فیبر – راز پشت یک رژیم غذایی سالم

اگر سعی می‌کنید رژیمی بگیرید که پرهیز از کالری دریافتی بسیار دشوار است، زیرا باعث گرسنگی و احساس کم آبی می‌شود، استفاده از رژیم غذایی غنی از فیبر ممکن است پاسخگو باشد. یافته‌های متفق القول توسط متخصصان تغذیه مختلف بر اساس تحقیقات طولانی بیان می‌کند که فیبرها شما را برای مدت طولانی‌تری با انرژی نگه می‌دارند و به شما اجازه نمی‌دهند که به سرعت احساس گرسنگی کنید، بنابراین زمانی که فردی تلاش می‌کند کالری دریافتی را کاهش دهد، کمک بزرگی است.

فیبر، کربوهیدراتی از دسته متفاوت، به میزان مصرف بدن ما نمی رسد. سایر کربوهیدرات ها چنین ویژگی هایی ندارند. افزایش مصرف فیبر اضافی باعث احساس رضایت بیشتر می شود. این به این دلیل است که شمارش قند خون پس از استفاده از فیبر به سرعت افزایش نمی یابد. کاری که انجام می دهد این است که به شکر اجازه می دهد کمی به آرامی در سیستم ترکیب شود. به عنوان یک دستیار رژیم غذایی معتبر، مزایای سلامتی هوای فیبر بسیار زیاد است. برخی از مزایای طبیعی آن عبارتند از: کاهش سطح کلسترول، بهبود سیستم گوارش، کاهش خطر دیابت، حالت دادن به قلب، کنترل یبوست و کنترل قند خون و غیره.

زیستگاه طبیعی فیبر گیاهان خوراکی و رشد، در غلات و در میوه ها و سبزیجات است. الیاف را می توان به دو نوع محلول و نامحلول طبقه بندی کرد. هر دوی آنها هنگام پردازش به روشی متفاوت در بدن ما عمل می کنند. فیبر محلول می تواند در آب حل شود اما فیبر نامحلول نمی تواند.

توصیه می‌شود که دریافت فیبرها به‌جای مواد مغذی مصنوعی، به‌صورت طبیعی از غذاهای موجود در رژیم غذایی ما باشد. توصیه می شود که اکثر افراد روزانه بین 20 تا 35 گرم فیبر مصرف کنند. چند نمونه غذای غنی از فیبر می تواند نان، غلات، میوه ها و سبزیجات، برنج قهوه ای، غلات، بلغور جو دوسر و ذرت بو داده باشد. داشتن یک وعده غذایی غنی از فیبر عالی است اما مصرف بیش از حد آن می تواند خطرناک باشد. برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند درد شکم، اسهال و گاز باید به آرامی افزایش یابد. اکنون که می دانید چه غذاهایی سرشار از فیبر و خوب هستند، وقت آن است که راه هایی برای تنظیم متعادل آنها در وعده های غذایی روزانه خود بیابید.

نکات زیر برای برنامه ریزی مصرف فیبر بیشتر در روز مهم است.

بلغور جو دوسر یا برای صبحانه توصیه می شود. رویه های کمی از میوه های تازه را می توان اضافه کرد. در صورت مناسب، میوه ها و سبزیجات باید با پوست مصرف شوند. برای میان وعده ها، میوه ها، خشک یا تازه بهترین انتخاب هستند. پاپ کورن انتخاب ایده آلی برای زمانی است که به یک میان وعده سریع نیاز دارید. در وعده های غذایی خود برنج قهوه ای را جایگزین برنج سفید کنید. همچنین در غذای مورد علاقه خود به پاستا سفید بروید. از سبزیجات بیشتر در ماکارونی و غذاهای دیگر استفاده کنید. خوردن حداقل 2 فنجان میوه و 2.5 فنجان سبزیجات در هر روز عادت کنید.

فیبر رضایت بخش است، طعم خوبی دارد و یکی از سالم ترین و هوشمندانه ترین چیزهایی است که می توانید بخورید. ساختن فیبر به بخش بزرگی از وعده های غذایی روزانه آسان است و در عین حال هر دو فواید سلامتی را دست نخورده نگه می دارد. این یک راه آسان برای احساس سیری بیشتر، تناسب اندام و سلامتی بیشتر است و بدن خود را به یک آرایش ورزشی برتر تبدیل می کند.