علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ در هر سنی و برای هر فردی با هر جنسیتی ممکن است رخ دهد، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند یا آن را در دیگران می بینند از علت آن بی اطلاع هستند.

شاید آنچه شما را به این مقاله کشانده است، تمایل به دانستن علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم نگاهی ویژه به این عارضه از علت تا درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن موقت هوشیاری است که معمولاً با جریان خون ناکافی به مغز همراه است که غش یا “از دست دادن” نیز نامیده می شود. این عارضه اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خون خیلی پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپاژ نمی‌کند. این فرآیند می تواند خوش خیم یا نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ علامتی است که به دلایل مختلف می تواند زندگی را تهدید کند. بسیاری از عوامل غیر تهدید کننده زندگی، مانند گرمازدگی، کم آبی، تعریق زیاد، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن، می توانند سنکوپ را تحریک کنند.

تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای نیز مهم است. با این حال، چندین بیماری جدی قلبی، مانند برادی کاردی، تاکی کاردی، یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصبی (NMS) شایع ترین نوع غش و دلیل مکرر مراجعه به بخش های اورژانس است. سنکوپ رفلکس، نوروکاردیوژنیک، وزوواگال (VVS) یا سنکوپ “وازودرسور” نیز نامیده می شود، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان دیده می شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که بخشی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولا در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب با احساس گرما، حالت تهوع، سبکی سر، دید تونلی یا “تاریکی” پیش می آید. خواباندن فرد باعث بازیابی جریان خون و هوشیاری می شود و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی، که نوعی NMS است، با عملکردهای فیزیکی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان)، خنده یا بلع همراه است. سایر اختلالات می توانند باعث سنکوپ شوند که می تواند از عوارض جانبی برخی داروها نیز باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهد:

کسانی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلبی چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی، تاکی کاردی یا انواع خاصی از افت فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما وضعیت پزشکی جدی ندارند ممکن است به صورت سرپایی درمان شوند، اما اگر شرایط پزشکی جدی وجود داشته باشد، ارزیابی بیشتر بستری لازم است. شرایطی که ممکن است تضمین کننده ارزیابی و درمان بیمارستان باشد شامل موارد مختلف آریتمی قلبی، ایسکمی، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریوی است.

اگر ارزیابی نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد، ممکن است به یک مانیتور کاشتنی خارجی یا سرپایی نیاز باشد. نارسایی قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماری های جدی قلبی می تواند سنکوپ را در افراد مسن تشدید کند و پس از 70 سالگی افزایش شدیدی پیدا کند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشدار دهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر دمای بدن که باعث سرخ شدن ناگهانی یا سرماخوردگی شما می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی، مانند تاری دید، دید تونلی، تاری دید، یا گشاد شدن مردمک ها

• احساس می کنید که صداها به طور ناگهانی خیلی دور هستند.

سبکی سر، افتادگی بدن یا احساس بی وزنی سر و بدن.

• بی‌حس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• لرزش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

سنکوپ در جوانی و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ هستند. افراد جوان‌تری که بیماری قلبی ندارند، اما در حالت ایستاده سنکوپ را تجربه کرده‌اند یا استرس یا محرک‌های موقعیتی خاصی دارند، کمتر دچار سنکوپ قلبی می‌شوند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری؛ غش در حین کار غش هنگام دراز کشیدن معاینه غیر طبیعی قلب. یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا در هنگام سنکوپ باید به پزشک مراجعه کرد؟

غش معمولاً نشانه ای از یک بیماری جدی نیست، با این حال بهتر است در صورت بیهوشی به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

• بیش از یک بار غش کرده اید.
بیش از دو دقیقه طول کشید تا به هوش آمد.
• مشکوک به بارداری هستید.
• هنگامی که غش می کنید، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما می تپد یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، ممکن است یک معاینه فیزیکی علت سنکوپ را مشخص کند، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری، در صورت امکان بارداری
الکتروکاردیوگرام (EKG)، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی ضربان قلب نامنظم
جدول شیب را آزمایش کنید تا بررسی کنید که چگونه قلب و فشار خون شما به تفاوت های وضعیتی واکنش نشان می دهد
پزشک شما همچنین ممکن است سابقه پزشکی شما را بخواهد که شامل موارد زیر است:
• تشخیص های فعلی و گذشته
• روایتی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاد.
استفاده از دارو چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود که این حادثه را تا حد امکان با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند تا محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را که ممکن است درگیر باشند، شناسایی کند.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش بستگی دارد. هدف از درمان این است که از بروز دوره های سنکوپ جلوگیری کند.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• مصرف داروها یا ایجاد تغییراتی در داروهای قبلی.
• برای بهبود گردش خون، لباس یا جوراب فشاری بپوشید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید، مایعات بیشتری بنوشید، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل خودداری کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بالابرها در زیر پاهای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا «محرک‌هایی» که دوره سنکوپ را آغاز می‌کنند.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری ساختاری قلب
• کاشت نبض برای منظم نگه داشتن ضربان قلب (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان و ریتم قلب شما را کنترل می کند و یک ریتم سریع و غیر طبیعی (فقط برای بیماران با شرایط پزشکی خاص مورد نیاز است) را اصلاح می کند.

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا).

افرادی که علائم هشدار دهنده غش، حالت تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هر فرد مبتلا به سنکوپ باید یک ارزیابی اولیه از جمله معاینه فیزیکی کامل و شرح حال و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب توسط پزشک خود انجام دهد.

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. ECG به طور گسترده در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال، ریتم غیر طبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایشات دیگری مانند تست استرس ورزش، هولتر مانیتور و اکوکاردیوگرام ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ نیز توصیه می شود. اگر مشکوک به بیماری مادرزادی قلبی، کاردیومیوپاتی یا آریتمی هستید، ممکن است آزمایش‌های تشخیصی غیرتهاجمی دیگری مورد نیاز باشد.

4. اگر ارزیابی اولیه واضح نباشد، «آزمایش شیب» برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب زمانی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً در شیب به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب غش می کنند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند، جریان خون و هوشیاری آنها باز می گردد.

بیماران مبتلا به VVS و بدون وضعیت پزشکی جدی معمولاً در یک محیط سرپایی قابل کنترل هستند. برای سالمندان، یک رویکرد جامع برای کار با یک متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کم آب هستند، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است برای جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف بیشتر نمک و مایعات می تواند برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات سبک زندگی مانند ورزش نیز می تواند برای بیماران اطفال مفید باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که با دوره‌های مکرر غش، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می‌یابد، با این حال، مطالعات طراحی‌شده بهتری شامل کیفیت زندگی، از دست دادن شغل و ظرفیت عملیاتی مورد نیاز است. علاوه بر این، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکرد به عنوان پیامدهای ممکن و درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ، علل و بیماری‌های زمینه‌ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشاوره با متخصص دارد. خوشبختانه، بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با محوریت بیماری های قلبی و عروقی و دیابت می تواند یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. در صورت بروز چنین بیماری هایی می توانید با این مرکز تماس گرفته و برای درمان اقدام کنید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com