میثم شکری ساز از کارآفرینی و استارتاپ می گوید | من و رژیم


میثم شکری ساز از کارآفرینی و استارت آپ می گوید

کارآفرینی به معنای توانایی و آمادگی فرد برای توسعه، سازماندهی و اداره کسب و کاری است که هنوز از سوددهی آن مطمئن نیست. کارآفرینی با ریسک کردن و کشف فرصت های جدید گره خورده است. در این مقاله به بررسی تعریف کارآفرینی و استارتاپ از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز و انواع آن می پردازیم. علاوه بر این، خواهیم دید که ویژگی های کارآفرینان موفق چیست و به طور کلی کارآفرینی چه اهمیتی دارد؟

کارآفرین کیست؟

به گفته دکتر میثم شکری ساز، کارآفرین فردی است که با وجود آگاهی از ریسک های مرتبط با کسب و کارهای استارتاپی، همچنان مایل به ایجاد و راه اندازی چنین کسب و کاری است و حاضر به سرمایه گذاری در آن است. کارآفرینان اغلب به عنوان منبع ایده های جدید شناخته می شوند و ایده های جدید خود را به بازار عرضه می کنند. یک کارآفرین می تواند یک کسب و کار کوچک خانگی راه اندازی کند و حتی یک شرکت بزرگ و چند ملیتی راه اندازی کند. به طور خلاصه، هر کسی که مایل به راه‌اندازی یک شرکت جدید است و می‌تواند با تمام ریسک‌ها و چالش‌های آن مقابله کند، می‌تواند یک کارآفرین شود.

استارت آپ چیست؟

اصطلاح استارت آپ به شرکتی اطلاق می شود که در مراحل اولیه فعالیت خود قرار دارد. استارت‌آپ‌ها توسط یک یا چند کارآفرین تأسیس می‌شوند و هدف آن‌ها بازاریابی محصولات یا خدماتی است که تقاضا دارند. البته کارآفرینی و استارتاپ متفاوت است. اصطلاح کارآفرینی به تمامی مشاغل جدید اطلاق می شود که برخی از آنها ممکن است خوداشتغال باشند و خود کارآفرین هرگز تمایلی به ثبت کسب و کار خود به عنوان یک شرکت رسمی ندارد. اما استارت آپ ها کسب و کارهای جدیدی هستند که می خواهند به سطوح بسیار بالاتری برسند و به بنیانگذاران اصلی خود محدود نمی شوند.

انواع کارآفرینی چیست؟

به گفته میثم شکری ساز، کارآفرینی به انواع زیر طبقه بندی می شود:

کارآفرینی با ایجاد مشاغل کوچک

این مشاغل شامل آرایشگری، فروشگاه های مواد غذایی، آژانس های مسافرتی، شرکت های مشاوره، نجاری، لوله کشی، مهندسی برق و غیره است. معمولا افرادی که این کسب و کارها را راه اندازی می کنند تمام مسئولیت ها را خودشان به عهده می گیرند یا از اعضای خانواده خود کمک می خواهند. سود حاصل از این مشاغل کوچک می تواند نیازهای مالی خانواده را برآورده کند اما فراتر از آن نخواهد رفت. افرادی که از این طریق می خواهند کارآفرین باشند، با راه اندازی کسب و کار با استقراض یا استقراض، زندگی خود و خانواده خود را تامین می کنند.

کارآفرینی با راه اندازی یک استارت آپ قابل توسعه

در این مقوله کارآفرین می داند که چشم انداز او می تواند کل دنیا را تغییر دهد و با این دیدگاه کسب و کار خود را راه اندازی می کند. آنها سرمایه گذاران را برای شروع کسب و کار خود جذب می کنند و به دنبال افرادی می گردند که خارج از چارچوب فکر می کنند. آنها برای تامین منابع مورد نیاز خود به سرمایه خطرپذیر بیشتری نیاز دارند، زیرا کسب و کار آنها در ابتدا کوچک است و هنوز مشخص نیست که چه نتیجه ای از آن خواهند گرفت.

