فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه


فیزیوتراپی سکته مغزی برای در امان ماندن از عوارض و خطرات سکته مغزی، پس از اورژانس پزشکی باید از فیزیوتراپیست کمک بگیریم تا بهبودی لازم را سریعتر بدست آوریم. برخی افراد بنا به دلایلی ترجیح می دهند فیزیوتراپی را در منزل انجام دهند. در این مقاله بیشتر در مورد فیزیوتراپی سکته در منزل صحبت می کنیم و با شرایط انجام آن آشنا می شویم.

سکته مغزی چیست؟

سکته این یک مشکل مغزی بسیار شایع است که متاسفانه برای تعداد زیادی از افراد اتفاق می افتد. علت اصلی چنین مشکلی عدم خون رسانی مناسب به مغز است که می تواند باعث کمبود اکسیژن در سلول های مغز شود. مطمئناً نارسایی سلول های مغزی در صورت تاخیر می تواند منجر به مرگ شود. بنابراین اولین کاری که برای مقابله با سکته باید انجام داد، اقدام فوری و فوریت های پزشکی است.
پس از انجام کلیه اقدامات اورژانسی برای جلوگیری از مرگ بیمار، تنظیم برنامه فیزیوتراپی دقیق ضروری است. این برنامه به بیمار کمک می کند تا توانایی های از دست رفته خود را بازیابد. فیزیوتراپی سکته مغزی تاثیر بسیار مهمی در کاهش درد عضلانی پس از سکته دارد. برخی از افراد برای فیزیوتراپی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می کنند و برخی تمایل دارند این کار را در خانه انجام دهند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه

فیزیوتراپی سکته مغزی بسته به شرایط و نظر بیمار در مکان های مختلفی قابل انجام است. این مکان ها عبارتند از:
• بیمارستان
• خانه
• کلینیک های تخصصی

پس از انجام اقدامات درمانی لازم در بیمارستان یا مرکز درمانی مربوطه می توانید برای ادامه روند درمانی که شامل فیزیوتراپی می باشد به منزل رفته و مسیر بهبودی را از منزل ادامه دهید. برای چنین مواردی همیشه متخصصانی هستند که در کنار شما خواهند بود و شما را در تمامی مراحل همراهی می کنند. خدمات فیزیوتراپی شامل موارد مختلفی است که تمامی این شرایط و خدمات به دقت بین شما و فیزیوتراپیست هماهنگ و برنامه ریزی شده است. چه نوع حرکات و تجهیزات ورزشی نیاز دارید و چه مراقبت هایی را باید در طول درمان رعایت کنید، همه در این برنامه ریزی گنجانده شده است. در قسمت بعدی به مراحل فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل اشاره می کنیم.

مراحل فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه

فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه به چند جلسه تقسیم می شود و در هر جلسه اعمال و تمرینات خاصی انجام می شود. در ادامه با مراحل فیزیوتراپی در منزل آشنا می شویم. اولین جلسه فیزیوتراپی در منزل برای ارزیابی بیمار، در این جلسه درمانگر با شرایط فیزیکی و عملکردی بیمار آشنا شده و وضعیت وی را بررسی می کند تا برنامه فیزیوتراپی را بر اساس این شرایط تنظیم کند. در این جلسه ارزیابی هایی در مورد پرونده پزشکی بیمار انجام می شود و همچنین مشخص می شود که فرد قبل از سکته چقدر فعالیت بدنی داشته است. برای تشخیص بهتر سطح عملکرد بیمار، درمانگر آزمایشات خاصی را در نظر می گیرد که مهمترین آنها به شرح زیر است.

• دامنه حرکتی بیمار را در منزل آزمایش کنید
• میزان اسپاسم عضلانی
• قدرت بدنی بیمار
• میزان تحرک در تخت
• توانایی و قدرت بیمار در حرکت از تخت به صندلی دیگر و بالعکس
• توانایی و قدرت راه رفتن بیمار
• امکان استفاده از وسایل کمکی را آزمایش کنید
• پله ها را تست کنید
• ارزیابی تعادل بیمار با حفظ ایمنی وی

همه این موارد را می توان در یک یا چند جلسه انجام داد و در نهایت فیزیوتراپ بر اساس نتیجه گیری از آزمایشات، یک برنامه تمرینی اساسی را تنظیم می کند که بیشترین کمک را به بیمار می کند. این برنامه ریزی در کنار همکاری خانواده بیمار می تواند کمک زیادی به بازیابی و بازیابی توان از دست رفته فرد کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل با پیاده روی

یکی از اهداف اصلی فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل، شروع صحیح راه رفتن و تمرین برای حصول نتیجه است. حضور یک فیزیوتراپ ماهر در اینجا می تواند روند بهبود را تسریع کند. فیزیوتراپیست در تمامی مراحل به بیمار کمک می کند تا اولین قدم های خود را برای یک پیاده روی سبک و ساده بدون اضطراب و دلسردی بردارد. علاوه بر این، وجود وسایل کمکی مانند واکر و عصا می تواند روند بهبودی را تسهیل کند. در این راستا فیزیوتراپیست تمام تلاش خود را می کند تا بیمار به بهترین شکل ممکن شروع به راه رفتن عادی کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل با تحرک تخت

این امکان وجود دارد که بسیاری از بیماران پس از سکته از امکان حرکت حتی ساده روی تخت محروم شوند. فیزیوتراپیست ها نیز برای این مشکل تدابیر لازم را در نظر می گیرند که در زیر به چند نمونه از این اقدامات اشاره می کنیم.

• انحراف آهسته را روی تخت تمرین کنید
• نشستن را تمرین کنید
• بالا بردن پاها را تمرین کنید تا قدرت لگن را بازیابید
• تمرینات مخصوص شانه برای حرکت موثر روی تخت
• نشستن در حالت نشسته را تمرین کنید و…

هر یک از این تمرینات بسته به شرایط و شرایط بیمار انتخاب و انجام می شود. تمرینات ساده اما تکراری انجام می شود تا بیمار خسته نشود و به تدریج بتواند حرکت مورد نظر را به درستی انجام دهد.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل با آموزش انتقال

اینکه بتوان بیمار را از یک سطح به سطح دیگر منتقل کرد، موضوع دیگری است اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی این هست. این انتقال می تواند از تخت به صندلی یا بالعکس باشد. علائم و عوارض بعد از سکته مغزی شامل ضعف و ناتوانی شدید در حرکت، اسپاسم عضلانی و عدم هماهنگی در حرکت است که می تواند حرکت و فعالیت بدنی را برای فرد مشکل کند. پس فیزیوتراپیست با تمرینات زیر به رفع تدریجی این مشکلات کمک می کند.

• تغییر وضعیت از نشسته به ایستاده و بالعکس
• جابجایی و جابجایی از صندلی به تخت و بالعکس
• حرکت و جابجایی از یک صندلی به صندلی دیگر

علاوه بر این، دستگاه های خاصی وجود دارد که به فیزیوتراپیست ها کمک می کند تا تمرینات حرکتی را تسهیل کنند. به گفته این متخصص، این دستگاه ها را می توان به خانه آورد تا بیمار از آن استفاده کند.بازدید پست:
8