قوانین ساده برای سلامت شخصی و بهداشت

آیا برنامه ای را برای بهداشت شخصی خود دنبال کرده اید یا صبح ها از خواب بیدار می شوید، حمام می کنید، موهایتان را مسواک می زنید و سشوار می کشید، در طول روز از حمام استفاده می کنید و شب ها به رختخواب می روید؟ اگر فقط دومی را انجام دهید، باید برنامه ریزی و آمادگی بیشتری را در مراقبت و نظافت شخصی خود قرار دهید.

امروزه نظافت در کنار خداپرستی تلقی می شود و بی توجهی به نظافت شخصی ممکن است باعث بروز مشکلات بهداشتی و اجتماعی شود که حتی از آن بی خبر باشید. به عنوان مثال، بوی بد دهان یک مشکل رایج است – مرتکب اغلب به آن متهم می شود، اما ممکن است به آن توجهی نداشته باشد. مشکلاتی مانند شوره سر قابل بخشش هستند، اما ظاهر زیبا معمولاً نتیجه مراقبت و توجه زیاد به نظافت شخصی است. اگر می خواهید هر روز بهترین حالت خود را داشته باشید، باید زمان و تلاش خود را صرف آن کنید.

تمام قسمت های خارجی بدن نیاز به زمان و توجه دارند. در زیر فهرستی جزئی از اعضای بدن که باید در برنامه آراستگی خود از آنها مراقبت کنید، آورده شده است. در اینجا نکاتی در مورد نحوه رسیدگی به رایج ترین و معمولی ترین نیازهای نظافت روزانه خود آورده شده است.

مو

اول از همه، موهای خود را در حالت و حالتی نگه دارید که بتوانید به درستی و در همه حال تمیز نگه دارید. تاج خود را حداقل دو بار در هفته، با استفاده از شامپوی ملایم بدون بوراکس یا قلیایی بشویید. استفاده از صابون ایده خوبی نیست، زیرا می تواند یک لایه چسبندگی ظریف در موهای شما باقی بگذارد. شامپو برای شستشوی کامل موهای شما است. بعد از شستن موها حتما با حوله خشک کنید و در استفاده از سشوار مراقب باشید. شما نمی خواهید موهایتان خیلی خشک و شکننده شود. به خصوص اگر موهای بلند یا پرپشتی دارید، آنها را سه تا چهار بار در روز با استفاده از یک برس نرم یا شانه دندانه دار پهن کنید. هر بار که موهای خود را می شویید، حتما وسایل آرایش مو را بشویید. و هفته ای یکبار، ترجیحاً یک ساعت قبل از شستشو، پوست سر خود را با روغن آرایشی چرب کنید. درمان با روغن داغ خوب است – اگر دقیقا بدانید که چه کاری انجام می دهید.

رنگ کردن یا رنگ کردن مو توصیه نمی شود، زیرا هیچ رنگ فعلی برای استفاده طولانی مدت کاملاً ایمن نیست. آنها حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند به پوست سر شما نفوذ کنند و حتی باعث ریزش موی زودرس شوند. بنابراین توصیه می کنیم در صورت امکان از رنگ مو استفاده نکنید. همچنین سعی کنید برای مدت زمان بسیار طولانی از کلاه استفاده نکنید. همچنین ثابت شده است که استفاده از کلاه باعث ریزش موی زودرس می شود. مو قرمزها باید به ویژه مورد توجه قرار گیرند، زیرا آنها در معرض ریزش زودهنگام مو هستند.

پوست

یک یا دو بار حمام خوب در روز برای تمیزی و نظافت خوب ضروری است. همیشه باید بعد از هر فعالیت بدنی شدید حمام کنید. صابون های ملایم بهترین هستند و نیازی به استفاده از صابون های میکروب کش یا ضد عفونی کننده ندارید مگر اینکه مشکل پزشکی یا “بویی” داشته باشید. برس های حمام، اسفنج های حمام، و اسکرابرهای با ساینده ملایم توصیه می شود. همچنین باید به اندام تناسلی و ناحیه مقعد خود توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا عدم مراقبت از آنها می تواند منجر به عفونت های جدی و همچنین زندگی جنسی ناکافی شود. پس از شستشو، خود را کاملاً بشویید و حتماً از یک حوله خشک و تمیز برای خشک شدن مناسب استفاده کنید. هرگز از حوله های مشترک استفاده نکنید، سعی کنید از وسایل حمام مشترک استفاده نکنید و بعد از هر حمام، تمام وسایل خود را بشویید. با قرار دادن یک قاشق چای خوری سفید کننده در یک گالن آب گرم، تجهیزات حمام خود را در آب و سپس زیر آب جاری گرم بشویید. و همیشه بعد از هر حمام لباس زیر کاملا تمیز عوض کنید.

