علوم ورزشی چرا ورزشکاران و بدنسازان به روی بیشتری نیاز دارند؟


روی یک ماده معدنی نادر است که بدن شما به مقدار کمی به آن نیاز دارد، اما این به این معنی نیست که اهمیتی ندارد. روی در بسیاری از واکنش های شیمیایی در بدن از جمله بهبود زخم، عملکرد سیستم ایمنی، باروری و رشد سلولی نقش دارد.

علیرغم اهمیت روی برای سلامتی، تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افراد، به ویژه افراد بالای 60 سال، روی کافی دریافت نمی کنند و نسبت به افراد جوان به مقدار بیشتری از این ماده معدنی نیاز دارند.

همچنین، طبق تحقیقات، اگر ورزش می کنید، به روی بیشتری نیاز دارید. آیا دریافت روی بیشتر در رژیم غذایی می تواند عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد؟ در این مقاله از مجله علوم ورزشی دلایلی را برای شما می گوییم که چرا باید زینک بیشتری مصرف کنید.

روی به رشد و قدرت عضلات کمک می کند

هنگامی که تمرینات قدرتی انجام می دهید، باید از هورمون های خود حمایت کنید، به عنوان مثال، هورمون رشد و تستوسترون برای تقویت رشد عضلات مهم هستند. کبد شما همچنین نیاز به تولید هورمونی به نام IGF-1 دارد.

«روی» مستقیماً در تولید و ترشح این هورمون‌های مؤثر در رشد عضلات نقش دارد. تحقیقات انجام شده بر روی مردان نشان داد که بین کمبود روی و سطوح پایین تستوسترون ارتباط وجود دارد. وقتی این مردان مکمل روی مصرف کردند، سطح تستوسترون آنها افزایش یافت. مصرف روی کافی در غذا به ایجاد یک محیط هورمونی مناسب کمک می کند که به عضلات شما اجازه می دهد تا با تمرینات قدرتی شما به خوبی رشد کنند.

روی، به عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند

ورزش متعادل می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و از شما در برابر سرماخوردگی و سایر ویروس ها محافظت کند. و این تنها یکی از فواید بی شمار ورزش است. اما ورزش به بدن شما نیز فشار می آورد.

اگر تغذیه مناسبی نداشته باشید، به خصوص اگر تمرینات شدید و متنوعی داشته باشید، ممکن است در معرض ویروس های اطراف خود باشید. روی جنبه های مختلف سیستم ایمنی بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر روی کافی دریافت نکنید، احتمال ابتلا به ویروس در شما افزایش می یابد.

روی سلول‌هایی به نام سلول‌های قاتل را فعال می‌کند که می‌توانند فوراً و به‌طور واضح ویروس‌ها را شکست دهند، این همان چیزی است که وقتی در اطراف افراد مبتلا به سرماخوردگی هستید به آن نیاز دارید.

وقتی ورزش می کنید، روی از دست می دهید

وقتی عرق می کنید، روی از دست می دهید. یک مطالعه منتشر شده در مجله FASEB نشان داد که افراد مورد آزمایش کاهش قابل توجهی در روی در طول دوره بهبودی پس از ورزش هوازی داشتند.

در نتیجه تمرینات شدید و سخت و در دوره های ورزشی طولانی تر، روی بیشتری از دست می رود، زیرا عرق بیشتری ریخته می شود. ورزشکاران استقامتی بیشتر مستعد کمبود روی هستند و در نتیجه ممکن است کاهش توده عضلانی و همچنین توده استخوانی را تجربه کنند.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود روی می تواند استقامت و قدرت عضلانی را کاهش دهد.

کمبود روی می تواند چربی سوزی را کاهش دهد

اگر در تلاش برای سوزاندن چربی بدن هستید، دریافت روی کافی در رژیم غذایی می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند. اگرچه روی برای بهبود چربی سوزی در افرادی که کمبود روی ندارند به طور کامل ثابت نشده است، اما مطالعات مختلف این ادعا را تایید کرده اند که روی در چربی سوزی نقش دارد.

