نحوه درمان آفت دهان


ویتامین C، زردچوبه، فیبر بتا گلوکان و ویتامین B12 برای آفت های عود کننده شانکر (زخم آفتی) مورد آزمایش قرار می گیرند.

آفت‌ها می‌توانند «یک فرآیند التهابی دردناک و اغلب مکرر مخاط دهان»، پوشش داخلی دهان ما باشند. مشابه سایر بیماری های التهابی مزمن، آسیب DNA ناشی از استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد نیز نقش مهمی ایفا می کند.

به طور معمول، تولید رادیکال‌های آزاد با آنتی‌اکسیدان‌ها متعادل می‌شود، اما اگر غلظت رادیکال‌های آزاد خیلی زیاد شود و آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان و آنتی‌اکسیدان‌هایی که در رژیم غذایی‌مان دریافت می‌کنیم «نتوانند این رادیکال‌ها را جبران کنند، تعادل به نفع اکسیدان‌ها تغییر می‌کند». در جهت پرواکسیدانی است. این می تواند منجر به آسیب اکسیداتیو در بدن ما شود. آیا این بدان معناست که افرادی که آفت‌های مکرر را تجربه می‌کنند – که به عنوان استوماتیت آفتی مکرر (RAS) نیز شناخته می‌شود – آنتی اکسیدان‌های کمتر، اکسیداسیون بیشتر و آسیب DNA بیشتری دارند؟ بله، بله، و بله. همانطور که در نمودار زیر و در 0:51 در ویدیوی من مشاهده می کنید بهترین مکمل برای آفت دهانآنها پرواکسیدان های بیشتری و استرس اکسیداتیو بیشتری را در جریان خون خود نشان می دهند، وضعیت آنتی اکسیدانی کمتری دارند و آسیب DNA بیشتری دارند. این نشان می دهد که ممکن است آنتی اکسیدان ها به بهبود آسیب DNA ناشی از زخم های عود کننده شانکر کمک کنند، اما تا زمانی که آن را آزمایش نکنید، نمی دانید.

به شانزده پسر و دختر حدوداً 12 ساله مبتلا به زخم های عود کننده شانکر روزانه 2000 میلی گرم (2 گرم) ویتامین C داده شد. این حداکثر حد مجاز روزانه قابل تحمل برای بزرگسالان قبل از شروع اسهال در نظر گرفته می شود و 1200 میلی گرم ممکن است این تأثیر را روی یک نوجوان 12 ساله داشته باشد، اما همه چیز به خطرات در مقابل فواید مربوط می شود. آنها چگونه عمل کردند؟ همانطور که در نمودار زیر و در 1:33 در من می بینید ویدئواز هر 16 کودک، 15 نفر تعداد آفت‌هایی را که می‌گرفتند، حداقل به نصف کاهش دادند. در سه ماه قبل از شروع مصرف ویتامین C، آنها به طور متوسط ​​هر کدام چهار آفت داشتند، اما در سه ماهه ای که مصرف کردند، هر کدام به طور متوسط ​​کمتر از یک زخم داشتند. وقتی ویتامین C را برای سه ماه دیگر قطع کردند، زخم ها شروع به بازگشت کردند. سپس، هنگامی که آنها یک بار دیگر ویتامین C را اضافه کردند، میزان زخم شانکر دوباره کاهش یافت.

در مورد استفاده مستقیم از آنتی اکسیدان ها، مانند ژل زردچوبه، چطور؟ بیایید دریابیم. یک ژل زردچوبه حاوی 2 درصد کورکومین، رنگدانه زرد موجود در ادویه زردچوبه، دو بار در روز مستقیماً روی زخم‌های شانکر زده می‌شود و «به طور قابل‌توجهی شدت درد و اندازه زخم آفتی را کاهش می‌دهد. [canker sore] در مقایسه با دارونما، که ژلی بود که هیچ ماده فعالی نداشت. خوب، اما آیا دیدن مقایسه ای با یک درمان فعال از یک گروه تحقیقاتی مستقل، به جای این مطالعه بدون درمان فعال که توسط سازنده ژل کورکومین تامین مالی شده است، خوب نیست؟

