متخصص تغذیه دکتر انوشه رژیم غذایی فوری دیابت


رژیم سریع دیابت: دیابت نوعی اختلال متابولیک است که در آن بدن قادر به استفاده کامل از قند نیست. دیابت عامل اصلی نابینایی و دومین عامل قطع عضو در جهان است. اگر در دوران کودکی یا نوجوانی رخ دهد، دیابت نوع 1 یا دیابت نوجوانان و اگر در سنین بالاتر رخ دهد، دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان نامیده می شود.

علت این بیماری ناشناخته است و ناشی از اختلالات سیستم غدد درون ریز و به ویژه اختلالات پانکراس است. لوزالمعده شامل مجموعه ای از سلول ها به نام جزایر لانگرهانس است. این جزایر هورمونی به نام انسولین ترشح می کنند که برای متابولیسم کربوهیدرات ها یا قندها ضروری است. اگر این اختلال منجر به قطع کامل انسولین شود به آن دیابت وابسته به انسولین یا دیابت نوع 1 می گویند و اگر منجر به تولید ناکافی انسولین و مقاومت به انسولین در سطح سلولی شود به آن دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت نوع 2 می گویند. .

رژیم غذایی فوری مناسب برای دیابت

دو عامل مهم در ایجاد دیابت چاقی و وراثت (ژنتیک) هستند. در دیابت نوع 2 که معمولا بعد از 40 سالگی بروز می کند، بیشتر موارد با چاقی همراه است و عادات غذایی نادرست، پرخوری، عدم تحرک بدنی و کم تحرکی می تواند منجر به این بیماری شود. عصبی بودن و استرس نیز می تواند به دیابت کمک کند. بیماری ها و حوادث عفونی نیز می توانند بر بروز آن تأثیر بگذارند. کمبود برخی از عناصر کمیاب ضروری مانند روی، کروم، منیزیم و سلنیوم باعث افزایش مقاومت به انسولین می شود.

علائم دیابت شامل پرخوری، بی اختیاری ادرار، پرخوری، ضعف، کاهش وزن، خارش، عفونت و تاری دید است.

یکی از عوارض شایع دیابت کتواسیدوز است که نشانه تجمع چربی در خون است و در موارد حاد و پیشرفته بیماری قابل تشخیص است. همچنین در این بیماران اکسیداسیون اسیدهای چرب افزایش می یابد و اجسام ستونی شکل ایجاد می کند که از طریق تنفس دفع می شوند و به همین دلیل نفس بیمار بوی میوه می دهد. در صورت عدم وجود انسولین، تری گلیسیرید، کلسترول و فسفولیپیدها در خون افزایش می‌یابد که غلظت آن‌ها را افزایش می‌دهد و باعث بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا در بیماران دیابتی می‌شود.

دیابت نوع 1

در این نوع دیابت میزان انسولین بسیار کم است یا اصلا تولید نمی شود. بنابراین بیمار باید انسولین تزریق کند. معمولاً انسولین دو تا سه بار در روز تزریق می شود. اندازه گیری منظم قند خون در این بیماران برای جلوگیری از کاهش یا افزایش قند خون بسیار مهم است. رژیم درمانی در بیمارانی که انسولین تزریق می کنند باید مطابق با برنامه تزریق انسولین و عادات غذایی و فعالیت بدنی فرد باشد.

دیابت نوع 2

مقاومت به انسولین در سطح سلولی گیرنده های انسولین و نارسایی سلول های بتا از علل آن است. مقدار زیادی انسولین برای تنظیم قند خون تولید می شود. معمولا با تجویز داروهای کاهش دهنده قند خون، رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند بیماری را کنترل کند. کاهش تنها 5 درصد وزن می تواند مفید باشد.

دیابت بارداری

این دیابت موقتی است و در ماه های آخر بارداری به دلیل وجود هورمون آنتاگونیست انسولین که از جفت ترشح می شود ظاهر می شود. اکثر افراد با سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 به آن مبتلا می شوند. اگر رژیم غذایی، وزن و سبک زندگی کنترل نشود، این افراد می توانند در آینده مستعد ابتلا به دیابت شوند. شیردهی در کاهش وزن و چربی بدن و کاهش مقاومت به انسولین بسیار موثر است. همچنین تغذیه نوزاد با شیر گاو در تحریک ابتلا به دیابت نوع 1 در سنین بالاتر نقش دارد.

