علوم ورزشی چه نوع مکمل بدنسازی برای بیماران دیابتی مناسب است؟


امروزه مکمل های بدنسازی فراگیر شده است و در کنار آن افرادی که دیابت دارند و ورزش های بدنسازی انجام می دهند هم نیاز دارند و هم می خواهند از مکمل های بدنسازی استفاده کنند. در این مقاله از مجله علوم ورزشی قصد داریم به بررسی مکمل های مجاز برای افراد دیابتی بپردازیم.

پودر پروتئین

مکمل های پودر پروتئین معمولا آب پنیر هستند. این ماده منبع خوبی از اسیدهای آمینه و پپتیدها است. رژیم های غذایی با شاخص گلیسمی پایین برای دیابت نوع 2 مفید هستند، بنابراین افزودن پروتئین به رژیم غذایی به کاهش این شاخص کمک می کند و مفید است. بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2010 توسط پل و الیس در استرالیا، نشان داد که غذاهای حاوی آب پنیر در مقایسه با پروتئین کازئین، تخم مرغ و ماهی تن یا بوقلمون اشتها را کاهش می دهند. مطالعات پترسون و همکارانش در سال 2009 در ایالات متحده نشان داد که مکمل های آب پنیر یا آب پنیر باعث کاهش افزایش قند خون پس از خوردن غذا می شود.

آنها در مطالعه دیگری در سال 2005 دریافتند که این اثر در بیماران دیابتی نیز دیده می شود. وقتی آب پنیر یا آب پنیر برای کمک به هضم و جذب کربوهیدرات ها به رژیم غذایی آنها اضافه می شود، انسولین خون را تقلید می کند و سطح بالای گلوکز خون را بعد از غذا کاهش می دهد.

جدا از انسولین، همانطور که جاکوبز و همکارانش در سال 2014 مشاهده کردند، پروتئین آب پنیر باعث افزایش هورمون اینکرتین در روده می شود. از سوی دیگر، در سال 2015، اسمیت و همکارانش دریافتند که این پروتئین با ایجاد اختلال در دفع گلوکز، مقاومت به انسولین را تحریک می کند. علیرغم اطلاعات گسترده ای که در مورد استفاده از پروتئین آب پنیر برای تنظیم انسولین و گلوکز خون وجود دارد، مطالعات گسترده تری برای ارائه سرنخ های دقیق مورد نیاز است.

اثرات جانبی: افرادی که به شیر و محصولات لبنی حساسیت دارند نباید از مکمل های پروتئین کازئین و آب پنیر استفاده کنند. در این زمینه، آلرژی به پروتئین آب پنیر گزارش شده است. خطر افزایش مقاومت به انسولین در این افراد وجود دارد، اما شواهد بسیار کمی این را نشان می دهد.

تداخلات دارویی: افراد دیابتی باید مراقب باشند که پروتئین آب پنیر ممکن است قند خون آنها را کاهش دهد و ترکیب آن با داروهای کاهنده قند خون باعث هیپوگلیسمی یا افت شدید قند خون شود.

مقدار مصرف: طبق اطلاعات کلینیک مایو مصرف بیش از 50 گرم یا 30 گرم در 6 ماه از این مکمل مجاز است. با این حال، برای دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

گلوتامین

چه نوع مکمل بدنسازی برای بیماران دیابتی مناسب است؟

ال-گلوتامین، زمانی که همراه غذا مصرف شود، باعث افزایش GLP-1 و ترشح انسولین و کاهش قند خون در دیابت نوع 2 می شود. این اثر در مطالعه ای در سال 2009 توسط گرینفیلد و همکارانش از انگلستان، که در بیماران مبتلا به دیابت کنترل شده انجام شد، توصیف شد.

در سال 2011، Bonnet و Samocha و همکارانش از استرالیا در یک کارآزمایی بالینی به این نتیجه رسیدند که گلوتامین می تواند یک عامل جدید، با یا بدون سیتاگلیپتین (یک داروی دیابت)، برای تحریک غلظت GLP-1 و پس از غذا، کاهش قند خون بالا باشد.

این امکان وجود دارد که مصرف گلوتامین را به افراد دیابتی تحت نظر پزشک توصیه کنید. با این حال، لطفا توجه داشته باشید که هیچ مطالعه ای در مورد افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده وجود ندارد – بنابراین اگر دیابت کنترل نشده دارید، لطفاً قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

اثرات جانبی: گلوتامین را به نوشیدنی های گرم اضافه نکنید زیرا اثر آن را از بین می برد. افراد مبتلا به سندرم کلیه، کبد یا ری نباید از این مکمل استفاده کنند. افراد مبتلا به اختلالات روانی یا سابقه حملات صرع باید با احتیاط از گلوتامین استفاده کنند زیرا ممکن است وضعیت آنها بدتر شود. بررسی کنید که آیا اجزای دیگری به محصول اضافه شده است که ممکن است اثرات بدی برای شما داشته باشد یا خیر.

تداخلات دارویی: گلوتامین ممکن است اثربخشی درمان سرطان روده بزرگ با دوکسوروبیسین، متوترکسات و 5-فلوئورواوراسیل را افزایش دهد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است آسیب عصبی ناشی از پاکلیتاکسل را که برای درمان سرطان سینه و سایر سرطان‌ها استفاده می‌شود، کاهش دهد. برخی از مطالعات نشان می دهد که ممکن است رشد تومور را افزایش دهد. مشخص نیست که آیا گلوتامین برای بیماران سرطانی بی خطر است یا خیر.

