فلج مغزی چیست؟


بیماری فلج مغزی

6 اکتبر 2018 روز جهانی آگاهی از فلج است. به همین دلیل در این مقاله اطلاعاتی در مورد بیماری ها در مجله آمده است سیب می بینیم فلج مغزی چیست و این بیماری را معرفی می کنیم.

فلج مغزی چیست؟

اول از همه بهتر است ببینیم فلج مغزی چیست؟ فلج مغزی یا به اختصار CP، گروهی از اختلالات مغز و سیستم عصبی است که در بدو تولد یا در سنین بسیار پایین رخ می دهد و بر توانایی بدن برای حرکت، حفظ تعادل و عملکرد در طول زندگی تأثیر می گذارد. او انجام می دهد.

چرا فلج مغزی رخ می دهد؟

فلج مغزی یا فلج مغزی در اثر رشد غیرطبیعی یا آسیب به قسمت هایی از مغز که حرکات بدن را کنترل می کند، ایجاد می شود.

اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به CP دچار فلج مغزی مادرزادی می شوند و با این بیماری متولد می شوند (یعنی مشکل در دوران جنینی یا هنگام تولد رخ داده است). اما درصد کمی از افراد مبتلا به CP از فلج مغزی اکتسابی رنج می برند. یعنی در بدو تولد مشکلی نداشتند و بیماریشان بعد از تولد (معمولا در سال اول) ایجاد شد.

فلج مغزی به قشر مغز، جایی که دستورالعمل حرکت ماهیچه ها صادر می شود، آسیب می رساند و عملکرد و موقعیت ماهیچه ها را در بدن مختل می کند.

این آسیب می تواند به دلیل توسعه نیافتگی قشر حرکتی مغز در دوران جنینی و یا در نتیجه آسیب این قسمت از مغز در هنگام زایمان و یا در اثر سایر بیماری ها پس از تولد باشد. متاسفانه در هر دو نوع مادرزادی و اکتسابی این بیماری، آسیب به مغز دائمی است و قابل ترمیم نیست. از این رو، اختلالاتی که تا پایان عمر ادامه دارد و فرد مبتلا دچار ناتوانی های مختلفی می شود.

فلج مغزی چیست؟

علائم فلج مغزی چیست؟

کودکان مبتلا به فلج مغزی طیف وسیعی از علائم و ناتوانی ها را نشان می دهند. شامل:

 • کاهش قدرت عضلانی در بازوها و پاها به صورت یک طرفه یا دوطرفه.
 • سفتی و اسپاسم عضلات بازوها، پاها و گردن؛
 • تغییر شکل طبیعی بازوها، پاها و ستون فقرات؛
 • ناتوانی در راه رفتن یا راه رفتن غیرعادی؛
 • مشکل یا ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع؛
 • مشکل یا ناتوانی در انجام جویدن و بلعیدن؛
 • مشکل یا ناتوانی در صحبت کردن؛
 • تکان دادن یا پریدن دست ها و پاها؛
 • ناتوانی در انجام اعمالی که نیاز به هماهنگی بین عضلات دارد.

افراد مبتلا به فلج مغزی ممکن است تنها بخشی از این علائم را داشته باشند یا در موارد شدیدتر، همه آنها با علائم دیگری همراه باشند.

بسیاری از افراد نیز به اشکال و درجات مختلف دچار تشنج می شوند. ضریب هوشی افراد مبتلا به سی پی معمولا کمتر از میانگین ضریب هوشی جامعه است و توانایی یادگیری مهارت های مختلف در این افراد کمتر از افراد عادی است.

در موارد شدید، افراد مبتلا به این بیماری برای زنده ماندن و انجام کارهای ساده مانند حرکت، خوردن، آشامیدن و رعایت بهداشت شخصی نیاز به حمایت کامل دارند و بدون حمایت امکان زنده ماندن وجود ندارد.

