پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون


پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون

پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون

یادگیری اصول اولیه پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون این به والدین کمک می کند تا برخی از چالش های پیش روی خود را کاهش دهند و یک زندگی عالی برای فرزند خود بسازند. در این راه همکاری والدین، دوستان، پرستار کودک و پزشک ضروری است.

فهرست مطالب:

فهرست عناوین:

 • سندرم داون و دلیل نامگذاری آن
 • شیوع سندرم داون
 • پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون
 • انتخاب پرستار مناسب برای کودک مبتلا به سندرم داون
 • بازی با کودکان سندرم داون
 • نحوه برخورد با کودکان سندرم داون
 • حرف پایانی

سندرم داون و دلیل نامگذاری آن

نام این بیماری برگرفته از نام جان لنگدون داون، یک پزشک انگلیسی است که در سال 1886 علت آن را کشف کرد. افراد مبتلا به سندرم داون یک کروموزوم اضافی به نام کروموزوم 21 در تمام یا برخی از سلول های بدن خود دارند.

دلیل تشکیل این کروموزوم اضافی مشخص نیست و تنها عاملی که با آن مرتبط است سن والدین است. بر اساس این تحقیقات، مادران بالای 35 سال بیشتر احتمال دارد فرزند مبتلا به سندرم داون به دنیا بیاورند. همچنین پدران بالای 40 سال این احتمال را دو برابر می کنند.

شیوع سندرم داون

سندرم داون شایع ترین اختلال کروموزومی است. از هر 700 تولد زنده یک مورد این بیماری وجود دارد که با افزایش سن والدین به دو تا پنج مورد در هر 100 تولد زنده افزایش می یابد.

پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون

کودکانی که با این بیماری متولد می شوند بیش از سایرین از بیماری های قلبی و تنفسی رنج می برند. بنابراین پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون این خیلی مهمه. این کودکان از هوش پایین تری برخوردار هستند و آموزش به آنها نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد.

شما به عنوان پرستار یک بیمار مبتلا به سندرم داون باید بدانید که این کودکان نیز استعدادها و توانایی هایی دارند که باید کشف و پرورش داده شوند. متاسفانه با توجه به اینکه این افراد هنوز در جامعه پذیرفته نشده اند و با تبعیض یا حتی تحقیر مواجه می شوند، لازم است پرستار کودک با در نظر گرفتن این موارد به حفظ اعتماد به نفس کودک کمک کند.

شرایط خاص این کودکان باعث می شود که آنها نیاز به حمایت و مراقبت بیشتری داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که نمی توانند خودمراقبتی را بیاموزند. خدماتی که این بیماران نیاز دارند شامل دارو درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی، جراحی و سمعک و سمعک بینایی است.

پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون

پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون

انتخاب پرستار مناسب برای کودک مبتلا به سندرم داون

اگر قصد دارید از خدمات پرستاری برای فرزند خود استفاده کنید، به نکات زیر توجه کنید:

 • پرستاری را انتخاب کنید که تجربه داشته باشد پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون داشتن
 • امور مربوط به نظافت کودک مانند استحمام، تعویض پوشک و لباس و همچنین مراقبت از سلامت و تغذیه کودک از وظایف پرستار است.
 • آموزش های مربوط به امور شخصی، صحبت کردن، راه رفتن و رفتار مناسب بر عهده پرستار می باشد.
 • بازی با کودک و انجام تمرینات توصیه شده توسط فیزیوتراپ برای تقویت عضلات کودک نیز به پرستار مربوط می شود.

بازی با کودکان سندرم داون

بازی‌ها و سرگرمی‌های مناسب برای این کودکان که به رشد مهارت‌های آنها کمک می‌کند در زیر ذکر شده است:

 1. آواز خواندن با کودک سندرم داون به بهبود دایره لغات او کمک می کند.
 2. پازل های ساده متناسب با سن آنها در افزایش قدرت تمرکز آنها موثر است.
 3. بازی با توپ برای ایجاد هماهنگی بین چشم ها و قسمت های حرکتی بدن مانند دست و پا بسیار مفید است.
 4. نقاشی و آموزش رنگ ها در افزایش درک کودک تاثیر بسزایی دارد.
 5. چون این کودکان ضعف عضلانی عمومی دارند، بازی مچاله کردن کاغذ و بریدن آن باعث تقویت انگشتان آنها می شود.
 6. اپلیکیشن های آموزشی نیز برای این کودکان وجود دارد. یکی از کاربردی ترین این برنامه ها، برنامه کلمات ویژه است که ضمن آموزش کلمات به کودک، مهارت های حرکتی و هماهنگی او را تقویت می کند.

نحوه برخورد با کودکان سندرم داون

یکی از مواردی که پرستاری از کودک مبتلا به سندرم داون شما با آن روبرو شوید، لجبازی این بچه هاست. اگرچه لجبازی این کودکان بخشی از ویژگی های این سندرم است، اما بازی نکردن با او، بی توجهی، اضطراب، خستگی، گرسنگی، بیماری و سرزنش کودک به لجبازی او دامن می زند.

وقتی کودک شروع به لجبازی کرد، خونسردی خود را حفظ کنید و کارهای او را نادیده بگیرید. به او دستور ندهید، عصبانی نشوید و او را در آغوش نگیرید. لجبازی کودک ممکن است شدیدتر شود، اما تا زمانی که کودک آرام نشود نگران نباشید. بعد از اینکه آرام شد، می توانید او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید.

حرف پایانی

پرستاری از افراد مبتلا به سندرم داون با افزایش سن دشوارتر می شود. مشکلات گوارشی، قلبی، ستون فقرات، اختلال در سیستم ایمنی، چاقی و جنون مواردی هستند که به مرور زمان ممکن است رخ دهند. به همین دلیل است که استخدام یک پرستار مناسب و قابل اعتماد در این شرایط چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

برای دریافت مشاوره و اعزام پرستار، پشتیبانی 24 ساعته سایت سلامت اول در اختیار شماست.