وحشت چیست؟ | درمان تپش عصبی


گاهی اوقات تداخل علائم و نشانه های چند بیماری، تشخیص را برای شما دشوار می کند، بنابراین بهتر است به پزشک و متخصص مراجعه کنید. وحشت زدگی، حمله قلبی و حمله عصبی همچنین بیماری هایی وجود دارند که ممکن است در مواجهه با آن یا تجربه شخصی تان باعث شک شما شوند. در این مقاله قصد داریم با بررسی این بیماری ها شما را در تشخیص آن ها یاری کنیم، اما در نظر داشته باشید که تنها راه تشخیص صددرصدی آن، مشورت با متخصصان و پزشکان حاذق است. در صورت داشتن چنین بیماری هایی می توانید مراجعه کنید کلینیک قلب و عروق اکسیر برای تشخیص و درمان قطعی:

هراس یا حمله عصبی

پانیک چیست؟

علائم حمله پانیک و حمله قلبی می توانند بسیار شبیه به هم باشند و تشخیص تفاوت را دشوار کنند. حمله قلبی نیز می تواند باعث وحشت و سردرگمی شود. اگر فردی فکر می کند که ممکن است دچار حمله قلبی شود، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

علائم هراس یا شکست عصبی

علائم حمله پانیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شدید قفسه سینه

 • سوزن سوزن شدن در دست ها

 • تنگی نفس

 • تپش قلب

 • تعریق

 • تکان دادن

حملات پانیک می تواند به تنهایی یا به عنوان نشانه ای از اختلال پانیک رخ دهد. هر سال حدود 2 تا 3 درصد از مردم در ایالات متحده به اختلال پانیک مبتلا می شوند و اکثر افراد بدون اختلال پانیک دچار حملات پانیک می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین حملات پانیک و اختلال پانیک، مقاله مهم ما را اینجا ببینید.

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تعریق

در حالی که علائم این دو بیماری، حمله پانیک و حمله قلبی، همپوشانی دارند، اما دانستن نحوه تشخیص می تواند نجات دهنده باشد.

علائم فیزیکی در هنگام حمله پانیک

علائم حمله پانیک شدید است: ترس ناگهانی و طاقت فرسا شما را فرا می گیرد. ممکن است این اتفاق بی دلیل نباشد، یا ممکن است ناشی از چیزی باشد که شما را مضطرب کرده است. ضربان قلب شما ممکن است به سرعت افزایش یابد و منجر به سرگیجه و حتی اسهال شود. شما احساس می کنید که هورمون های استرس – آدرنالین و کورتیزول – در سراسر بدن ترشح و آزاد می شوند. هنگام مبارزه با درد و از دست دادن کنترل ممکن است درد قفسه سینه، تنگی نفس و تپش قلب را تجربه کنید.

علائم فیزیکی در هنگام حمله قلبی

علائم حمله قلبی ممکن است در مردان و زنان متفاوت باشد. هر دو جنس اغلب از درد قفسه سینه شکایت دارند – نوعی که هم شدید و هم غیرقابل انکار است. یا ممکن است “دردی له کننده را احساس کنید که تا گردن، فک، دندان ها، شانه ها و پایین بازوی چپ ادامه دارد.” شما همچنین ممکن است عرق کنید و احساس سرگیجه کنید، به خصوص اگر یک زن هستید – زنان نیز اغلب حالت تهوع و استفراغ و تنگی نفس دارند.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید در مورد خدمات قلب و عروق اکسیر بدانید

حملات قلبی ادامه دارد (و بدتر می شود)

حملات قلبی معمولاً از قوس های بسیار متفاوتی پیروی می کنند. این علائم اغلب 15 تا 45 دقیقه طول می کشند، با گذشت زمان بدتر می شوند و اغلب ملموس تر از علائم گیج کننده حمله پانیک هستند. به عبارت دیگر، درد قفسه سینه ممکن است به حدی افزایش یابد که احساس کنید فیل روی دنده‌های شما نشسته است، تنفس دشوارتر می‌شود، حالت تهوع و سرگیجه بدتر می‌شود و – در صورت عدم درمان – حتی ممکن است هوشیاری خود را از دست بدهید.

حملات پانیک بین مردان و زنان متفاوت است

با توجه به ADAA، علائم حمله پانیک می تواند بین مردان و زنان متفاوت باشد. مردان اغلب ضربان قلب سریع و سریعی را تجربه می کنند – که ضربان قلب نامیده می شود – و احساس می کنند کنترل احساسات و افکار خود را ندارند. حملات پانیک در زنان معمولاً در اثر تزریق بیش از حد – زمانی که خیلی سریع نفس می‌کشید و احساس ضعف می‌کنید – به‌علاوه احساس گرسنگی ایجاد می‌شود. تحقیقات نشان می دهد که زنان دو برابر مردان دچار حملات پانیک می شوند، شاید به این دلیل که واکنش ترس آنها سریعتر فعال می شود.

