایی دارند، بنابراین اغلب برای کنترل وزن توصیه می شوند. یک مطالعه نشان داد افرادی که سوپ می‌خوردند در مقایسه با افرادی که این کار را نمی‌کردند، 20 درصد انرژی دریافتی خود را در هنگام ناهار کاهش دادند و با وجود این میزان مصرف کمتر، در پایان غذا نسبت به گروه دیگر گرسنه‌تر نبودند.

لوبیا

لوبیا سرشار از فیبر و پروتئین است که باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. در یک مطالعه کوچک روی مردان چاق که از رژیم‌های غذایی پر پروتئین استفاده می‌کردند، گروهی که بیشتر پروتئین خود را از حبوبات، مانند لوبیا دریافت می‌کردند، بیشترین کاهش وزن را طی یک دوره هشت هفته‌ای داشتند.

تخم مرغ

تخم مرغ یک غذای عالی برای کمک به سیری و مدیریت وزن است زیرا کالری نسبتاً کمی دارد اما پروتئین بالایی دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن تخم مرغ سطح هورمونی را افزایش می دهد که باعث می شود بعد از غذا خوردن احساس سیری کنید و همچنین عبور غذا از معده را کند می کند.

گوشت لخام – گوشت بدون چربی

گوشت های بدون چربی پروتئین بالایی دارند اما چربی کمی دارند. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به دیابت که از رژیم پارینه سنگی استفاده می‌کردند (گوشت کم‌چرب، تخم‌مرغ، میوه‌ها و سبزیجات بالا) امتیاز سیری بالاتری نسبت به گروهی داشتند که از رژیم غذایی دیابتی معمولی استفاده می‌کردند. به ویژه، کسانی که رژیم پارینه سنگی را مصرف می کردند، سیری بیشتری برای دریافت انرژی در هر وعده غذایی، چگالی انرژی در هر وعده غذایی، و بار گلیسمی در هر وعده غذایی داشتند.

ذرت بو داده

در همین حال، اگر یک میان وعده می خواهید که گرسنگی شما را برطرف کند، به دنبال ذرت بوداده می روید. پاپ کورن نه تنها شاخص سیری بالاتری نسبت به سایر تنقلات محبوب مانند چیپس سیب زمینی دارد، بلکه یک میان وعده با فیبر بالا و غلات کامل است که سرشار از مواد مغذی است.