خوب است که هر روز از روغن یا کرم مرطوب کننده ارگانیک خوب استفاده کنید، مخصوصاً با افزایش سن. آن را در شب بپوشید تا احساس چسبندگی نداشته باشید و در طول روز گرد و غبار و کثیفی های فیلم را جذب نکنید.

دندان

دندان های خود را دو تا سه بار در روز یا بعد از غذا یا میان وعده در صورت نیاز مسواک بزنید. به خصوص مسواک زدن درست قبل از خواب بسیار مهم است. به خلاص شدن از شر ذرات غذایی گیر کرده بین دندان های خود توجه کنید. برای این کار استفاده از نخ دندان در کنار خلال دندان بسیار توصیه می شود. شما فقط به یک خمیر دندان به اندازه نخود روی مسواک خود نیاز دارید. هنگام مسواک زدن، با استفاده از حرکات دایره ای، دندان های بالایی را مسواک بزنید و روی دندان های پایینی را مسواک بزنید. همچنین سطح داخلی و خارجی دندان های خود را مسواک بزنید و قبل از هر بار مسواک زدن، زبان خود را با دقت مسواک بزنید.

مسواک شما هرگز نباید با کسی مشترک شود. باید موهای ارتجاعی داشته باشد و بعد از هر بار استفاده به خوبی آبکشی شود و در جایی کاملا بهداشتی بماند تا خشک شود. سعی کنید از خمیر دندان ارگانیک استفاده کنید، خمیردندان کاملاً ایمن و عاری از مواد ساینده خشن یا ضد عفونی کننده قوی. مشخص شده است که جوش شیرین جایگزین بسیار موثری برای خمیر دندان است، اگر از طعم قوی آن ناراحت نیستید.

دست ها

شما باید همیشه دستان خود را بشویید. چیزی به نام خیلی اوقات وجود ندارد. اگر خشک شدند از کرم دست خوب استفاده کنید. هنگام شستن دست ها به ناخن های خود توجه کنید. یک برس ناخن خوب که در نزدیکی سینک حمام شما قرار می گیرد، سرمایه گذاری مناسبی است. هر بار که می‌شوید از صابون استفاده کنید و همیشه قبل و بعد از غذا و بعد از رفتن به دستشویی بشویید. بسیاری از عفونت‌ها مانند E. coli هر روز توسط افرادی ایجاد می‌شوند که دست‌های خود را بعد از رفتن به دستشویی نمی‌شویند. همچنین هنگام تهیه غذا باید دست های خود را بشویید.

ناخن

ناخن های شما هر پنج تا شش ماه به طور کامل جایگزین می شوند. باید آنها را به خوبی برش داده و ترجیحاً صاف و صیقلی نیز نگه دارید. مردان می توانند ناخن های خود را صاف کنند و به جای لاک از ابزار درخشان کننده ناخن استفاده کنند تا به ناخن های خود درخشندگی سالمی ببخشند. البته خانم ها ممکن است ناخن های خود را با رنگ های زیبا جلا دهند، که می تواند تغییر رنگ ناشی از افزایش سن را پنهان کند. ناخن‌هایتان را به اندازه‌ای که می‌خواهید ببندید، اما هرگز خیلی نزدیک به پوست کوتاه نکنید. اگر ناخن های شما به راحتی خرد می شود، پروتئین بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا ناخن های انگشتان دست و پا همه از پروتئین ساخته شده اند. خوردن ژلاتین می تواند برای این کار مفید باشد.

