هر فرد چقدر آب نیاز دارد؟ | آب مورد نیاز بدن


بیشتر مردم از میزان نوشیدنی خود آگاه نیستند و بسیاری حتی نیمی از آنچه را که نیاز دارند نمی نوشند. آب در هر فرآیند سلولی در بدن شما دخیل است، و زمانی که آب بدن شما کم می شود، همه آنها با کارایی کمتری کار می کنند که شامل متابولیسم شما نیز می شود. مانند ماشین خود به آن فکر کنید: اگر روغن و بنزین کافی داشته باشید، کارایی بیشتری خواهد داشت. این بدن شماست. متابولیسم شما اساساً مجموعه ای از واکنش های شیمیایی است که در بدن شما اتفاق می افتد. هیدراته ماندن مانع از وقوع آهسته این واکنش های شیمیایی می شود. حتی یک درصد کمبود آب می تواند باعث کاهش قابل توجه متابولیسم شود. شما دائماً از طریق ادرار و تعریق در حال کم آبی هستید. اگر می خواهید بدانید که چرا هنگام ورزش عرق می کنید، می توانید آن را اینجا ببینید. برای جلوگیری از کم آبی باید مقدار زیادی آب بنوشید. معمولاً هشت لیوان آب توصیه می شود که معادل حدود 2 لیتر است. با این حال، برخی معتقدند که باید در طول روز به طور منظم آب بنوشید، حتی اگر تشنه نیستید. مانند موارد دیگر، بستگی به شخص دارد. عوامل زیادی (اعم از داخلی و خارجی) در نهایت بر نیاز شما به آب تأثیر می گذارد.

آب مورد نیاز بدن

عوامل موثر بر میزان آب نوشیده شده

وزن متغیری است که مقدار آبی که باید بنوشید را تغییر می دهد. به طور خلاصه، این معادله به شما می گوید که نیمی از وزن بدن خود را بگیرید و آن مقدار را در هر اونس آب بنوشید (25 میلی لیتر در هر اونس). عادات ورزشی شما بر میزان آبی که باید بنوشید نیز تاثیر می گذارد. توصیه می شود برای هر 30 دقیقه که می خواهید ورزش کنید، 300 میلی لیتر آب به میزان مصرف روزانه خود اضافه کنید. اگر در خارج از منزل ورزش می کنید و هوا بسیار گرم است، ممکن است لازم باشد بیشتر اضافه کنید. در صورت وجود منبع کافی آب، کلیه ها کارآمدتر عمل می کنند. اگر کلیه‌ها از طریق آب صرفه‌جویی کنند، ادرار غلیظ‌تری تولید می‌کنند که هزینه انرژی بیشتر و سایش و پارگی بیشتری روی بافت‌های آن‌ها دارد.

در مورد تامین آب چند قانون ساده وجود دارد که باید رعایت کنید

  • بخش مهمی از هیدراتاسیون نوشیدن آب قبل از شروع تشنگی یا قبل از انجام هر فعالیتی است.
  • قبل از دویدن چند لیوان آب بنوشید.
  • همچنین ادرار خود را کنترل کنید. اگر به اندازه کافی هیدراته شده اید، باید هر دو تا چهار ساعت یکبار ادرار کنید و ادرار شما باید بی رنگ یا زرد کم رنگ (یونجه یا روشن تر) باشد. اگر تیره تر از آن است، مایعات کافی نداشته باشید. سردرد و سرگیجه نشانه دیررس کم آبی بدن است. اگر این موارد را تجربه کردید، واقعاً باید به سرعت مصرف آب خود را افزایش دهید.
  • کم آبی می تواند یک فعالیت تفریحی تابستانی را در بهترین حالت به یک تجربه ناخوشایند یا در بدترین حالت به یک سفر اضطراری تبدیل کند.
  • منتظر نباشید تا دیر شود. یک بطری آب بیاورید و خود و خانواده‌تان را در طول تابستان مرطوب نگه دارید!

می توانید مقدار آب مورد نیاز خود را از دو وب سایت زیر محاسبه کنید

https://www.gigacalculator.com/calculators/water-intake-calculator.php

https://calculator-online.net/water-intake-calculator/

منابع

https://www.umsystem.edu/totalrewards/wellness/how-to-calculate-how-much-water-you-should-drink

https://health.usnews.com/health-news/blogs/eat-run/2013/09/13/حقیقت-درباره-چقدر-آب-واقعا-باید-بنوشید

https://www.gigacalculator.com/calculators/water-intake-calculator.php

https://www.webmd.com/diet/features/water-for-weight-loss-diet#

https://www.healthline.com/nutrition/how-much-water-should-ou-drink-per-day