مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن 0


مراقبت از کودک نوپا از آنجایی که کودک به تازگی راه رفتن را یاد گرفته سخت است زیرا در این دوران کودک از نظر شناختی، عاطفی و اجتماعی رشد می کند و تغییرات در زندگی او در این دوران بسیار سریع است. اصطلاح کودک نوپا برای کودکان بین دوازده تا سی و شش ماه استفاده می شود.

نکاتی برای مراقبت از کودک نوپا چیست؟

فهرست عناوین:

زمانی که کودک تازه شروع به راه رفتن می کند، والدین باید تمام توجه خود را به کودک معطوف کنند تا از آسیب های احتمالی به کودک جلوگیری شود. در اینجا چند نکته ساده برای مراقبت وجود دارد.

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

حمایت از کودک نوپا

همانطور که در ابتدا گفتیم مراقبت از کودک نوپا سخت است. در این زمان کودک به تنهایی قادر به راه رفتن نیست، بنابراین تا حد امکان هنگام قدم گذاشتن با او همراه باشید و سعی کنید از شدت حرکت و به هم خوردن تعادل او بکاهید.

بیشتر بخوانید: خدمات نگهداری از کودکان

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

فعالیت کودک را زیر نظر داشته باشید

یک کودک نوپا همیشه به امنیت نیاز دارد، به خصوص زمانی که تازه راه رفتن را یاد گرفته باشد. در این دوران کنجکاوی کودک بیشتر می شود و والدین باید مراقب باشند که کودک اشیای کوچک را در دهان خود قرار ندهد.

کنجکاوی کودک نوپا

بچه ها علاقه زیادی به کشف دارند و آشپزخانه بهترین مکان برای اکتشافات و همچنین خطرناک ترین مکان برای کودک است، بنابراین باید تا حد امکان از ورود کودک به آشپزخانه جلوگیری کنید. باید درهای کابینت را با طناب یا گیره محافظ ببندید و وسایل شیمیایی را در آشپزخانه دور از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین اگر وسایل تزیینی خطرناکی در خانه دارید، سعی کنید تا زمانی که فرزندتان بزرگ شود، آنها را جمع آوری کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از کودک بیش فعال

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

سلامت کودک نوپا

کودکان نوپا هنگام راه رفتن تعادل زیادی ندارند، بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از آسیب رساندن به کودک و برخورد نکردن با دیوار، پنجره و … این است که با استفاده از لوازم موجود مانند کوسن و پشتی نرم، خانه را ایمن کنید.

بهداشت کودک نوپا را رعایت کنید

در این دوران یکی از مهم ترین نکات رعایت بهداشت کودک است. بهداشت کودک شامل شستن دست و صورت، تعویض پوشک و بردن به موقع به توالت و حمام است که از بیمار شدن کودک جلوگیری می کند.

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

تغذیه کودک

وظیفه پرستار نوزاد مراقبت از تغذیه آن است و بهترین راه برای تغذیه کودک شامل سه وعده غذایی سالم است. همچنین برای رشد کودک بهتر است سه یا چهار میان وعده را در برنامه غذایی کودک قرار دهید. این تنقلات شامل سبزیجات، تنقلات، آب میوه و … است که مقدار غذای کودک باید مشخص باشد و مقدار هر لقمه متناسب با دهان کودک باشد تا از تحریک گلو و خفگی کودک جلوگیری شود. علاوه بر این، کودک باید زیر نظر متخصص تغذیه باشد.

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

زمان خواب کودک نوپا

کودک نوپا باید متناسب با نیاز بدنش خواب کافی داشته باشد، زیرا عدم تنظیم خواب باعث بدخلقی کودک می شود. اگر پرستار کودک دارید، توصیه می شود در مورد زمان خواب و بیداری فرزندتان با او صحبت کنید. همچنین مطمئن شوید که محیط آرامی برای استراحت کودک در هنگام خواب فراهم شود.

انضباط در کودکان

در این مرحله از زندگی کودک سعی می کند مستقل باشد. در این دوران آمادگی کودک برای یادگیری نظم و انضباط بیشتر است، بنابراین توصیه می شود این دوره از زندگی کودک را جدی بگیرید.

با رشد کودک، خلق و خوی او پایدارتر می شود. در این مرحله کودک نوپا از نظر تاثیرپذیری انعطاف پذیری بیشتری دارد اما با همه این حرف ها نباید کودک را زیاد درگیر کارهای روزمره کنید، کودک همچنان در زندگی خود به هیجان نیاز دارد.

همانطور که گفته شد مراقبت از کودک نوپا باید توجه ویژه ای شود. داشتن یک الگوی خوب برای کودک در این دوران بسیار مهم است. همچنین داشتن یک پرستار خوب با رفتار مناسب مهم است و پرستار یا اطرافیان کودک که زمان زیادی را با او می گذرانند باید در کنترل احساسات خود کوشا باشند.

بیشتر بخوانید: هزینه نگهداری از کودک در منزل

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

مراقبت از کودک نوپا و چالش های آن

نتیجه

مراقبت از کودک نوپا با همه سختی هایش خیلی خوشایند است، اما اگر کار می کنید یا نمی توانید زمان زیادی را به فرزندتان اختصاص دهید، بهترین گزینه برای شما استخدام پرستار کودک است. می توانید درخواست اعزام پرستار از موسسه پرستاری کنید. این موسسات خدمات پرستاری مختلفی از جمله: پرستار بیمار، پرستار در منزل را ارائه می دهند. علاوه بر این، زمانی که قادر به نگهداری از سالمند خود نیستید، می توانید از خدمات پرستار سالمند استفاده کنید.