نماینده بایدن هشدار داد که آمریکا باید برای ایران کامل هسته ای “آماده” شود


نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران روز چهارشنبه اذعان کرد که آمریکا و متحدانش باید خود را برای جهانی آماده کنند که در آن دولت تئوکراتیک تهران “هیچ محدودیتی در برنامه هسته ای خود” ندارد ، زیرا مذاکرات با هدف احیای توافق هسته ای در حال مرگ در سال 2015 در وین ادامه دارد.

روبرت مالی در جریان رویدادی که توسط بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی برگزار شد ، گفت که ایالات متحده به مقامات ایرانی روشن کرده است که “ما آماده هستیم همه تحریم های اعمال شده از سوی دولت ترامپ را که ناسازگار هستند لغو کنیم”. [nuclear] معامله کنیم و بنابراین می توانیم به شغلی که باید با آن سر و کار داشتیم بازگردیم. “

مالی گفت: “این جایی است که ما امروز در آن هستیم و من فکر می کنم این انتخابی است که ایران با آن روبرو است.” “آیا آنها آماده بازگشت به این موضوع هستند یا می خواهند راه متفاوتی را انتخاب کنند؟”

حسن روحانی ، رئیس جمهور وقت ، از سمت راست دوم ، به صحبت های علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ، در هنگام شرکت در نمایشگاه دستاوردهای جدید هسته ای ایران در تهران ، 10 آوریل 2021 ، گوش داد.
دفتر ریاست جمهوری ایران از طریق AP ، پرونده

مالی افزود ، علی رغم اقدامات احتمالی کاخ سفید ، “ایرانیان از برقراری ارتباط مستقیم با ما و تماس مستقیم با ما خودداری کردند ، بنابراین همه چیز از طریق واسطه ها انجام شد.”

“این خیلی سازنده نیست [format]، این چیزی است که تسلیم تاخیرها می شود ، این چیزی است که تسلیم سوء تفاهم ها می شود و همه اینها اتفاق افتاده است. “

رئیس جمهور وقت آمریکا ، دونالد ترامپ ، ایالات متحده را از توافق هسته ای در مه 2018 خارج کرد. نمایندگان پنج کشور دیگر که این پیمان را امضا کردند – چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه و انگلستان – امسال در شش دور به صورت رو در رو شرکت کردند. پایتخت اتریش ، با مشارکت غیرمستقیم آمریکا.

ایران اشاره کرده است که آماده مذاکرات جدید است ، اما به تاریخ خود متعهد نشده است. در این میان ، این کشور بر محدودیت های فعالیت های هسته ای خود که بر اساس این توافق تعیین شده بود ، غلبه کرده است.

رئیس جمهور دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا در می 2018 از توافق هسته ای با ایران خارج شد.
عکس AP / ایوان ووچی ، فایل

ماه گذشته ، یک اندیشکده آمریکایی گفت که تهران می تواند در یک ماه به اندازه کافی اورانیوم با درجه سلاح برای تولید بمب اتمی تولید کند.

مالی روز چهارشنبه گفت: “هر روز که می گذرد ، بخشی از پاسخ ایران را دریافت می کنیم.” “هر روز جایی که هستند [the Iranians] هر روز هنگامی که آنها در مورد دستاوردهای کمی که در وین به دست آورده اند اظهار نظر نمی کنند ، آنچه تیم فعلی می گوید به ما می گوید که این تیمی است که واقعاً آمادگی بازگشت به آنچه ما فکر می کنیم را ندارد. برای … بازگشت کامل متقابل به رعایت. “

وی افزود: “بنابراین ، ما باید خود را برای جهانی که در حال حاضر انجام می دهیم با مشورت با شرکای خود در منطقه آماده کنیم … جایی که ایران هیچ محدودیتی برای برنامه هسته ای خود ندارد و ما باید گزینه هایی را برای مقابله با کارهایی که انجام می دهیم در نظر بگیریم. با وجود این امیدواریم بتوانیم به توافق بازگردیم. ” وی گفت: اما همانطور که گفتم ، ایران با آنچه انجام می دهد و نمی دهد هر روز به ما پاسخ می دهد و ما باید آن را در نظر بگیریم. “

مالی گفت که به زودی به عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و قطر سفر می کند تا در مورد این موضوع با رهبران آنجا گفتگو کند.

یک کارگر در مقابل ساختمان راکتور نیروگاه اتمی بوشهر ، در خارج از شهر جنوبی بوشهر ، دوچرخه سواری می کند.
یک کارگر در مقابل ساختمان راکتور نیروگاه اتمی بوشهر ، در خارج از شهر جنوبی بوشهر ، دوچرخه سواری می کند.
عکس AP / خبرگزاری مهر ، مجید عسگری پور ، پرونده

در همین حال ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه و یائر لاپید ، وزیر خارجه اسرائیل روز چهارشنبه گفتند که در صورت پیوستن ایالات متحده به توافق هسته ای و ایران با پیشنهاد بازگشت ، مذاکرات در مورد “گزینه های دیگر” آغاز شده است.

بلینکن در رویداد مشترکی با شیپ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه لاپید و امارات متحده عربی گفت: “زمان در حال تمام شدن است”. اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد ما آماده هستیم به گزینه های دیگر روی آوریم و این رایزنی ها با متحدان و شرکای ما بخشی از آن است. “

بلینکن مشخص نکرد که این “گزینه های دیگر” چیست ، اما به طرز شگفت انگیزی اشاره کرد که “برای تعامل با دیپلماسی به دو مورد نیاز است و ما در حال حاضر تمایل ایران به این کار را ندیده ایم.”

لاپید افزود: “مواقعی وجود دارد که ملت ها باید از قدرت برای محافظت از جهان در برابر شر استفاده کنند.” اگر رژیم تروریستی قصد دارد به سلاح هسته ای دست یابد ، ما باید اقدام کنیم. ما باید روشن کنیم که جهان متمدن اجازه چنین کاری را نخواهد داد. اگر ایرانی ها باور نکنند که جهان به طور جدی می خواهد آنها را متوقف کند ، برای بمب مسابقه می دهند. “

لاپید روز سه شنبه با کامالا هریس ، معاون رئیس جمهور و جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی دیدار کرد تا نگرانی های اسرائیل درباره پیوستن آمریکا به توافق هسته ای و از سرگیری تحریم ها را برطرف کند.

با سیم های پستی

دیدگاهتان را بنویسید