مسواک ارتودنسی


ارتودنسی فرآیندی زمان بر است و بسته به نوع مشکل دندان و فک از چند ماه تا چند سال طول می کشد. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان بیش از حد معمول اهمیت دارد. زیرا ارتودنسی ثابت به خصوص زمانی که برای هر دو فک استفاده می شود، به دلیل جمع شدن مواد غذایی بین سیم ها و چسبیدن به براکت ها، فرصت مناسبی را برای رشد باکتری های مختلف فراهم می کند که در نهایت می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. برای جلوگیری از این وضعیت مسواک های مختلفی در نظر گرفته شده است که می تواند مواد غذایی چسبیده به براکت ها را جدا کند. این برس ها با نام مسواک ارتودنسی مشخص است که در ادامه می خواهیم در مورد ویژگی های این نوع مسواک و بهترین نوع آنها صحبت کنیم.

مسواک ارتودنسی

مسواک به ما کمک می کند تا دندان هایمان را تمیز کنیم. اما وقتی ارتودنسی انجام می دهیم تمیز کردن دندان ها با مسواک طبیعی بسیار سخت می شود و نمی توانیم به همه قسمت های دندان دسترسی خوبی داشته باشیم. سیم ها و براکت ها ایجاد می شوند و می توانند زمینه را برای پوسیدگی دندان فراهم کنند. بنابراین تمیز کردن دندان ها با مسواک معمولی در این مدت کافی نیست و حتما باید انجام شود مسواک های مخصوص ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد
مسواک ارتودنسی دارای 7 شکل است. یعنی دو طرف مسواک دارای موهای بلندتری نسبت به وسط هستند و امکان اعمال فشار از زوایای مختلف را فراهم می کنند.

استفاده از مسواک ارتودنسی

این مسواک می تواند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی موارد زیر را انجام دهد:
• فضای بین دندان ها را تمیز می کند.
• قسمت هایی از دونا که سیم دارند را تمیز می کند.
• براکت های ارتودنسی را برمی دارد.
• پیچ های ایمپلنت و پروتز را تمیز می کند.
• با تمیز کردن لثه باعث ماساژ آنها نیز می شود تا التهاب لثه کاهش یابد.

ویژگی لثه ها را با مسواک ارتودنسی ماساژ دهیدباعث می شود حتی افرادی که ارتودنسی ندارند نیز بتوانند به طور معمول از آن استفاده کنند. علاوه بر این، فاصله بین دندان ها را تا حد امکان تمیز می کند.

نحوه تمیز کردن دندان ها با مسواک ارتودنسی

• از آنجایی که بقیه مواد غذایی بیشتر در نواحی یقه دندان جمع می شوند، بنابراین احتمال تشکیل پلاک میکروبی در این ناحیه بیشتر از قسمت های دستگاه گوارش است. بنابراین در مسواک زدن این ناحیه باید دقت بیشتری داشته باشید. بنابراین مسواک باید با زاویه 45 درجه بین لثه و براکت چرخانده شود تا بتواند به راحتی کناره لثه ها را تمیز کند.
• قسمت هایی از دندان که مخصوص جویدن است را می توان با حرکات عقب و جلو مسواک تمیز کرد.
یکی دیگر از قسمت هایی که معمولا در مسواک زدن نادیده گرفته می شود، پشت دندان هاست که باید با زاویه 45 درجه با حرکت رفت و برگشت تمیز شود.
• زبان به دلیل پرزهای ریزش محل مناسبی برای ته نشین شدن و رشد میکروب ها است. بنابراین هنگام مسواک زدن حتما باید به آن توجه کنید و با حرکت جلو و عقب مسواک زبان را تمیز کنید تا خیلی خوب تمیز شود.
هر دو دندان سالم و ارتودنسی باید به دقت تمیز شوند. دندان های ارتودنسی حساسیت بیشتری دارند و اطراف و زیر براکت ها و سیم ها باید با دقت بیشتری تمیز شوند.

اگر همه این موارد به خوبی رعایت شود، اما از مسواک خوب و مناسب استفاده نشود، تاثیر لازم را نخواهد داشت. بنابراین توجه در انتخاب مسواک اعم از معمولی و ارتودنسی اولین قدم در حفظ سلامت دندان است.

ویژگی های مسواک ارتودنسی

• قابلیت حذف بقایای مواد غذایی

ارتودنسی فلزی معمولا برای ارتودنسی دندان استفاده می شود. برای قرار دادن این ارتودنسی با استفاده از چسب مخصوص، براکت ها را به دندان ها می چسبانند. سپس برای اتصال این براکت ها به یکدیگر از سیم فلزی یا سیم قوس استفاده می کنند تا برهم کنش این دو با یکدیگر باعث حرکت دندان ها و هم تراز شدن آن ها شود و یا حتی در مواردی باعث حرکت فک شود. وقتی غذا می خورید، بقیه غذا به این براکت ها و سیم ها می چسبد. این ذرات غذا را نمی توان با مسواک معمولی پاک کرد، بنابراین مسواک ارتودنسی باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که بتواند ذرات غذای به دام افتاده را بیرون بکشد.

• داشتن موهای نرم

خود بریس ها می توانند به اندازه کافی برای شما ناخوشایند باشند، حالا اگر مسواک زبر و خشن باشد، وضعیت را بدتر می کند، بنابراین برای اینکه احساس بهتری داشته باشید، موهای مسواک ارتودنسی باید نرم باشند.

• سر کوچک و باریک

مسواک ارتودنسی خوب مسواکی است که به راحتی به تمام قسمت های بریس دسترسی داشته باشد. کاری که انجام آن با مسواک های معمولی یا غیرممکن است یا دشوار. سر کوچک مسواک به آن اجازه می دهد تا به تمام قسمت های دندان و لثه برسد. بنابراین استفاده منظم از مسواک ارتودنسی در طول دوره درمان نقش مهمی در نتیجه رضایت بخش درمان دارد.

• الیاف V شکل

این شکل خاص از الیاف ارتودنسی می تواند باعث تمیز کردن حرفه ای دندان ها شود. این الیاف در کناره های برس بلند و در وسط کوتاهتر هستند. الیاف بلندتر برای تمیز کردن براکت ها و الیاف میانی کوتاه برای تمیز کردن سطح براکت و سیم ها هستند. الیاف مسواک ارتودنسی از مواد مرغوب ساخته شده و طراحی آن به گونه ای است که در بریس ها گیر نمی کند.

• انعطاف پذیری دسته مسواک

ویژگی های مختلف مسواک ارتودنسی از جمله کیفیت خوب دسته و انعطاف پذیری قابل قبول آن، دسترسی به قسمت های مختلف دندان های ارتودنسی را آسان می کند و سپس الیاف نرم و ریز سر مسواک آن قسمت ها را به خوبی تمیز می کند.
به طور کلی، اگر می‌خواهید مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی خود را آسان‌تر کنید، می‌توانید از ابزارهایی مانند مسواک بین دندانی یا برس پروکسی برای جدا کردن تکه‌های بزرگ‌تر غذا از روی دندان‌ها و براکت‌ها قبل از شروع مسواک زدن استفاده کنید. کشتنبازدید پست:
7