مرگ بر اثر لیپوماتیک


جراحی لیپوماتیک یا جراحی لاغری یکی از اعمالی است که در سراسر جهان و ایران بسیار انجام می شود. افراد با کمک این عمل می توانند به وزن و اندام دلخواه خود برسند و اعتماد به نفس بالایی کسب کنند. اما یکی از نگرانی های اصلی بیماران این است که آیا امکان وجود دارد یا خیر مرگ بر اثر لیپوماتیک هست یا نه در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چند درصد از جراحی های لیپوماتیک منجر به مرگ بیماران می شود به تفصیل صحبت کنیم.

جراحی لیپوماتیک چیست؟

جراحی لیپوماتیک یا لاغری روشی برای از بین بردن چربی های اضافه در نواحی مختلف بدن است که می توان آن را زیرمجموعه جراحی زیبایی به حساب آورد. بنابراین در طول سال بسیاری از افراد حاضر به انجام چنین جراحی هایی برای رسیدن به فرم ایده آل خود هستند. جراحی لیپوماتیک را می توان در قسمت های مختلف بدن مانند شکم و باسن، ران، بازو، گردن، چانه و غیره انجام داد. پزشکان معمولاً به بیماران خود توصیه می کنند قبل و بعد از لیپوساکشن یک سری اقدامات را انجام دهند.
این اقدامات می تواند خطرات و عوارض بعد از جراحی لیپوماتیک را کاهش دهد و اجرای آنها توسط بیمار ضروری است. حتما تمام نکات گفته شده توسط پزشک یا جراح را رعایت کنید و به توصیه ها و نسخه های پزشک خود اعتماد کنید. اگرچه جراحی لیپوماتیک روشی ساده است اما باید بدانید که احتمال مرگ بر اثر جراحی لیپوماتیک وجود دارد.

عوارض و مشکلات لیپوماتیک

در مورد جراحی لیپوماتیک باید به این نکته اشاره کرد که این جراحی یک جراحی جدی با خطرات مختلف است. به همین دلیل لازم است با متخصص مشورت شود و در صورت صلاحدید و نظر او این عمل را انجام دهد. از مهم ترین خطرات جراحی لیپوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• خطرات حین جراحی لیپوماتیک

زخم ها و جراحات در سایر اندام های بدن
عوارض بیهوشی
– سوختگی ناشی از تجهیزات
– آسیب عصبی
– شوکه شدن
– مرگ

• خطرات پس از جراحی لیپوماتیک

– لخته شدن خون در ریه ها
مایع اضافی در ریه ها جمع می شود
– لخته شدن چربی
– عفونت ها
خونریزی داخلی
– نشت مایع از زیر پوست
– تورم
مرگ سلولی پوست
– واکنش به بیهوشی و سایر داروها
– مشکلات قلبی و کلیوی
– مرگ

پس همانطور که مشاهده می کنید احتمال مرگ بر اثر جراحی لیپوماتیک وجود دارد و لذا مشورت با پزشک و مراجعه به جراح مورد اعتماد و متخصص یکی از وظایفی است که قبل از جراحی لیپوماتیک باید به آن توجه کنید.

مرگ بر اثر لیپوماتیک

قصد ما در این مقاله این نیست که شما را از انجام جراحی لیپوماتیک منصرف کنیم، بلکه می خواهیم شما را با خطرات آن آشنا کنیم و به شما هشدار دهیم که با یک عمل ساده و پیش پا افتاده روبرو نیستید. اگرچه گفتیم مرگ بر اثر لیپوماتیک امکان پذیر است، اما باید بدانیم که میزان مرگ و میر این جراحی به قدری پایین است که بسیاری از افراد حتی آن را نادیده می گیرند. تعداد مرگ و میر ناشی از هزاران جراحی لیپوماتیک در سراسر جهان ممکن است کمتر از تعداد انگشتان یک دست باشد.

البته لازم به ذکر است که ممکن است در اثر چنین عمل لاغری با خطرات و مرگ و میر جدی مواجه شوید. البته این را هم بگویم که مرگ لیپوماتیک فقط به خاطر این عمل اتفاق نمی افتد. مشکل اصلی از زمانی شروع می شود که بیمار به حرف های پزشک توجهی نمی کند و بعد از جراح نادان، تجویز یا عوارضی پیش می آید. به عنوان مثال، ممکن است پزشک از دستگاه ها یا تجهیزات قابل اعتماد استفاده نکند یا در حین عمل مراقب نباشد.

یا اینکه بیمار به نسخه ها و گفته های پزشک توجهی نمی کند و کارهای خطرناکی انجام می دهد و در نتیجه خود را به خطر می اندازد. در برخی موارد، عوارض جانبی بیهوشی یا دارو حتی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شدید در فرد شود و منجر به مرگ بیمار شود.

عواملی که منجر به مرگ در اثر لیپوماتیک می شود

در قسمت قبل گفتیم که خود عمل ممکن است باعث مرگ بیماران نشود. اما سایر عوارض جانبی جان بیمار را به خطر می اندازد. یکی از این عوارض آمبولی است که زمانی رخ می دهد که چربی بدن از محل اصلی خود جدا شده و همراه با خون در شریان های اصلی بدن حرکت کند. این چربی های حذف شده می توانند وارد اندام های حیاتی مانند مغز، قلب، ریه ها و ریه ها شوند و مشکلات بسیار خطرناکی ایجاد کنند. در واقع وجود چنین چربی هایی در رگ های بدن خود عامل بسیار کشنده ای است.

عارضه مهم دیگری که در نهایت می تواند منجر به مرگ بیمار پس از جراحی لیپوماتیک شود، عفونت یا خونریزی داخلی است. این امر زمانی بیشتر می شود که یا پزشک صلاحیت و تخصص کافی را نداشته باشد و یا بیمار به مراقبت های بعد از عمل توجهی نداشته باشد. سایر عوامل مهم منجر به مرگ در اثر بیماری لیپوماتیک عبارتند از: سلامت ضعیف، حذف بیش از حد چربی، مصرف بیش از حد مایعات و بی حسی موضعی در حین جراحی.

اما باز هم باید بگویم که به لطف وجود دستگاه های پیشرفته و همچنین تعداد زیاد عمل های لیپوماتیک، میزان مرگ و میر این عمل به شدت کاهش یافته و به جز موارد معدودی نمی توان به موارد اضافی اشاره کرد. یکی از مهم ترین راه های کاهش خطر مرگ ناشی از جراحی لیپوماتیک، انتخاب جراح زیبایی مناسب، رعایت نکات و مراقبت های پزشکی، داشتن انتظارات معقول و … می باشد.

تاثیر BMA بر لیپوماتیک و خطر مرگ

یکی از مواردی که در لیپوماتیک باید در نظر بگیرید محاسبه BMI مناسب و قد و وزن مناسب است و بهتر است این عدد زیر 30 باشد تا بتوانید جراحی ایمن و بدون خطر انجام دهید.بازدید پست:
21