علوم ورزشی قبل از مصرف مکمل های بدنسازی چه نکاتی را باید بدانید؟


آیا مکمل های بدنسازی یا تغذیه مصرف می کنید؟ اگر چنین است، پس حتما این مقاله را بخوانید. بررسی ها نشان داده است که 68 درصد از بزرگسالان نوعی مکمل مصرف می کنند و نیمی از بزرگسالان به طور منظم از مکمل های غذایی گیاهی استفاده می کنند. ما افرادی هستیم که دوست داریم با مصرف مکمل ها از مزایایی که به ما وعده داده بودند بهره مند شویم، اما آیا قبل از انتخاب و مصرف آن ها آگاهی لازم را داریم؟

بسیاری از کسانی که از مکمل های بدنسازی استفاده می کنند به شدت تحت تاثیر محصولات تجاری هستند و وقت خود را صرف تحقیق در مورد محصول و شرکت سازنده آن نمی کنند. این افراد ممکن است تبلیغی را در تلویزیون یا جاهای دیگر ببینند و بر اساس وعده های داده شده آن را خریداری کنند.

اما واقعیت این است که شما باید به مکمل ها همان طور که به داروها نگاه می کنید نگاه کنید. شما همیشه باید دقیقا بدانید که چرا مکمل مصرف می کنید، چه عوارض جانبی دارد و مهمتر از همه اینکه آیا این مکمل بی خطر است یا خیر. در این مقاله حقایقی را در مورد مکمل ها به شما می گوییم که قبل از خرید آنها باید بدانید.

مکمل ها ممکن است با داروها تداخل داشته باشند

بسیاری از مکمل ها حاوی ترکیباتی هستند که ما از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنیم، به همین دلیل است که ممکن است فکر کنید بعید است با داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. اما باید بدانید که مکمل های بدنسازی می توانند با داروها، سایر مکمل ها و حتی با غذایی که می خورید تداخل ایجاد کنند. اگرچه نادر است، اما مواردی از نارسایی کلیه و کبد مرتبط با مصرف مکمل وجود دارد.

چگونه می توانید از این خطر جلوگیری کنید؟

اگر مکمل مصرف می‌کنید، می‌توانید Medscape Drug Interaction Checker را در گوگل جستجو کنید و نام هر نوع مکملی را که مد نظر دارید تایپ کنید. این منبع بسیار ساده اطلاعات لازم را در مورد مکمل مورد نظر شما ارائه می دهد و شما را از مداخلات احتمالی آگاه می کند. در این مورد حتی در مورد مصرف مولتی ویتامین ها نیز باید با پزشک خود مشورت کنید!


پیشنهاد مطالعه: مصرف همزمان کدام مکمل های ورزشی ممنوع است؟


اکثر مکمل ها تحت نظارت سازمان غذا و دارو تولید نمی شوند

داروها برای تایید اثربخشی و ایمنی آنها تحت آزمایشات متعددی قرار می گیرند و با وجود این، گاهی اوقات پس از ورود دارو به بازار و مصرف، عوارض جانبی غیرمنتظره ای مشاهده می شود.

اما در مورد مکمل ها چون غذا محسوب می شوند نه دارو، قبل از ورود به بازار هیچ آزمایشی روی آنها انجام نمی شود. بنابراین، کپسول‌های روغن ماهی و کپسول‌های پروبیوتیکی که از بازار خریداری می‌کنید، به احتمال زیاد آزمایش نشده‌اند و تنها در صورت بروز واکنش یا عارضه‌ای از مصرف آن، می‌توان اقدام به آزمایش و جمع‌آوری آن از بازار کرد. . علاوه بر این، بسیاری از مواد تشکیل دهنده مکمل ها و مولتی ویتامین ها از کشورهای دیگر به خصوص از چین وارد می شود که استانداردهای متفاوتی دارد.