بله، و ما به اینجا می رویم. این کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی شده یک ژل کورکومین ۲ درصدی را با یک ژل استروئیدی تجویزی مقایسه کرد و نشان داد که کورکومین به همان خوبی کار می‌کند. این “شواهد محکمی را ارائه می دهد که [topical] ژل کورکومین می تواند به عنوان جایگزین موثر و ایمن تری برای استروئیدها در درمان RAS استفاده شود. شاید به خاطر داشته باشید که قبلاً در مورد این موضوع بحث کرده بودم که عسل موضعی همان استروئید را برای بهبود زخم و کاهش درد شکست می دهد، همانطور که در نمودار و در 2:46 در من مشاهده می کنید. ویدئو. بنابراین، اگر می‌خواهید از چیزی به صورت موضعی استفاده کنید، عسل بهتر به نظر می‌رسد، اما اگر به جای استفاده موضعی، فقط بخواهید چیزی مانند ویتامین C را ببلعید اما چیزی بخواهید که اسهال به شما ندهد، چه؟

سی و یک بیمار مبتلا به آفت‌های عودکننده شانکر به دو گروه تقسیم شدند و 20 میلی‌گرم در روز دارونما یا فیبر بتا گلوکان مخمر دریافت کردند، که این مقدار فقط در یک هشتم قاشق چای‌خوری مخمر آبجو یا مخمر تغذیه‌ای است. همانطور که در زیر می بینید و در ساعت 3:17 در من ویدئوگروه دارونما تغییر قابل توجهی نداشت، در حالی که شدت زخم در گروه مخمر تقریباً به نصف کاهش یافت. بنابراین، اکنون شما یک جایگزین مفید دیگر دارید.

اگر همه چیز در مورد آنتی اکسیدان ها است، آیا نمی توانید فقط با خوردن یک رژیم غذایی گیاهی سرشار از میوه ها و سبزیجات، زخم های عود کننده شانکر را درمان کنید؟ این مورد آزمایش قرار نگرفته است، اما به خاطر داشته باشید که یک رژیم غذایی گیاهی نیز می تواند شرایط را بدتر کند، اگر فرد از منبع منظم ویتامین B12 از طریق مکمل ها یا غذاهای غنی شده اطمینان نداشته باشد. به عنوان مثال، یک زن 30 ساله به مدت چهار سال دچار زخم های عود کننده شانکر شد. او محصولات حیوانی کمی می خورد و مکمل ویتامین B12 نمی کرد، بنابراین دچار کمبود B12 شد و شروع به تجربه ضعف، خستگی، بی حسی و گزگز کرد. او بلافاصله ویتامین B12 را شروع کرد و علائم کمبود او بهبود یافت. زخم‌های شانکر او نیز بهبود یافت و پس از سال‌ها رنج، طی هفته‌ها پس از شروع مصرف ویتامین B12، “بهبود سریع و کامل” را تجربه کرد.

ما از دهه 1970 می‌دانستیم که کمبود ویتامین B12 می‌تواند منجر به زخم‌های شانکر شود، به طوری که توصیه می‌شود هر زمانی که بیمار مبتلا به آفت‌های عودکننده شانکر می‌شود، کمبود ویتامین B12 را در نظر گرفت. در واقع، تعدادی از کمبودهای مواد مغذی ممکن است در این امر نقش داشته باشند. یک مطالعه آزمایش‌های آزمایشگاهی افراد مبتلا به آفت‌های مکرر شانکر را با آن‌هایی که بدون شانکر زخم عودکننده داشتند، مقایسه کرد و نشان داد که بیش از نیمی از گروه آفت‌شان شواهدی از کمبود هماتینیک (یعنی کمبود مواد مغذی تشکیل‌دهنده خون) را نشان دادند. در مقابل، کمتر از یک نفر از هر 10 گروه بدون زخم سرطانی این کمبودها را نشان دادند. در این مورد، ما در مورد کمبود آهن و فولات علاوه بر کمبود ویتامین B12 صحبت می کنیم. هنگامی که به شرکت کنندگان در مطالعه مکمل داده شد، زخم های شانکر آنها بهبود یافت و این در میان افرادی که سابقه خانوادگی مشکلات آفت شانکر را نداشتند، بیشتر مشهود بود.