آزمایش تروپونین را برای تشخیص حمله عصبی انجام دهید

آزمایش است بدانید که این یک حمله قلبی یا حمله پانیک است

در طول حمله قلبی، سلول های قلب آسیب می بینند. این آسیب باعث می شود قلب پروتئین های تروپونین T و تروپونین I را در جریان خون آزاد کند. پزشکان در اتاق اورژانس آزمایش‌های خونی را برای یافتن سطوح بالاتر تروپونین انجام می‌دهند و در صورت یافتن، می‌توانند به تأیید اینکه درد قفسه سینه شما ناشی از حمله قلبی است کمک کنند. آنها نیز یک هستند الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) که فعالیت الکتریکی ضربان قلب را اندازه گیری می کند و به دنبال تغییراتی است که مشخصه آسیب عضله قلب و همچنین ریتم غیر طبیعی قلب است.


همچنین بخوانید: سوالات متداول در مورد ECG

چگونه تفاوت را تشخیص دهیم؟

دانستن تفاوت بین حمله پانیک و حمله قلبی می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر قبلاً علائم را تجربه نکرده باشید. یک فرد می تواند با اندازه گیری چندین عامل، از جمله:

ویژگی های درد

اگرچه درد قفسه سینه در حملات پانیک و حملات قلبی مشترک است، اما ویژگی های درد اغلب متفاوت است. در حین حمله پانیک، درد قفسه سینه معمولاً تیز یا کوبنده است و درد در وسط قفسه سینه است. درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی ممکن است شبیه به فشار یا احساس فشار باشد. درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی نیز ممکن است از مرکز قفسه سینه شروع شود، اما می تواند از قفسه سینه تا بازو، فک یا تیغه های شانه گسترش یابد.

شروع کنید

علائم همچنین ممکن است به فرد کمک کند تا تشخیص دهد که آیا دچار حمله پانیک یا حمله قلبی شده است. اگرچه هر دو حالت ممکن است به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ دهند، اما برخی از حملات قلبی در اثر فعالیت بدنی مانند بالا رفتن از پله ها ایجاد می شوند.

دوره زمانی

طول مدت علائم همچنین ممکن است به تمایز بین حمله قلبی و حمله پانیک کمک کند. بیشتر حملات پانیک در عرض چند دقیقه پایان می‌یابد، اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد.

در طول حمله قلبی، علائم پایدارتر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. به عنوان مثال، درد قفسه سینه ممکن است در ابتدای حمله قلبی خفیف باشد اما پس از چند دقیقه تشدید شود.

حمله پانیک و ارتباط آن با حمله قلبی

آیا حمله پانیک می تواند باعث حمله قلبی شود؟

حمله پانیک یا حمله پانیک باعث حمله قلبی نمی شود. انسداد یک یا چند رگ خونی به قلب که جریان حیاتی خون را قطع می کند، باعث حمله قلبی می شود. اگرچه حملات پانیک باعث حمله قلبی نمی شود، استرس و اضطراب می تواند به بیماری عروق کرونر قلب کمک کند. حملات پانیک می تواند به عنوان یک رویداد یا به عنوان بخشی از یک اختلال اضطراب رخ دهد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است به دلیل تنوع کم ضربان قلب (HRV) در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی باشند. HRV زمان بین هر ضربان قلب است. سیستم عصبی خودمختار ضربان قلب را کنترل می کند. ضربان قلب با توجه به فعالیت ها و احساسات فرد در طول روز متفاوت است.

HRV بالا نشان می دهد که ضربان قلب فرد بسته به کاری که انجام می دهد در طول روز به طور چشمگیری تغییر می کند. همچنین نشانه این است که سیستم عصبی خودمختار آنها به خوبی کار می کند. HRV پایین به این معنی است که قلب به اندازه تعویض دنده کارآمد نیست. برخی از مطالعات HRV پایین را با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط می دانند. تجزیه و تحلیل محققان از مطالعات HRV در افرادی که با انواع اختلالات اضطرابی، از جمله اختلال هراس تشخیص داده شده اند، نشان داد که شرکت کنندگان HRV کمتری نسبت به افراد بدون اختلالات اضطرابی داشتند.

درک این نکته مهم است که حمله پانیک به معنای حمله قلبی نیست. یک فرد مبتلا به اختلال پانیک ممکن است حملات پانیک مکرر را تجربه کند، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا اختلال پانیک خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد مورد نیاز است.

به پزشک مراجعه کنید، حمله پانیک

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی که علائم حملات پانیک و حملات قلبی مشابه هستند، همیشه بهتر است در صورت شک، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی و شدید قفسه سینه
 • بیش از 2 یا 3 دقیقه روی قفسه سینه فشار دهید
 • درد قفسه سینه که از پایین بازو یا فک منتشر می شود.

راه های درمان

بسته به اینکه فرد دچار حمله قلبی یا حمله پانیک شود، چشم انداز متفاوت خواهد بود. اگرچه حمله پانیک ممکن است بسیار ناخوشایند باشد، اما تهدید کننده زندگی نیست. مردم هنوز باید به دنبال درمان مناسب برای حملات پانیک باشند، که می تواند کیفیت زندگی آنها را مختل کند. پزشک شما می تواند با تکنیک های مختلفی از جمله اصلاح سبک زندگی، داروها و مشاوره به درمان اضطراب و هراس کمک کند. در برخی موارد، حمله قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در جستجوی حمله قلبیهمچنین فرد باید اقدامات لازم را برای مدیریت بیماری قلبی زمینه ای انجام دهد.

منبع:

https://www.healthcentral.com

https://www.medicalnewstoday.com