پرستار زن باردار – مراقبت از زنان باردار


وظایفی که الف پرستار زن باردار بله، به طور کلی مراقبت های بهداشتی زنان باردار قبل از تولد نوزاد و بعد از زایمان است. این مراقبت ها شامل آموزش و نکاتی است که برای زایمان سالم برای مادر و نوزاد ضروری است. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این حوزه ارائه می کنیم.

مراقبت از بارداری

فهرست عناوین:

مراقبت های دوران بارداری به دو دلیل انجام می شود:

 • کاهش خطرات در دوران بارداری
 • افزایش شانس زایمان ایمن و سالم

مراجعه مداوم به پزشک قبل از تولد کودک از بروز هرگونه مشکل و عارضه جلوگیری می کند. بنابراین به موقع به پزشک مراجعه کنید تا از خطرات احتمالی که ممکن است برای شما و فرزندتان رخ دهد جلوگیری کنید. در ادامه موضوع پرستار زن باردار با ما همراه باشید.

نوزادانی که قبل از تولد مورد غفلت قرار گرفته اند و نکاتی که نباید در دوران بارداری انجام شود، سه برابر بیشتر از نوزادان عادی شانس کم وزنی در هنگام تولد دارند. احتمال مرگ نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند، پنج برابر بیشتر از نوزادانی است که مادرانشان در دوران بارداری از آنها مراقبت کرده اند.

در دوران بارداری، زن باید مانند یک زن باشد پرستار زن باردار بودن؛ مراقب باشید تا خطرات را از خود و فرزندتان دور نگه دارید. این درمان ها باید حداقل سه ماه قبل از اقدام برای بارداری شروع شود. برخی از نکاتی که در این دوره باید رعایت شود عبارتند از:

 • استفاده از مواد مغذی کافی و تغییر عادات غذایی
 • مراجعه و مشاوره با پزشک در خصوص بیماری های زمینه ای مادر و استفاده از مکمل های غذایی
 • از هرگونه تماس با مواد شیمیایی و سمی خودداری کنید
 • مصرف روزانه مکمل اسید فولیک (400 تا 800 میکروگرم)

ویژگی های یک پرستار باردار

مهمترین ویژگی که الف پرستار زن باردار باید داشته باشد، داشتن مهارت کافی برای انجام کار پرستار ماما. اصولاً فقط کسانی که می توانند مسئولیت مراقبت از زن باردار را بپذیرند ماما و پرستار هستند. برای کسانی که قصد ماما و پرستار شدن دارند، فقط گرفتن مدرک لیسانس در رشته پرستاری برایشان کافی نیست. کارشناسی ارشد پرستاری یا کارشناسی ارشد پرستاری مدرکی است که اکثر ماماها دارند.

افرادی که در زیرشاخه های پرستاری کار می کنند دارای ویژگی های اصلی زیر هستند:

 • توانایی تشخیص علائم خطرناک
 • توجه به جزئیات و تغییراتی که بدن مادر در دوران بارداری تجربه می کند
 • آشنایی با مراقبت های مورد نیاز زنان باردار در معرض خطر
 • تسلط بر علوم تغذیه

اولین پرستار باردار سلامت

وظایف یک پرستار باردار

وظایف پرستار زن باردار خیلی سخت و زیاد است. زیرا در صورت بروز مشکلات جان دو نفر در خطر است. فردی که از یک زن باردار مراقبت می کند باید سلامت جنین و مادر را در دوران بارداری تحت نظر داشته باشد. وضعیت روحی مادر را زیر نظر داشته باشید زیرا آنها بسیار حساس هستند و در این دوران به راحتی رنج می برند. به تغییرات فیزیولوژیکی و رشد جنین و زایمان توجه کنید.

پرستار زن باردار کسانی که به صورت تخصصی به آن رسیدگی می کنند باید به این نکات توجه داشته باشند و بدانند:

 • اگر مادر بیماری زمینه ای داشته باشد، باید از شدت بیماری و درمان آن به طور کامل مطلع شود.
 • علائم جسمی و روحی مادر را به طور مستمر تحت نظر داشته باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل به پزشک اطلاع دهید
 • هنگام اتفاقات غیرمنتظره مانند زایمان زودرس، خونسردی خود را حفظ کنید و از دانش خود برای بهبود وضعیت استفاده کنید.
 • از نظر عاطفی از مادر حمایت کنید.

مزایای مراقبت های دوران بارداری در منزل

اگر باردار هستید و بیماری زمینه ای دارید یا پزشک وضعیت شما را خطرناک اعلام کرده است. به شما پیشنهاد می شود یک پرستار بیمار استخدام کنید. در دوران بارداری، خطرات زیادی شما را تهدید می کند و می توانید با استخدام یک پرستار ماهر و حرفه ای در منزل که بتواند خدمات پرستاری را ارائه دهد، به اکثر نگرانی های خود پایان دهید.

آخرین کلمه

در دوران حاملگی پرستار زن باردار، می تواند به شما کمک زیادی کند و فواید زیادی دارد که در بالا به آنها اشاره کردیم. پرستاری کار هرکسی نیست و باید فردی ماهر و با تجربه باشد. در دوران بارداری به خوبی مراقب خود باشید و به توصیه های پزشک خود گوش دهید. امیدواریم که این مواد مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و آنچه را که نیاز دارید در آنها پیدا کرده باشید.