مقدار مصرف: برای یافتن دوز مناسب برای شما با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد می دهد
خواندنی:

افراد دیابتی چگونه باید بدنسازی انجام دهند؟

مکمل های قبل از تمرین

ادعا می شود مکمل های قبل از تمرین انرژی، هوشیاری، قدرت و ترکیب بدن را بهبود می بخشد. این مکمل ها اغلب ترکیبی از کافئین، کراتین، گوارانا و غیره هستند. این ترکیبات برای افزایش جریان خون، تمرکز، ضربان قلب و افزایش حس خوب شما استفاده می شوند.

دیابتی ها و افرادی که مشکلات قلبی، متابولیک، کلیوی یا عصبی دارند، باید از مصرف محرک ها خودداری کنند، مگر اینکه توسط پزشکشان تایید شود. اگرچه مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است، اما دوز آن مهم است.

علاوه بر این، مکمل های قبل از تمرین ممکن است حاوی دوزهای اضافی از برخی مواد دیگر باشد. بنابراین، به عنوان یک فرد دیابتی، باید از مصرف مکمل های قبل از تمرین خودداری کنید، زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که شما از آنها بی اطلاع باشید و ممکن است برای شما مضر باشند.

کراتینه

چه نوع مکمل بدنسازی برای بیماران دیابتی مناسب است؟

کراتین یک اسید آمینه طبیعی است که در بدن وجود دارد. این ماده تا حدی توسط کلیه ها، کبد و پانکراس تولید می شود و از طریق غذا نیز جذب می شود. سپس عمدتاً به ماهیچه های اسکلتی، مغز و اندام های جنسی منتقل می شود.

در حالی که بیشتر به عنوان یک مکمل عملکرد ورزشی استفاده می شود، مطالعاتی وجود دارد که استفاده از آن را در شرایط مختلف سلامت از جمله دیابت پیدا کرده است. گوالانو و همکارانش از برزیل مطالعه 12 هفته ای خود را روی 25 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 منتشر کردند که نشان داد استفاده از مکمل های کراتین در ترکیب با یک برنامه ورزشی مناسب کنترل قند خون را بهبود می بخشد.

با این حال، تحقیقات زیادی روی تعداد زیادی از افراد برای تأثیر کراتین بر دیابت وجود ندارد. همچنین ممکن است عوارض جانبی کراتین در افراد مبتلا به دیابت مورد مطالعه قرار نگیرد. بنابراین استفاده از این مکمل توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک مصرف آن را به شما پیشنهاد دهد.

اثرات جانبی: کراتین ممکن است برای کسانی که مشکلات کلیوی دارند مناسب نباشد، اگر علاوه بر دیابت با کلیه های خود نیز مشکل دارید، ممکن است کراتین استرس بیشتری به آنها وارد کند. کراتین همچنین باعث افزایش فشار خون می شود و به همین دلیل مصرف آن برای دیابتی ها توصیه نمی شود. به طور کلی توصیه می شود قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید، پزشک از وضعیت بدن شما آگاه است.

تداخلات دارویی: کراتین باید با احتیاط شدید در افرادی که داروهای کلیوی مصرف می کنند یا کسانی که مشکلات کلیوی و کبدی دارند، داروهای کافئین دار و حاوی کافئین، داروهای کنترل خلق و خو، شیمی درمانی، داروهای کاهش دهنده کلسترول و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف شود. ممکن است با این داروها تداخل داشته باشند. کراتین همچنین می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از شروع مصرف کراتین با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرف: ما مصرف مکمل را به افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی کنیم، مگر اینکه پزشک/متخصص تغذیه به شما اجازه استفاده از آن را بدهد و بهترین دوز را برای شما توصیه کند.

پیشنهاد می دهد
خواندنی:

تغذیه مناسب برای دیابت نوع 2 – بدترین و مفیدترین غذاها برای دیابت

آمینو اسیدهای زنجیره ای یا شاخه ای از مواد مغذی ضروری هستند که بدن از پروتئین موجود در مواد غذایی به ویژه گوشت و لبنیات به دست می آورد. این ترکیبات شامل لوسین، ایزولوسین و والین است و زنجیره به ساختار شیمیایی این اسیدهای آمینه اشاره دارد. BCAA در متابولیسم چربی و تنظیم گلوکز به عنوان انرژی مصرف شده توسط عضلات نقش دارد.

با این حال، مکمل های غنی از پروتئین با BCCA در میان بسیاری از علاقه مندان به ورزش محبوب هستند. بنابراین، اثربخشی آنها در پیشگیری از بیماری ها از جمله زنان مبتلا به دیابت نوع 2 و کسانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند در حال آزمایش است. این مواد به طور طبیعی در غذاهای مبتنی بر پروتئین مانند گوشت، مرغ، ماهی، سویا، تخم مرغ، لوبیا (مانند نخود، عدس، لوبیا)، بادام و ذرت یافت می شوند.

آیا افراد دیابتی می توانند از تستوسترون استفاده کنند؟

مطالعات Dandona و همکارانش از آمریکا (2010) نشان داد که ممکن است بین سطوح پایین تستوسترون در مردان و دیابت نوع 2 ارتباط وجود داشته باشد. مطالعات دیگر، مانند مطالعات بویانو و همکاران. از بلغارستان (2003) و دیگری از چین (2005) دریافتند که مکمل تستوسترون ممکن است حساسیت به انسولین و کنترل قند خون را بهبود بخشد.

تجزیه و تحلیل توسط Ginsberg و همکاران از ایالات متحده نشان داد که اثرات مضر کم (1.3٪) طولانی مدت مکمل تستوسترون. بنابراین مصرف تستوسترون برای شما به عنوان یک دیابتی مفید است اگر بدانید سطح پایینی دارید. با این حال، تستوسترون یک هورمون است و پس از مشورت با پزشک باید با دقت مصرف شود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: endocrineweb + thediabetescouncil