مزایا و معایب فرهنگ سلفی

در زندگی مدرن، نامگذاری آخرین روندها و فناوری ها با کلمات کوتاه و واضح مانند SciFi، HiFi و WiFi مد شده است. آخرین مورد اضافه شده سلفی است که عکسی از خود است که توسط عکاس گرفته شده است. می توان آن را با دوربین دیجیتال دستی یا تبلت یا گوشی هوشمند گرفت. چوب‌ها یا پایه‌های مخصوص برای نگه‌داشتن گوشی‌های هوشمند اکنون برای تسهیل عکس‌های بهتر بدون کمک شخص ثالث در دسترس هستند. سلفی ها اغلب برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و تامبلر استفاده می شوند. بیشتر سلفی‌ها با دوربینی که در کنار دست و بدون تایمر گرفته می‌شود گرفته می‌شود. در زمان های قدیم، مردم با باز کردن لنز دوربین و دویدن به سمت عکس از خود عکس می گرفتند. روش دیگر قرار دادن دوربین بر روی یک شیء نزدیک یا روی سه پایه و گرفتن تصویری از خود منعکس شده در آینه بود.

دو نوع سلفی وجود دارد. وقتی فقط یک نفر را شامل می شود، یک سلفی انفرادی است. اگر بیش از یک نفر در یک سلفی گرفته شود، آن را “سلفی گروهی” می نامند. دومی با نام‌های «گروفی»، «ویفی» و «یوسی» نیز شناخته می‌شود. هر نوع که باشد، هدف از این گونه سلفی ها تمرکز بر افراد موجود در آنهاست. محبوب ترین آنها سلفی فردی است که می تواند با دوستان نزدیک و اقوام به اشتراک گذاشته شود. اخیراً سلفی های گروهی ارزش بیشتری دارند زیرا رابطه و اتحاد افراد را به نمایش می گذارند.

فواید سلفی: نیاز به عکاس برطرف شده است. تصاویر شخصی و عبارات متنوع را می توان گرفت و با دیگران به اشتراک گذاشت. چنین سلفی هایی برای 1) آگاه ساختن موقعیت خود به خانواده ای که در مکانی دور زندگی می کند. 2) یخ زدن لحظات به یاد ماندنی 3) ارائه شواهد حضور در یک مکان 4) به اشتراک گذاشتن وضعیت با کارفرما در مورد پیشرفت 5) تقویت روابط و هماهنگی.

آسیب های سلفی: بسیاری از حوادث ناگوار و تلفات جانی به خودی خود به دلیل جنون سلفی از سراسر جهان گزارش شده است. مصرف بیش از حد سلفی‌های بی‌نقص به احتمال زیاد باعث اختلال بدشکلی بدن می‌شود. مطالعات روانشناسی انجام شده در سال 2015 نشان داد که ارتباط بین تعداد سلفی های ارسال شده در فضای مجازی و خودشیفتگی در بین مردان قوی تر از زنان است. فردی هنگام تلاش برای گرفتن عکس سلفی با پس زمینه شهر، با ایستادن روی جان پناه در تراس ساختمان ده طبقه جان خود را از دست داد. سلفی با افراد VIP برای ترویج تجارت و نفوذ در بازار استفاده می شود. حرکت ترافیک یا عابران پیاده زمانی متوقف می شود که برخی افراد در مکان های شلوغ مانند جاده ها، ایستگاه های راه آهن و مراکز خرید سلفی می گیرند.

زمانی که یک بازیگر مشهور در مراسم تشییع جنازه شرکت کرد، عده ای برای گرفتن سلفی با این بازیگر و مرده در پس زمینه هجوم آوردند. شرم بر این افراد بی فرهنگ. زوجی هنگام گرفتن سلفی از لبه صخره لیز خوردند و جان باختند. مردی هنگام گرفتن عکس سلفی با اسلحه پر به طور تصادفی به سر خود شلیک کرد. یک خانم در حالی که در حال گرفتن سلفی در بالای قطار پارک شده بود بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد. یک دختر دانشگاهی هنگام تلاش برای گرفتن عکس سلفی از ناحیه سر دچار جراحت مرگبار شد و از قطار در حال حرکت سقوط کرد.

برخی از کشورها کمپین های آگاه سازی و مشاوره ای را برای آموزش شهروندان خود در مورد خطرات ناشی از سلفی راه اندازی کرده اند. در روسیه، تابلوهای جاده‌ای ساختگی برای هشدار در مورد وضعیت‌های ناامن قرار داده می‌شوند و وزارت کشور روسیه «راهنمای ایمنی سلفی» را منتشر کرد که به علاقه‌مندان به سلفی درباره برخی رفتارهای خطرناک رایج هشدار می‌دهد. سلفی تا زمانی خوب است که مردم خودآگاهی خود را حفظ کنند و به احساسات دیگران احترام بگذارند.