نقش و وظایف پرستار سالمند ام اس


حمایت حیاتی پرستار سالمند ام اس باعث می شود که بیمار بهتر بتواند زندگی خود را مدیریت کند. برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری پیشرونده، یک منبع حمایتی و آموزش مداوم و مداوم به آنها کمک می کند بیماری را بهتر درک کنند و کیفیت زندگی بهتری ایجاد کنند.

راهنمای مقاله:

فهرست عناوین:

 • آشنایی با بیماری ام اس
 • نقش پرستار سالمند ام اس
 • از الف چه انتظاری دارید پرستار سالمند ام اس ما داریم؟
 • یادداشت پایانی

آشنایی با بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس که به نام ام اس نیز شناخته می شود، یک بیماری است که در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود. میلین پوششی از چربی است که از سلول های عصبی سالم محافظت می کند.

ام اس باعث ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود، به گونه ای که غلاف میلین به عنوان عامل خارجی و دشمن شناسایی شده و به آن حمله می کند. در نتیجه این حملات، التهاب رخ می دهد که باعث ایجاد مشکل در روند سلول های عصبی می شود و منجر به تغییراتی در پیام های ارسال شده به مغز می شود.

ام اس غیر قابل پیش بینی است، علائم و شدت آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. در حالی که برخی ممکن است ام اس را به صورت خفیف و جزئی تجربه کنند، در برخی دیگر توانایی نوشتن، صحبت کردن و راه رفتن را مختل می کند.

سالمندان مبتلا به ام اس

تغییراتی که با افزایش سن رخ می دهد واقعیتی است که باید آن را بپذیریم. در بیماران ام اس به دلیل ماهیت پیشرونده بیماری، این تغییرات با شدت بیشتری رخ می دهد. اکثر بیمارانی که زندگی آنها با ام اس در هم آمیخته است، خشم، غم، ترس و سردرگمی را نیز تجربه می کنند. بیش از نیمی از این افراد از افسردگی متوسط ​​تا شدید رنج می برند.

ام اس می تواند در دهه بیست، سی و چهل سالگی فرد شروع شود و در سنین بالاتر به اوج خود برسد. به همین دلیل، پرستاری از یک فرد مسن مبتلا به ام اس می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

این بیماری با چهار دوره مختلف شناسایی شده است:

 • مکرر – فروکش
 • سندرم جدا شده بالینی
 • پیشروی اولیه
 • پیشرونده ثانویه

بسته به نوع ام اس، بیماری سیر متفاوتی را طی می کند و به همین دلیل ضروری است پرستار سالمند ام اس بدانید که بیمار در کدام دوره است. شایع ترین نوع این عارضه دوره عود کننده- فروکش کننده است که ممکن است به درمان و مراقبت پاسخ دهد و به طور کامل ناپدید شود.

پرستار سالمند ام اس

پرستار سالمند ام اس

نقش پرستار سالمند ام اس

پرستار ام اس علاوه بر اینکه حامی بیمار ام اس است، برای ایجاد روابط قوی بین بیمار و اعضای خانواده اش وقت می گذارد. پرستار سالمند ام اس او آخرین اطلاعات پزشکی را می داند و از آن برای کمک به ساختن زندگی بهتر و افزایش امید بیمار به آینده استفاده می کند.

برخی از مهمترین وظایف الف پرستار سالمند ام اس به شرح زیر است:

 • حمایت عاطفی از سالمندان، به ویژه در زمان عود و لحظات بحرانی
 • راهنمایی بیمار در هنگام عود بیماری
 • آموزش روشهای مدیریت بیماری
 • بررسی وضعیت عصبی بیمار و تنظیم برنامه درمانی بر اساس نیاز او
 • ارائه راهکارهایی برای کمک به بیمار سالمند برای کنترل مثانه، مقابله با خستگی و راه رفتن
 • ایجاد ارتباط سالم و نزدیک با بیمار

از یک پرستار سالمند ام اس چه انتظاری داریم؟

در اولین قرار ملاقات با پرستار، باید در مورد نحوه کار او و خدماتی که می تواند به شما ارائه دهد صحبت کنید. پرستاران ام اس درک خوبی از مشکلات و نگرانی هایی دارند که ممکن است یک بیمار ام اس در طول زندگی خود با آن مواجه شود.

همچنین پرستار ام اس با خدمات فیزیوتراپی آشنایی دارد و در صورت نیاز می تواند این خدمات را به شما ارائه دهد. مشاوره در مورد مدیریت علائم، مدیریت دارو، سبک زندگی و پاسخگویی به تمام مسائلی که ممکن است بیمار سالمند با آن مواجه شود از ویژگی های یک پرستار حرفه ای و متخصص است.

یادداشت پایانی

دارودرمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و فعالیت های توانبخشی می توانند بهبودی پس از حملات را تسریع کنند یا حتی روند بیماری را تغییر دهند. سبک زندگی سالم، ترک سیگار و ورزش منظم به بیمار مسن کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد.

لطف و حمایت مداوم بیماران ام اس به آنها کمک می کند تا بهترین زندگی ممکن را داشته باشند. پرستار ام اس سالمندان این نقش حیاتی در کمک به این افراد در مدیریت بیماری خود به صورت روزانه دارد. اگر مشکلی دارید، نگران عود بیماری یا علائم هستید، یک تماس با متخصصین ما در موسسه پرستاری سلامت یکم، مشاوره و پشتیبانی لازم را به شما ارائه خواهد کرد.