علل حالت تهوع هنگام نوشیدن آب


حالت تهوع همان احساس وحشتناک و مبهمی است که در معده خود احساس می کنید و باعث می شود احساس استفراغ کنید. می تواند ناشی از ویروس، بیماری گوارشی، بارداری یا حتی بوی نامطبوع باشد. حالت تهوع یک ناراحتی معده است که اغلب قبل از استفراغ رخ می دهد. استفراغ تخلیه ارادی یا غیرارادی محتویات معده از طریق دهان است.

علت تهوع هنگام نوشیدن آب

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع رخ می دهد. حالت تهوع و استفراغ یک بیماری نیست، اما علائم بسیاری از بیماری ها مانند:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف خودرو یا دریازدگی)

مراحل اولیه بارداری

استفراغ ناشی از دارو

درد شدید

استرس عاطفی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (مانند “آنفولانزای معده”)

پرخوری

واکنش به بوها یا رایحه های خاص

حمله قلبی

ضربه مغزی

تومور مغزی

زخم ها

برخی از انواع سرطان

پرخوری یا سایر بیماری های روانی

تخلیه آهسته معده (بیماری که در افراد دیابتی دیده می شود)

بلعیدن سموم یا مقادیر زیاد الکل

ایلئوس

ضمیمه

علل استفراغ با سن متفاوت است. برای کودکان، استفراغ معمولاً ناشی از عفونت ویروسی، مسمومیت غذایی، حساسیت به شیر، پوسیدگی (بیماری حرکت)، پرخوری یا سوءتغذیه، سرفه یا انسداد روده و بیماری هایی است که کودک تب بالایی دارد. حالت تهوع یا استفراغ می تواند دلیل آن باشد. نمایش دهید. هنگامی که مدت کوتاهی پس از غذا ظاهر می شود، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است به دلیل مسمومیت غذایی، ورم معده (التهاب مخاط معده)، زخم یا پرخوری باشد. تهوع یا استفراغ یک تا هشت ساعت بعد از غذا نیز ممکن است نشان دهنده مسمومیت غذایی باشد. با این حال، برخی از باکتری‌های منتقله از غذا، مانند سالمونلا، ممکن است طولانی‌تر طول بکشد تا علائم ایجاد کنند. استفراغ معمولا بی ضرر است، اما می تواند نشانه یک بیماری جدی تر باشد. برخی از نمونه‌های بیماری‌های جدی که ممکن است منجر به تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از سکته مغزی، مننژیت (عفونت پوشش داخلی مغز)، انسداد روده، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. نگرانی دیگر کم آبی است. خطر کم آبی در بزرگسالان کمتر است زیرا آنها معمولاً می توانند علائم کم آبی بدن (مانند افزایش تشنگی و خشکی لب ها یا دهان) را تشخیص دهند. اما کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی هستند، به خصوص اگر اسهال هم داشته باشند، زیرا اغلب قادر به انتقال علائم کم آبی نیستند.

اگر به دلیل حالت تهوع نمی توانید بخورید یا بنوشید، ممکن است دچار کم آبی شوید. حالت تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است، با این حال، نوشیدن بیش از حد ممکن است با احساس سیری در معده حالت تهوع را بدتر کند. زمانی که احساس آرامش می کنید مایعات بنوشید. اگر آبکی مستقیم معده شما را ناراحت می کند، چای بدون کافئین یا آب را با تکه های میوه تازه امتحان کنید. استفراغ مکرر در دوران بارداری می تواند به دلیل عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد که به ویژه در زنان باردار شایع است.

چگونه از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری کنیم؟

به تدریج مصرف مایعات از جمله آب را افزایش دهید

در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ، وعده های غذایی کوچک بخورید.

آهسته غذا بخورید

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی بخورید که به دمای اتاق رسیده اند

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید نه در طول وعده های غذایی.

تنفس عمیق یکی از روش های مدیتیشن است. اما شما همچنین می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید تا حالت تهوع ناشی از استرس خود را از بین ببرید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع برطرف شود.

لیمو حاوی اسید سیتریک است، یک ترکیب طبیعی که تصور می شود به هضم غذا کمک می کند و معده را تسکین می دهد. سعی کنید آب لیموی تازه را به آب اضافه کنید و در طول روز میل کنید. اگر حالت تهوع به دلیل یبوست باشد، نوشیدن آب گرم با آب لیمو ممکن است روده شما را تحریک کند. البته مصرف زیاد آبلیمو برای مدت کوتاهی ممکن است حالت تهوع را بدتر کند. استشمام بوی لیمو، مانند خوردن لیمو، ممکن است حالت تهوع را برطرف کند.

برای رفع حالت تهوع، یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید. همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید

طبق یک مطالعه، استنشاق اسانس نعناع یا برگ های تازه نعناع نیز ممکن است حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی درمان حالت تهوع صرفاً توجه به ماده است. هر چه بیشتر روی حالت تهوع خود بنشینید، حالت تهوع بیشتری خواهید داشت. پس سعی کنید با انجام کارهای سبک حواس خود را پرت کنید.

نتیجه گیری: در واقع، اگر هنگام نوشیدن آب احساس تهوع می کنید، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا سایر علل ناشی از این علامت (تهوع) باشد.

گردآوری و ترجمه: عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-nausea-vomiting

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-tausea

https://www.quora.com/Why-am-I-Feeling-Nauusea-After-Drinking-a-Lot-of-water