ورزش عصر پی ام اس | ورزش کنیم


ورزش یک راه مهم برای حفظ قدرت، کنترل وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت است. اگر شما یک زن هستید و با علائم سندرم پیش از قاعدگی دست و پنجه نرم می کنید، فعالیت بدنی ممکن است تاثیر بیشتری روی شما داشته باشد. اگر PMS دارید، هر ماه در روزهای قبل از قاعدگی علائمی دارید و این علائم به اندازه‌ای بد هستند که بر زندگی عادی شما تأثیر بگذارند. ممکن است تغییرات عاطفی مانند اختلال در خلق و خو، خواب یا تمرکز خود را تجربه کنید. و حتی ممکن است تغییرات فیزیکی داشته باشید – خستگی، نفخ یا میل به غذا.

با این حال، می توانید این علائم را کنترل کنید. تکنیک های مختلف برای افراد مختلف جواب می دهد، اما برای بسیاری از زنان، ورزش می تواند کمک زیادی کند.

بعد از ظهر

چه تمرین هایی به این دوره کمک می کند؟

تحقیقات نشان می دهد که ورزش هوازی می تواند به بهبود علائم PMS مانند افسردگی و خستگی کمک کند. یک مطالعه نشان داد زنانی که 60 دقیقه جلسات هوازی را سه بار در هفته به مدت 8 هفته انجام می دهند، از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی بسیار بهتر هستند.

هر چیزی که ضربان قلب شما را افزایش دهد ورزش هوازی است. پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری و شنا همگی گزینه های خوبی هستند. ورزش با تقویت مواد شیمیایی مهم مغز به نام اندورفین به تقویت خلق و خوی شما کمک می کند. افزایش اندورفین همچنین ممکن است به کاهش درد ناشی از PMS کمک کند.

چند روز اول قاعدگی ممکن است ناراحت کننده ترین باشد، به خصوص اگر در این زمان خونریزی زیادی داشته باشید. به همین دلیل تمرکز بر حرکات و تمرینات ملایم باید در لیست فعالیت های شما باشد.

پیاده روی سبک یا کاردیو سبک

ورزش های قلبی عروقی یا هوازی خود را با شدت کمتر ادامه دهید. انجام ورزش های هوازی، کاردیو سبک، پیاده روی یا کوتاه مدت را در نظر بگیرید. خوب است بدانید که ریه های شما در اواخر دوره قاعدگی بهتر کار می کنند، بنابراین این نوع تمرینات را برای پایان دادن به قاعدگی خود ادامه دهید.

آموزش قدرت

با توجه به پتانسیل افزایش قدرت در این دوره، از جمله تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت های مبتنی بر قدرت، حرکت هوشمندانه ای است. در واقع، زمان بسیار خوبی برای انجام جلسات طولانی تر است، که شامل ترکیبی از تمرینات قدرتی کامل و کاردیو است.

یوگا و پیلاتس

دو یا سه روز قبل از قاعدگی زمان مناسبی برای انجام فعالیت هایی مانند یوگا است که می تواند به آرامش بدن و کاهش علائمی مانند گرفتگی عضلات، حساسیت سینه ها و خستگی و درد عضلانی کمک کند. بسیاری از زنانی که در یک برنامه 12 هفته ای یوگا شرکت می کنند، دردهای قاعدگی، گرفتگی و نفخ کمتری را تجربه می کنند. انرژی و روحیه بیشتری هم داشتند. مطالعه دیگری نشان داد که برخی از حرکات یوگا – “کبرا”، “گربه” و “ماهی” – به کاهش گرفتگی دردناک کمک می کند.

اگر با پریود خود احساس ناراحتی نمی کنید، به ورزش منظم ادامه دهید. فقط مراقبت های لازم را انجام دهید. اگر متوجه شدید که بدنتان طبق معمول کار نمی کند، استراحت کنید و شدت آن را کاهش دهید.

چه ورزش هایی را نباید در دوران قاعدگی انجام داد؟

همانطور که برخی فعالیت ها برای دوره قاعدگی شما بهتر است، برخی ورزش ها نیز وجود دارد که ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید. همانطور که گفته شد، بسیاری از زنان می توانند ورزش معمولی خود را تنها با تغییرات جزئی ادامه دهند.

به طور کلی باید استرس و حجم ورزش را در این مدت کاهش دهید. این به معنای قطع آموزش نیست. برعکس، این تنها به معنای کاهش جزئی در ورزش است.

اگر به طور غیرعادی احساس خستگی می کنید، ممکن است بخواهید تمرینات شدید قلبی عروقی یا استقامتی را کاهش دهید. در این مدت بسیاری از زنان گزارش می دهند که تحمل استرس را افزایش می دهند، بنابراین تمرینات نسبتاً دشوار در این دوران بسیار دشوارتر هستند.

در واقع، ورزش هر چه باشد، در آن زیاده روی نکنید. تحقیقات نشان می دهد که عضلات شما ممکن است در طول قاعدگی متفاوت حرکت کنند و خطر آسیب را افزایش دهند. در این دوران ورزش های سبک را حذف نکنید و برعکس عمل کنید. اما از ورزش های شدید خودداری کنید.

چه زمانی باید ورزش کنم؟

برای اینکه واقعاً ببینید آیا ورزش می تواند کمک کند یا خیر، باید آن را به بخشی منظم از زندگی خود تبدیل کنید. تمرینات خود را فقط برای روزهایی که بدترین علائم PMS را دارید انجام ندهید. برای دیدن نتایج، حدود 30 دقیقه در روز را در بیشتر روزهای هفته اختصاص دهید. نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید!

برای مطالعه سایر مقالات ما می توانید اینجا را کلیک کنید.

منابع

https://www.webmd.com/women/pms/does-exercise-help

https://www.healthline.com/health/exercise-during-period

https://www.bodyform.co.uk/myths-and-facts/living-with-periods/exercising-during-period/