می توانید ببینید که چگونه مکمل های ویتامین و مواد معدنی ممکن است به افرادی که کمبود دارند کمک کند، اما ممکن است مکملی مانند ویتامین B12 به افرادی که دچار کمبود هستند کمک کند. نه کمبود ویتامین B12؟ ظاهرا همینطور است. همانطور که عنوان مطالعه بیان می کند، “سیانوکوبالامین” – رایج ترین شکل مکمل B12 – “ممکن است در درمان زخم های آفتی عود کننده مفید باشد. [canker sores] حتی زمانی که سطح ویتامین B12 طبیعی است. محققان گروهی متشکل از 72 بیمار مبتلا به آفت های مکرر شانکر را انتخاب کردند و بدون توجه به سطح آنها ویتامین B12 به آنها دادند. نود و شش درصد از شرکت کنندگان بدون توجه به اینکه آیا شروع به کمبود ویتامین B12 یا سطح طبیعی ویتامین B12 در خون خود کرده اند، بهتر شدند، همانطور که در زیر و در ساعت 5:37 در من مشاهده می کنید. ویدئو. در این مورد، هیچ گروه کنترلی وجود نداشت، بنابراین ما نمی دانیم که چه تعداد بدون مکمل ویتامین B12 بهتر می شدند. علاوه بر این، محققان ویتامین B12 را تزریق کردند و تزریق‌ها می‌توانند اثر دارونما حتی بیشتر از قرص‌ها داشته باشند – به خصوص با چیزی شبیه سرنگ ویتامین B12 که رنگ قرمز یاقوتی به ظاهر دیوانه‌وار دارد، همانطور که در زیر می‌بینید. و در ساعت 5:57 در من ویدئو.

اگر فقط یک کارآزمایی تصادفی، دوسوکور و کنترل شده با دارونما از ویتامین B12 خوراکی برای زخم های شانکر وجود داشت. و، در اینجا ما می رویم. در این مورد، روزانه 1000 میکروگرم ویتامین B12 زیرزبانی به مدت شش ماه مصرف شد. پنج ماه طول کشید، اما در نهایت، «بدون توجه به سطوح اولیه ویتامین B12 در خون»، مدت زمان شیوع شانکر، تعداد زخم‌ها و سطح درد به طور قابل‌توجهی کاهش یافت. بنابراین، چه کمبود ویتامین B12 دارید یا نه، به نظر می رسد مکمل های B12 کمک کننده باشند. در پایان مطالعه، به نظر می رسد دو برابر تعداد افراد گروه ویتامین B12 درمان شده اند. محققان به این نتیجه رسیدند که “درمان ویتامین B12، که ساده، ارزان و کم خطر است، موثر به نظر می رسد”، اما فراموش نکنید که ظاهراً ماه ها طول می کشد تا شروع به کار کند. در یک کارآزمایی تصادفی‌شده، دوسوکور و کنترل‌شده با پلاسبو درباره پماد ویتامین B12 که مستقیماً روی زخم‌های شانکر استفاده می‌شود، صرف‌نظر از اینکه شرکت‌کننده دچار کمبود ویتامین B12 یا کمبود ویتامین B12 بود، کاهش قابل‌توجهی در درد در مقایسه با دارونما در عرض تنها دو روز نشان داده شد. نه

در اینجا پیوندی به ویدیو در مورد نتایج قابل توجه عسل است که من ذکر کردم: فلاش بک جمعه: عسل موضعی برای آفت دهان.