پوست چرب چیست؟ بهترین راه برای جلوگیری از چرب شدن پوست


علائم پوست چرب

چرب بودن برای سلامت پوست ضروری است اما چربی بیش از حد می تواند به پوست آسیب برساند و زیبایی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر پوست شما بیش از حد چرب باشد، ممکن است منجر به یک سری عوارض جانبی دیگر شود. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید پوست چرب چگونه ایجاد می شود و چه چیزی باعث چربی پوست می شود. به همین دلیل در ادامه این مقاله هر آنچه که در مورد چربی پوست و پیشگیری از آن باید بدانید را از مقالات علمی پوست و زیبایی بررسی خواهیم کرد. با ما بمان.

پوست چرب چیست؟

زیر هر منافذ پوست انسان، غدد چربی وجود دارد که نوعی چربی به نام سبوم یا چربی طبیعی پوست تولید می کنند. این چربی ها از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و آن را مرطوب نگه می دارند. البته در برخی افراد غدد چربی بیش از حد روغن سبوم تولید می کنند که در این صورت گفته می شود که فرد دارای پوست چرب یا پوست چرب است.

نشانه های پوست چرب چیست؟

پوست چرب با یک سری علائم همراه خواهد بود. علائم پوست چرب که می تواند به شما کمک کند چربی پوست خود را بشناسید و آن را به روشی ساده درمان کنید. از جمله علائم پوست چرب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درخشندگی غیر طبیعی پوستتی: یکی از علائم پوست چرب که با سایر خصوصیات متفاوت است، درخشش غیر طبیعی پوست است. در واقع اگر پوست شما بدون دلیل براق است و احساس می کنید روی آن روغن ریخته اید، قطعا پوست چرب دارید.
  • آرایش روی صورت نمی ماند: اگر پوست شما چرب است، به احتمال زیاد هنگام آرایش با مشکل مواجه خواهید شد، زیرا بیشتر مواد آرایشی با چربی تداخل دارند و روغن اجازه نمی دهد آرایش شما به خوبی روی پوست شما بنشیند.
  • آکنه و جوش: همچنین ممکن است بعد از چرب شدن پوست جوش، نقاط سیاه و انواع دیگر آکنه ظاهر شود.

علت چرب شدن پوست صورت

علامت صورت چرب چیست؟

اگر یک یا چند ویژگی پوست چرب را در خود می بینید و کنجکاو هستید که نشانه چربی صورت چیست، به احتمال زیاد علت چربی پوست شما یکی از دلایل زیر است:

ژنتیک

اگر والدین شما پوست چرب دارند، احتمال زیادی وجود دارد که غدد چربی شما بیش از حد سبوم تولید کنند. یکی از شایع ترین دلایل چرب شدن پوست صورت، ژنتیک است.

محیط

رطوبت و هوای گرم می تواند ترشح روغن سبوم را تحریک کرده و باعث چرب شدن پوست صورت شود. جالب است بدانید که از طرف دیگر هوای خشک و سرد می تواند در عملکرد غدد چربی اختلال ایجاد کند و باعث خشکی پوست شود. بنابراین، اگر در محیطی گرم و مرطوب زندگی می کنید، باید بیش از دیگران به مراقبت از پوست چرب خود توجه کنید.

شستن بیش از حد

اگر پوست شما چرب شود، شستن بیش از حد آن با مواد شوینده قوی می تواند بسیار مضر باشد. این نه تنها راه خوبی برای مراقبت از پوست چرب نیست، بلکه می تواند این وضعیت را تشدید کند. محصولات شوینده قوی یا شستشوی زیاد باعث خشکی پوست می شود و همین موضوع باعث تحریک غدد چربی برای ترشح بیشتر سبوم می شود.

اختلال دارویی

برخی از داروها مانند قرص های ضد بارداری، قرص های جایگزین هورمونی و به خصوص استروئیدها می توانند بر وضعیت پوست شما تأثیر بگذارند و باعث چرب شدن آن شوند.

از مرطوب کننده ها استفاده نکنید

این تصور غلط وجود دارد که مرطوب کننده ها پوست را چرب می کنند. اما حقیقت این است که این مواد با مرطوب نگه داشتن پوست، غدد چربی را کمتر تحریک خواهند کرد. همچنین اگر پوست چرب دارید می توانید از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنید و بدون انسداد منافذ پوست آن را مرطوب کنید.