کارآفرینی در شرکت های بزرگ

شرکت های بزرگ به دلیل ظهور فناوری های جدید، تغییر ترجیحات مشتریان، ظهور رقبای جدید و غیره تحت فشار هستند و برای حفظ موقعیت خود در بازار و ادامه رشد، مجبور به ایجاد محصولات نوآورانه هستند. برای مقابله با این تغییرات سریع، این شرکت ها سعی می کنند شرکت های دیگری را خریداری کنند که ایده های نوآورانه دارند یا خودشان محصولات نوآورانه بسازند.

کارآفرینی اجتماعی

این نوع کارآفرینی بر تولید محصولات و خدماتی متمرکز است که نیازها و مشکلات اجتماعی را برآورده می کند. تنها هدف آنها کار برای جامعه است و هیچ علاقه ای به سود ندارند.

ویژگی های کارآفرینان موفق

کارآفرینان موفق ویژگی های خاصی دارند که به آنها در مسیر موفقیت کمک می کند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

ریسک پذیری

شروع هر سرمایه گذاری جدید مستلزم پذیرش این است که ممکن است شکست بخورید. بنابراین یک کارآفرین باید شجاع باشد و بتواند ریسک کند.

نوآوری

برای ارائه ایده های جدید، راه اندازی یک شرکت و کسب سود باید نوآوری کنید. این نوآوری می تواند به شکل یک محصول جدید باشد یا می تواند به شکل یک فرآیند جدید باشد که کار را با کارایی بیشتر و اقتصادی انجام می دهد.

درایت و توانایی رهبری

برای موفقیت، یک کارآفرین باید دید روشنی از کسب و کار جدید خود داشته باشد. او برای تحقق ایده هایش به منابع و کارکنان زیادی نیاز دارد. بنابراین باید توانایی رهبری را داشته باشد تا بتواند کارکنان خود را به سمت هدف مورد نظر هدایت کند.

داشتن ذهن باز

در یک کسب و کار، هر موقعیت و هر موقعیتی می تواند یک فرصت باشد و به نفع یک شرکت تمام شود. کارآفرینان برای دیدن فرصت های جدید و استفاده از آنها باید ذهن باز داشته باشند.

انعطاف پذیری

یک کارآفرین باید انعطاف پذیر باشد و بسته به شرایط بتواند تغییرات را بپذیرد. برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را به سطح بالایی ارتقا دهید، باید همیشه آماده باشید تا در صورت نیاز محصولات و خدمات خود را تغییر دهید.

محصول خود را بشناسید

یک کارآفرین باید به خوبی با محصولاتی که ارائه می دهد آشنا باشد و از آخرین روند بازار آگاه باشد. او باید بداند که آیا محصولات یا خدماتش همچنان با تقاضای بازار مطابقت دارند یا وقت آن رسیده که کمی آنها را تغییر دهد.

اهمیت کارآفرینی

به گفته میثم شکری ساز، کارآفرینی تنها به نفع کارآفرین نیست، بلکه می تواند برای کل جامعه مفید باشد. برخی از مزایای کارآفرینی برای جامعه به شرح زیر است:

ایجاد اشتغال

کارآفرینی باعث ایجاد اشتغال می شود و حتی کسانی که تجربه کاری خاصی ندارند نیز می توانند در استارت آپ ها کار کنند و از این فرصت برای کسب تجربه و آموزش و رشد با آن استارت آپ استفاده کنند.

نوآوری

استارت‌آپ‌ها یک مرکز نوآوری هستند که محصولات و خدمات جدید را عرضه می‌کنند، کیفیت کالاها را افزایش می‌دهند و سطح زندگی مردم را بالا می‌برند.

توسعه جامعه

اگر یک استارت آپ بتواند رشد کند و گسترش یابد، بخش های بیشتری از صنعت را پوشش می دهد و به طور مستقیم یا غیرمستقیم می تواند جامعه بزرگ تری را تحت پوشش قرار دهد و به مردم کمک کند تا زندگی اجتماعی پایدارتر و پایدارتری داشته باشند. کیفیت بهتری داشته باشد.

سطح زندگی را افزایش دهد

کارآفرینی با افزایش سطح درآمد مردم به بهبود استانداردهای زندگی کمک می کند.

پشتیبانی تحقیق و توسعه

محصولات و خدمات جدید قبل از ورود به بازار باید مورد تحقیق و آزمایش قرار گیرند. بنابراین، یک کارآفرین باید با موسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها همکاری کند تا محصولات خود را آزمایش کند و در نتیجه از این مراکز نیز بهره مند شود.