ناخن‌های بسیار شکننده، بسیار زرد یا تغییر رنگ می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد. لطفاً در صورت بروز این مشکل فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین، همیشه ناخن های خود را با لاک رنگ نکنید. این می تواند منجر به از بین رفتن کراتین طبیعی ناخن ها شود. همچنین، یا بیرون بروید یا هر دو هفته یک بار به خودتان مانیکور و پدیکور بدهید. برای این منظور حتما یک کیت مانیکور بسیار خوب بخرید.

پا

بسیاری از مردم هیچ مراقبتی از پاهای خود ندارند، که معمولاً به ضرر آنهاست. همیشه ناخن های پای خود را کوتاه نگه دارید، ناخن ها را شکل دهید، اما نه خیلی نزدیک به پوست. همیشه هنگام حمام کردن، پاهای خود را با سنگ پا یا برس خفیف ساینده بشویید و قبل از پوشیدن جوراب، بین انگشتان پا را با دقت خشک کنید. سعی کنید هر روز یک جفت جوراب نخی تمیز بپوشید. این کار پاهای شما را ناز می کند و آنها را خشک و بدبو نگه می دارد. بعد از حمام پاهای خود را پودر کنید. سعی کنید هر روز یک جفت کفش را نپوشید و به طور متناوب جفت کفش خود را بپوشید. و حتما کفش راحت بپوشید. راحتی و ایمنی باید مقدم بر شیک بودن باشد. کفش پاشنه بلند می تواند منجر به کوتاه شدن عضلات مهم ساق پا شود.

دئودورانت

زیر بغل شما تا زمانی که به سنین قبل از بلوغ نرفته اید بویی متصاعد نمی کند. این زمانی است که غدد آپوکرین شما، که در زیر بازوها و اطراف اندام تناسلی شما قرار دارند، شروع به کار می کنند و یک نوع شیری و روغنی از تعریق تولید می کنند. سپس باکتری ها در این عرق رشد می کنند و باعث ایجاد بوی آشنای زیر بغل می شوند.

برای کنترل بوی شدید می توانید روزانه با یک صابون آنتی باکتریال مانند Lever 2000 شستشو دهید. همیشه باید لباس های تمیز و بدون لکه و عرق بپوشید. از دئودورانتی استفاده کنید که ضد تعریق نیز باشد که رطوبت زیر بغل را خشک می کند. مصرف کافئین خود را کاهش دهید – غدد آپوکرین شما را بیش از حد فعال می کند. پس از حمام، گرد و غبار خود را با یک پودر تالک خوب پاک کنید. همیشه مقدار زیادی آب بنوشید، هم برای پاکسازی سیستم سموم و هم برای تنظیم روده ها. این به تنهایی ممکن است به برخی از مشکلاتی که ممکن است با “بویی” داشته باشید پایان دهد.

برنزه کردن

برنزه شدن سالم دیگر سالم تلقی نمی شود. حالا پزشکان به ما می گویند که نباید به رنگ پریده پوستتان اهمیت بدهید. سرطان پوست، که اغلب کشنده است، یک تجارت منصفانه برای ظاهر خوب نیست. هنگام آفتاب گرفتن، از پوست روشن خود با یک لوسیون ضد آفتاب حداقل SPF 30 محافظت کنید. پوست خود را در طول تابستان چرب و مرطوب نگه دارید و با ظاهر برنزی خود را خسته نکنید.

موی بدن

در حوالی بلوغ، فولیکول های مو به هورمون هایی که در بدن شما خشمگین هستند پاسخ می دهند. در نهایت می توانید موهای اطراف ناف، پشت، نزدیک سینه ها و برای زنان و مردان، روی لب بالایی خود داشته باشید. اگر به خصوص درشت است، به پزشک خود نشان دهید، زیرا ممکن است عدم تعادل هورمونی قابل درمان داشته باشید. برخی از چنین “فوز هلو” برای دختران طبیعی است، و اگر برای شما ناخوشایند به نظر می رسد، می توانید آن را سفید یا حذف کنید. Nair به عنوان یک پاک کننده دائمی مو شناخته شده است.

امیدوارم این قوانین ساده برای شما مفید بوده باشد. اگر برنامه مراقبت شخصی و نظافت دقیق خود را دنبال کنید، احساس بهتری خواهید داشت، جذاب تر به نظر می رسید و احتمالاً زندگی طولانی تر، شادتر و رضایت بخشی خواهید داشت.