عواملی که خطر فلج مغزی را افزایش می دهند

برخی شرایط ممکن است خطر CP را افزایش دهند. از جمله این موارد و شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحویل سخت و طولانی؛
 • زایمان زودرس قبل از هفته 37 بارداری؛
 • تولد نوزادی با وزن کمتر از پنج پوند (2.5 کیلوگرم)؛
 • ارائه بریچ;
 • تولد دوقلو و بیشتر؛
 • ناسازگاری خون مادر و جنین (فاکتور Rh)؛
 • قرار گرفتن مادر در معرض سمومی مانند جیوه در دوران بارداری.

کودکان مبتلا به CP در معرض خطر بیشتری برای به دنیا آوردن کودکان مبتلا به بیماری تیروئید کنترل نشده، مادرانی با عقب ماندگی ذهنی و تشنج های مکرر هستند.

ابتلای مادر به برخی بیماری های عفونی از جمله سرخجه (توکسوپلاسموز) و عفونت با دو ویروس هرپس و سیتومگالوویروس می تواند این عفونت ها را به جنین منتقل کند و منجر به فلج مغزی و سایر اختلالات شدید شود.

نوزادان مبتلا به زردی شدید، زردی طولانی مدت و درمان نشده در چند هفته اول پس از تولد و نوزادان مبتلا به تشنج صرع در معرض خطر فلج مغزی هستند.

کودکان فلج مغزی چقدر عمر می کنند؟

امید به زندگی کودکان فلج مغزی تحت تأثیر شدت بیماری، بیماری های همراه و نوع و میزان مراقبت های پزشکی و بهداشتی است. در واقع، اگر از کودکان مبتلا به فلج مغزی به خوبی مراقبت شود، می توانند امید به زندگی طبیعی 30-30 سال داشته باشند.

طول عمر کودکان فلج مغزی

پیشگیری از فلج مغزی

برخی از موارد فلج مغزی قابل پیشگیری نیستند، مانند کودکانی که با ناهنجاری های ژنتیکی با سی پی متولد می شوند، اما برخی از موارد فلج مغزی قابل پیشگیری هستند.

واکسیناسیون کامل مادران قبل از بارداری، مراقبت مناسب در دوران بارداری برای جلوگیری از به دنیا آوردن نوزادان نارس و کم وزن، برنامه ریزی برای انجام سزارین در مواردی که نیاز فوری به این عمل وجود دارد، دور نگه داشتن مادران از بیماران مبتلا به سرخجه و درمان مناسب در بارداری برای مادرانی که با نوزادشان اختلال خونی (Rh) دارند، این یکی از مواردی است که ممکن است از ابتلا جنین و نوزاد به فلج مغزی مادرزادی جلوگیری کند.

درمان زردی طبیعی نوزاد (معمولاً بعد از هفته پنجم یا اول زایمان اتفاق می‌افتد)، محافظت در برابر ضربات و آسیب‌های سر (به‌ویژه ایمنی رانندگی و قرار دادن کودکان در صندلی‌های مخصوص)، و رعایت برنامه واکسیناسیون و ویزیت‌های پزشکی کودکان، بر اساس برنامه توصیه شده توسط متخصصان بهداشت، از جمله مواردی است که خطر فلج مغزی اکتسابی را کاهش می دهد.

اگر در مورد فلج مغزی سوالی دارید می توانید سوال خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوالت جواب بده

سوالات متداول در مورد فلج مغزی

فلج مغزی چیست؟

گروهی از اختلالات مغز و سیستم عصبی است که در بدو تولد یا در سنین بسیار پایین رخ می دهد و بر توانایی حرکت، حفظ تعادل و عملکرد بدن در طول زندگی تأثیر می گذارد.

کودکان فلج مغزی چقدر عمر می کنند؟

اگر از کودکان مبتلا به این بیماری به درستی مراقبت شود و تحت مراقبت های بهداشتی و پزشکی مناسب باشند، می توانند بین 30 تا 70 سال امید به زندگی داشته باشند.

آیا فلج مغزی قابل پیشگیری است؟

آره. با مراقبت مناسب از همان ابتدای تولد جنین تا بعد از تولد می توان تا حد زیادی از فلج مغزی پیشگیری کرد.

منابع

https://www.ninds.nih.gov

https://www.cdc.gov

Birth Injury Justice Center