علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟ 0- اول سلامتی


علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟ کاهش وزن در کودکان همیشه یک نگرانی است. تنها استثنا زمانی است که کودکان دارای اضافه وزن زیر نظر پزشک وزن کم می کنند. هر گونه کاهش وزن بدون دلیل در کودک نیاز به تماس با پزشک دارد.

این راهنمای تصمیم‌گیری جایگزین آن تماس نمی‌شود و نباید آن را به تأخیر بیندازد، اما ایده‌ای درباره برخی از سؤالات پزشک و آزمایش‌ها یا درمان‌هایی که ممکن است تجویز شود به شما می‌دهد.

کودکان زمانی وزن کم می کنند که یا کالری کافی دریافت نمی کنند یا به دلیل بیماری یا دلایل دیگر بیش از حد معمول کالری می سوزانند. بیایید علت کاهش وزن ناگهانی فرزندتان را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای رژیم غذایی سالم برای کنترل چاقی در کودکان

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علل احتمالی کاهش وزن ناخواسته در کودکان

فهرست عناوین:

نوسانات وزن در کودکان شایع و اغلب خوش خیم است. اگر فرزندتان با گذشت زمان چند پوند وزن کم کرد، نگران نباشید. رشد سریع، بلوغ و استرس امتحان می تواند دلیل آن باشد. با این حال، فهرست به همین جا ختم نمی شود. چندین دلیل دیگر برای کاهش وزن غیرقابل توضیح در کودکان وجود دارد.

عادات غذایی نادرست

مهمترین علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان تغذیه نامناسب است. کودکان برای رشد، نمو و تغذیه مناسب به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارند. هنگامی که کودکان به درستی غذا نمی خورند یا کالری کمتری نسبت به نیاز خود دریافت می کنند، وزن خود را کاهش می دهند. این وضعیت موقتی است و به محض اینکه کودک شروع به خوردن یک رژیم غذایی متعادل و با کالری بهینه کند برطرف می شود.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی مناسب در کودکان

افزایش فعالیت

فعالیت بیش از حد می تواند علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان باشد. کودکان ورزش ها و فعالیت های مختلفی را انجام می دهند که انرژی مورد نیاز بدن را افزایش می دهد. اگر این الزامات برآورده نشود، کودک ممکن است کاهش وزن را تجربه کند. والدین باید با یک متخصص تغذیه متخصص مشورت کنند تا انرژی مورد نیاز کودک خود را تعیین کنند و بر این اساس برنامه غذایی مناسب دریافت کنند.

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

رویدادهای استرس زا

استرس یکی از مهم ترین عوامل کاهش وزن ناگهانی در کودکان است که می تواند تا حدودی مضر باشد. طلاق والدین، تغییر مدرسه یا شهر و قلدری در مدرسه از جمله رویدادهای استرس زا در زندگی کودکان است.

استرس مزمن همراه با اضطراب و افسردگی می تواند باعث تغییر در رژیم غذایی مانند کم خوردن یا از دست دادن اشتها و در نتیجه کاهش وزن شود. از سوی دیگر، کودکان در صورت افراط در پرخوری یا خوردن احساسی می توانند وزن اضافه کنند.

بیشتر بخوانید: فواید رژیم مدیترانه ای برای کودکان

اختلالات اشتها

اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی، مشکلات سلامت روانی هستند که باعث می شوند کودک در الگوی غذایی بیش از حد محدود کننده که باعث کاهش مداوم و شدید وزن می شود، افراط کند. خطر کمبودهای تغذیه ای را افزایش می دهد و منجر به کاهش وزن بیشتر و مشکلات رشد می شود. در دختران به خصوص در نوجوانان بیشتر دیده می شود.

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

بیماری های کوتاه مدت

معمولاً پایان دوره نقاهت برخی بیماری ها باعث کاهش وزن ناگهانی در کودکان می شود. بیماری های کوتاه مدت مانند سرماخوردگی یا آنفولانزای معده می تواند باعث کاهش وزن در کودکان شود. بسته به شدت عفونت، کاهش وزن می تواند خفیف یا شدید باشد. اکثر کودکان پس از درمان بیماری و اینکه بتوانند رژیم غذایی منظمی داشته باشند، وزن از دست رفته خود را به دست می آورند. اگر در طول بهبودی وزن اضافه نکنند، پزشک به دنبال یک بیماری مزمن زمینه ای می گردد.

مشکلات دهانی یا عصبی

کودکان مبتلا به مشکلات دهان مانند شکاف کام و نگرانی های عصبی مانند فلج مغزی ممکن است مشکلات تغذیه و بلع داشته باشند. این مشکلات می تواند مصرف غذای آنها را کاهش دهد و منجر به کاهش وزن ناخواسته شود

اختلالات گوارشی

اختلالات گوارشی، مانند بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک، اغلب بر هضم و جذب مناسب غذا تأثیر می گذارد. علاوه بر این، روی اشتهای کودک تأثیر می گذارند و در نتیجه به مرور زمان باعث کاهش وزن ناخواسته می شوند

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

مشکلات هورمونی

مسائل هورمونی مانند بیماری آدیسون (نارسایی آدرنال)، پرکاری تیروئید و دیابت نوع 1 بر متابولیسم فرد تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود. بسته به نوع اختلال، کودکان مبتلا به مشکلات هورمونی ممکن است علائم دیگری مانند درد شکم، استفراغ و اسهال داشته باشند.

اختلالات ژنتیکی

برخی از اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک می تواند باعث کاهش وزن ناخواسته شود. فیبروز کیستیک با وجود اشتهای بیش از حد کودک، کاهش وزن ناخواسته را نشان می دهد. برخی از اختلالات ژنتیکی بر سطوح سالم آنزیم ها در بدن تأثیر می گذارد و باعث کاهش ماهیچه ها و چربی ها می شود که منجر به کاهش وزن می شود.