علائم پوست چرب

لوازم آرایشی مسدود کننده پوست

برخی از مواد آرایشی منافذ پوست را مسدود می کنند. هنگام خرید لوازم آرایشی، محصولاتی را انتخاب کنید که دارای برچسب فاقد چربی یا غیر کومدون زا هستند، زیرا این نوع محصولات آرایشی طوری طراحی شده اند که منافذ پوست را مسدود نکنند.

تغذیه نامناسب

مصرف بیش از حد لبنیات، شکر و سایر انواع کربوهیدرات ها می تواند ترشح سبوم را تحریک کرده و پوست شما را چرب کند.

بهترین راه برای درمان و تمیز کردن پوست چرب چیست؟

پوست چرب چیزی نیست که کسی از آن راضی باشد. به خصوص که در بسیاری از موارد این حالت با جوش و سایر ناراحتی های پوستی همراه خواهد بود. برای تمیز کردن و درمان پوست چرب و مستعد آکنه خود، در اولین قدم باید هر چیزی که منجر به این عارضه می شود را متوقف کنید. در مرحله بعد به نکات زیر برای تمیز کردن پوست چرب توجه کنید:

شستشوی متعادل صورت: صبح و شب صورت خود را با استفاده از شوینده زغالی بشویید. این مواد چربی اضافی پوست را جذب خواهند کرد.

از ماسک صورت استفاده کنید: استفاده از ماسک صورت یک بار در هفته می تواند بافت مرده پوست را جذب کند و از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کند. ماسک صورت و اسکراب روشی موثر برای درمان پوست چرب است. یکی از فواید ماسک زغال، بهبود پوست چرب است که می توانید از این نوع ماسک نیز استفاده کنید.

مراقب محصولات آرایشی روغنی یا الکلی باشید: یک روال مهم پوست چرب این است که از استفاده از محصولات آرایشی که دارای درصد الکل یا روغن بالایی هستند خودداری کنید زیرا این محصولات نقش مهمی در مسدود شدن منافذ پوست دارند.

پوست خود را مرطوب نگه دارید: برای مراقبت از پوست چرب بهتر است همیشه آن را مرطوب نگه دارید. مرطوب نگه داشتن پوست به غدد چربی کمک می کند تا کمتر تحریک شوند و پوست شما خیلی چرب نشود.

ضد آفتاب بزنید: قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید علاوه بر عوارضی مانند چین و چروک، جوش، آکنه و حتی افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست باعث چرب شدن پوست می شود و به همین دلیل استفاده از کرم های ضد آفتاب توصیه می شود. البته انتخاب ضدآفتاب های حاوی اکسید روی و اکسید تیتانیوم بسیار مهم است و استفاده از کرم هایی که حاوی معطر یا روغن هستند توصیه نمی شود.

قبل از رفتن به رختخواب آرایش خود را پاک کنید: توصیه دیگری که برای درمان پوست چرب باید رعایت کنید، پاک کردن آرایش قبل از رفتن به رختخواب است. ماندن بیش از حد مواد آرایشی روی پوست می تواند منافذ آن را مسدود کرده و باعث چرب شدن آن شود. در مقاله بهترین زمان خواب برای پوست می توانید اطلاعات خوبی در مورد تاثیر خواب بر سلامت پوست بخوانید.

صورت خود را لمس نکنید: لمس پوست می تواند روغن، مواد آلوده یا باکتری را از دست به صورت منتقل کند. بنابراین، تا زمانی که از تمیزی دستان خود مطمئن نشدید، حتما به صورت خود دست نزنید.

چربی صورت وضعیتی است که در نتیجه تحریک غدد چربی زیر جلدی و ترشح بیش از حد روغن سبوم ایجاد می شود. استفاده از لوازم آرایشی چرب یا حاوی الکل، ژنتیک، رطوبت و هوای گرم و شستشوی زیاد از عوامل اصلی چرب شدن پوست هستند. برای تمیز کردن پوست های چرب از مرطوب کننده ها و ماسک های صورت استفاده کنید و سعی کنید هنگام خرید لوازم آرایشی بدون روغن و الکل را انتخاب کنید.

منابع:

aad.org

Healthline.com

www.aad.org

https://www.healthline.com/health

آیا استفاده از مرطوب کننده برای پوست های چرب ضرر دارد؟

خیر هر چه پوست مرطوب تر باشد چربی کمتری خواهد داشت.

چرا پوست بلافاصله بعد از شستشو چرب می شود؟

انگشت شست بیش از حد باعث خشکی و تحریک غدد چربی پوست می شود.

آیا چربی باعث آسیب به پوست می شود؟

بله، پوست چرب منجر به جوش و آکنه می شود.

هر چند وقت یکبار اسکراب کردن پوست خوب است؟

حداقل یک بار در هفته