پیشنهاد مطالعه: چگونه بفهمیم مکمل غذایی که مصرف می کنیم سالم و استاندارد است؟


مکمل ها ممکن است حاوی موادی باشند که انتظارش را ندارید

در مکملی که مصرف می کنید چه موادی وجود دارد و آیا راهی برای دانستن آن وجود دارد؟ گاهی اوقات، آزمایشگاه‌هایی که در محل مصرف‌کننده هستند، مکمل‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا ببینند آیا واقعاً حاوی عناصر ذکر شده در برچسب محصول هستند و صحت آن را تأیید می‌کنند یا خیر.

متأسفانه اغلب مشخص می شود که مکمل ها دارای آثاری از آلودگی مانند فلزات سنگین هستند و حاوی عناصری هستند که در برچسب ذکر نشده اند. برخی از مکمل‌هایی که به همین دلیل بسیار پرطرفدار هستند عبارتند از کاهش وزن، تقویت مردانه و مکمل‌های بدنسازی. حتی بدتر از آن، مطالعات نشان داده اند که مکمل های بدنسازی و داروهای گیاهی کاهش وزن حاوی استروئید هستند.

مکمل ها ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای نباشند که می گویند

آلوده بودن مکمل‌های بدنسازی یک مشکل است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که حاوی موارد ذکر شده در برچسب محصول باشد. دادستان نیویورک از بازرسان خصوصی خواست تا مکمل های مختلف بدنسازی از تولیدکنندگان معروف را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند.

آنها از تکنیک خاصی به نام بارکد DNA برای تعیین محتوای و خلوص محصولات استفاده کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که تقریباً 80 درصد مکمل ها حاوی آنچه روی برچسب درج شده نبود و برخی از آنها حاوی مواد پرکننده و آلاینده بودند! برخی از این آلاینده ها شامل گیاهان آپارتمانی، گندم و برنج بودند و آنچه نگران کننده است این است که آلرژی به گندم و گیاهان شایع است و مردم نمی دانند با مکمل هایی که مصرف می کنند در معرض چه چیزی قرار می گیرند.

عجیب است که از 24 فرآورده گیاهی که توسط کارآگاهان خصوصی مورد آزمایش قرار گرفته است، 5 مورد از آنها حاوی آنچه روی برچسب درج شده نبوده است. اینها پرفروش ترین مکمل ها هستند و این یک کیفرخواست وحشتناک برای صنعت مکمل ها است!

برخی از توصیه های ارائه شده ممکن است خریداری شده باشند!

وقتی به خرید مکمل های بدنسازی فکر می کنید چه اقدامی انجام می دهید؟ آیا از فروشگاه های مکمل های بدنسازی دیدن می کنید و آخرین نظرات و توصیه ها را مطالعه می کنید؟ برخی از فروشندگان مکمل به مردم پول می دهند تا نظرات و توصیه های مثبتی در مورد محصول خود بگذارند. توصیه می کنیم در صورت مشاهده تعداد زیادی کامنت در مدت زمان کوتاه، مشکوک باشید! علاوه بر این، توصیه های جعلی معمولا کوتاه هستند و جزئیات کمتری نسبت به توصیه های مجاز و صحیح دارند. بنابراین انتخاب خود را بر اساس این نظرات قرار ندهید.

«بیشتر» لزوماً به معنای بهتر نیست

این باور وجود دارد که اگر چیزی خوب است، بیشتر آن بهتر است. اما حداقل در مورد مکمل ها خوب است بدانید که برخی از ویتامین ها و مواد معدنی بیش از حد مجاز باعث ایجاد مشکلاتی در بدن می شوند.

به عنوان مثال مصرف زیاد مکمل های معدنی مانند منیزیم می تواند جذب سایر مواد معدنی با ساختار مشابه مانند آهن، مس و روی را کاهش دهد. مصرف زیاد ویتامین A منجر به پوکی استخوان می شود و مصرف مکمل های آهن در صورت عدم کمبود آهن در بدن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. آهن در دوزهای پایین یک آنتی اکسیدان است، اما در دوزهای بالا به یک پرواکسیدانی تبدیل می شود که به بافت ها آسیب می رساند. تا حد امکان باید مواد مغذی لازم را از غذاهای سالم و منابع طبیعی به صورت متعادل دریافت کنید.

نظر شما در این باره چیست؟ چه نکات دیگری را باید در نظر بگیریم؟

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: cathe