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که افراد چاق بیشتر از افراد لاغر در معرض کمبود روی هستند. مطالعه دیگری نشان داد که افراد چاق که به مدت یک ماه مکمل روی مصرف کرده بودند، کاهش قابل توجهی در شاخص توده بدنی و دور کمر داشتند. روی لزوما بهترین مکمل چربی سوز نیست، اما دریافت مقدار کافی از آن از طریق رژیم غذایی می تواند مدیریت وزن را آسان تر کند.

روی، به ریکاوری بعد از تمرین کمک می کند

پس از یک جلسه تمرین سخت، بدن شما برای ریکاوری کامل به استراحت نیاز دارد. روی می تواند در این فرآیند به شما کمک کند. روی به تعدیل پاسخ بدن به استرس کمک می کند، البته فشار و استرسی که ورزش به بدن وارد می کند خوب است اما به شرط تعادل!

بعد از تمرین، عضلات شما نیاز به ترمیم دارند و روی یکی از مواد معدنی است که برای تسهیل این ترمیم به آن نیاز دارید. علاوه بر این، روی با عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان، واکنش بدن به استرس را بهبود می بخشد. حتی برخی از کارشناسان معتقدند که روی روند پیری را کند می کند زیرا بار اکسیداسیون سلول ها را کاهش می دهد.

5 دلیل برای اینکه ورزشکاران به روی بیشتری نیاز دارند؟

از کجا بفهمیم کمبود روی داریم؟

دو گروه از افراد بیشتر مستعد کمبود روی هستند: گیاهخواران و افراد بالای 60 سال. شما می توانید مقدار زیادی روی را از غذاهای دریایی و گوشت دریافت کنید. اگرچه غلات کامل، لوبیاها و حبوبات نیز حاوی مقادیر قابل توجهی روی هستند، روی معمولاً از طریق غذاهای گیاهی توسط بدن جذب نمی شود.

اگر از مصرف‌کنندگان لبنیات هستید و شیر و پنیر می‌خورید، احتمالاً مقدار مناسبی روی از این غذاها دریافت می‌کنید. اما اگر اساس رژیم غذایی شما گیاهی است، باید از غذاهای گیاهی که دارای روی زیادی هستند، از جمله آجیل و دانه ها، غلات کامل، گندم سیاه و جوانه گندم استفاده کنید.

مردان و زنان بالای 60 سال چطور؟

تحقیقات نشان می دهد که 40 درصد از افراد مسن ممکن است کمبود روی داشته باشند. روی ارتباط نزدیکی با پاسخ سیستم ایمنی و التهاب دارد. محققان بر این باورند که برخی از بیماری های مزمن در افراد مسن می تواند ناشی از التهاب ناشی از کمبود روی باشد.

اگر کالری کافی دریافت نمی کنید، ممکن است در معرض خطر کمبود روی و سایر کمبودهای ویتامین و مواد معدنی نیز باشید. محدودیت سرسخت کالری برای بدن شما مضر است. تحقیقات نشان داده است که زنان بیشتر از مردان در معرض کمبود روی هستند، که تا حدی به این واقعیت مربوط می شود که زنان معمولاً کالری دریافتی خود را بیشتر محدود می کنند.

حال چگونه می توان فهمید که کمبود روی دارید یا نه؟

با آزمایش خون می توانید به این موضوع پی ببرید. در صورت داشتن کمبود شدید، حتماً باید تحت نظر پزشک مکمل مصرف کنید. مصرف دوزهای بالای یک ماده معدنی می تواند در جذب مواد معدنی دیگر اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال، روی جذب مس را کاهش می دهد، دقیقاً به همین دلیل است که بیشتر مکمل های روی حاوی مس هستند.

تا جایی که ممکن است، روی کافی را از طریق غذا دریافت کنید، اما اگر از نظر بدنی فعال و ورزشکار هستید، مهم است که مطمئن شوید سطح روی شما کافی است.

ترجمه و تنظیم: elmevarzesh.com

منبع: cathe