رژیم غذایی فوری دیابت تهران

رژیم غذایی

رژیم غذایی افراد دیابتی مانند افراد عادی تنظیم می شود و میزان انرژی و پروتئین مشابه افراد عادی است. از آنجایی که دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، مصرف چربی باید کمی کمتر از حد معمول باشد. خوردن چربی های سالم و پرهیز از روغن جامد و غذاهای سرخ شده ضروری است. سطح کربوهیدرات بر اساس قند خون، آزمایش ادرار و میزان انسولین موجود در بدن ارزیابی می شود. محدودیت کربوهیدرات تا حدودی ضروری است و بیشتر شامل قند و غذاهای شیرین می شود، البته در مصرف کلی کربوهیدرات های مناسب نباید زیاده روی کرد. جلوگیری از افزایش وزن، اصلاح سبک زندگی و ورزش منظم نقش عمده ای در کنترل دیابت به ویژه دیابت نوع 2 دارد. .

رژیم سریع دیابت در تهران

رژیم مدیترانه ای که از روغن های بیشتری مانند روغن زیتون، غلات کامل و غذاهای گیاهی استفاده می کند و از گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و لبنیات پرچرب کمتر استفاده می کند، رژیم غذایی مناسبی برای بیماران دیابتی است. رژیم گیاهخواری کم چرب نیز یک رژیم غذایی مناسب برای بیماران دیابتی است. روغن های جامد و روغن های حاوی اسیدهای چرب ترانس موجود در غذاهای آماده حساسیت به انسولین را افزایش می دهند. مصرف نمک در افراد دیابتی باید کنترل شود و میزان مصرف آن کاهش یابد.

مواد مغذی مهم در کنترل دیابت

کروم تحمل گلوکز را بهبود می بخشد و قند خون را تثبیت می کند. منابع غذایی آن شامل غلات کامل، غذاهای دریایی، کلم بروکلی، لبنیات، گوشت گاو، جگر و …

ویتامین سی.

تحمل گلوکز را بهبود می بخشد، نیاز به انسولین را کاهش می دهد، از عفونت جلوگیری می کند و تقویت می کند

تبدیل به رگ های خونی می شود.

ویتامین E.

تحمل گلوکز را در پیشگیری از اختلالات عروقی بهبود می بخشد. منابع غذایی شامل بادام، جوانه گندم، کره بادام زمینی، فندق، کیوی، فلفل دلمه ای، شلغم، گوجه فرنگی جعفری است.

بیوتین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد و برای نوروپاتی دیابتی مفید است. منابع آن عبارتند از قارچ، آووکادو، برگ چغندر، تخم مرغ، سالمون، کره بادام زمینی، نان گندم کامل، موز و سویا.

منیزیم می تواند تولید انسولین را بهبود بخشد

ویتامین D می تواند باعث افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون شود

غذاهای مفید برای دیابتی ها

غلات کامل، جو، جو، برنج قهوه ای، حبوبات، شیر سویا، بادام زمینی، ماهی، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، میوه های تازه، آووکادو، ریواس، زغال اخته، کلم بروکلی، قارچ، اسفناج، شنبلیله، پیاز، کلم پیچ، خربزه تلخ…

دارچین، میخک، زردچوبه و برگ بو ادویه هایی هستند که تولید انسولین را افزایش می دهند.

جوشانده برگ زغال اخته 2 لیوان صبح و عصر باعث کاهش سطح قند خون می شود.

یک قاشق غذاخوری عصاره آلوئه ورا دو بار در روز قند خون را کاهش می دهد.

پودر دانه شنبلیله قند خون را کاهش می دهد و تحمل گلوکز را بهبود می بخشد.

تیموکینون مهم ترین اسید چرب موجود در روغن سیاه دانه است که یک آنتی اکسیدان قوی است و مقاومت به انسولین را کاهش می دهد.

علاوه بر ورزش روزانه، ورزش های آرامش بخش مانند ماساژ، یوگا، مدیتیشن باعث کاهش استرس و بهبود عملکرد پانکراس و تثبیت قند خون می شود.