چالش یک پرستار برای کودک مبتلا به اختلال تغذیه 0- اول سلامت


چالش پرستار بچه ابتلا به اختلال خوردن در واقع یک بیماری روانی است که ممکن است کودک را به پرخوری، اجتناب از خوردن یا سایر عادات غذایی ناسالم سوق دهد. در بیشتر مواقع این اختلال منجر به لاغری و چاقی کودک می شود و اگر نسبت به درمان آن بی تفاوت باشید، حتی ممکن است عملکردهای حیاتی بدن مختل شود.

اصولاً پرستار نوزاد باید از همان ابتدای کودکی با استفاده از چند روش اساسی از بروز این اختلال جلوگیری کند. در غیر این صورت ممکن است مراحل رشد کودک تحت تاثیر قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با علائم، اثرات مضر و همچنین راهکارهای مناسب برای پیشگیری از اختلالات تغذیه ای در کودکان، با ما همراه باشید.

علائم اختلالات خوردن در کودکان و کودکان مبتلا به اختلالات خوردن

فهرست عناوین:

کودکانی که از اختلالات تغذیه ای رنج می برند یک سری علائم خاص از خود بروز می دهند که پرستار در خانه نباید از آنها چشم پوشی کند. از این رو در این قسمت از مقاله برخی از مهم ترین علائم را به شما معرفی کرده ایم تا در صورت مشاهده آن ها اقدامات مناسب تری انجام دهید.

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

 • یکی از علائم و نشانه های اصلی اختلالات خوردن در کودکان کاهش وزن شدید است. توجه داشته باشید که کاهش وزن سریع نشان دهنده وجود مشکل است و نیاز به بررسی دقیق دارد.
 • کودکان مبتلا به اختلالات خوردن اغلب نمی خواهند در فعالیت های اجتماعی شرکت کنند و منزوی می شوند.
 • در چنین مواقعی ممکن است کودک به عادات غذایی عجیب و رژیم های غذایی سخت روی بیاورد.
 • از دیگر علائم اختلالات خوردن در کودکان می توان به ورزش زیاد اشاره کرد.
 • کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است خود را به خاطر شکل بدنشان سرزنش کنند.
 • کودک ممکن است به طور مداوم رفتارهای عاطفی مانند ناراحتی، عصبانیت، اضطراب و تحریک پذیری را بدون دلیل نشان دهد.
چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

اثرات مضر و عوارض اختلالات خوردن در کودکان

کودکان معمولاً برای رشد نیاز به رژیم غذایی مغذی دارند و در صورت داشتن اختلالات تغذیه ای مشکلات زیادی برای آنها به وجود می آید. اگر کودک در سنین رشد درست و مناسب غذا نخورد، دچار کاهش رشد می شود و این موضوع روی قد او نیز تاثیر می گذارد.

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

توجه داشته باشید که اختلالات تغذیه ای در کودکان می تواند اعضای اصلی بدن مانند کلیه ها، قلب و مغز را تحت تاثیر قرار دهد و به آن ها نیز آسیب جدی وارد کند. فشار خون پایین، پوکی استخوان، کاهش ضربان قلب، کاهش رشد مو و افسردگی از دیگر عوارض اختلالات تغذیه در کودکان است که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید: خدمات پرستاری

راهکارهای مناسب برای پیشگیری از اختلالات تغذیه ای در کودکان

 • برای پیشگیری از اختلالات تغذیه ای، پرستار کودک باید در منزل نسبت به مواد مغذی نگرش مثبت ایجاد کند و به غذاهایی مانند چاق کننده، مضر، بد مزه و … برچسب بدی نزند.
 • تا حد امکان از صحبت در مورد رژیم های غذایی سخت خودداری کنید زیرا چنین مواردی می تواند اثرات نامطلوبی بر ذهن کودکان بگذارد.
 • هرگز از غذا به عنوان ابزاری برای رشوه دادن، تنبیه یا پاداش استفاده نکنید.
 • سعی کنید همیشه با اعضای خانواده غذا بخورید و با فرزندانتان در مورد اهمیت غذا خوردن صحبت کنید.
 • اجازه ندهید احساسات فرزندانتان سرکوب شود و مطمئن شوید که محیط مناسبی را برای آموزش درست غذا خوردن در نظر بگیرید.
 • از کودکی به فرزندان خود بیاموزید که انواع الگوهای بدن را بپذیرند و هرگز خود را به خاطر ظاهر اعضای بدنشان تحقیر و سرزنش نکنید.
 • برای رشد جسمی و ذهنی کودک او را به انجام فعالیت های ورزشی تشویق کنید.
 • زمان های مشخصی را برای غذا دادن به فرزندان خود تعیین کنید و اجازه دهید هر چقدر که می خواهند بخورند. فراموش نکنید که اصرار کودکان برای غذا خوردن باعث بی حوصلگی آنها می شود

بیشتر بخوانید: پرستار در منزل

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

چالش پرستاری از کودک مبتلا به اختلال تغذیه

حرف پایانی

امروزه اختلال تغذیه یا مشکل کودکان به یک مشکل اساسی برای خدمات پرستاری و والدین تبدیل شده است و بسیاری از افراد به دنبال روش های مناسب برای درمان آن هستند. توجه داشته باشید که تشخیص اختلالات خوردن در کودکان کار چندان سختی نیست و هرکسی می تواند این کار را انجام دهد. پس از تشخیص، سعی کنید با کمک مشاور، پزشک یا متخصص تغذیه این مشکل را بهبود بخشید تا مشکلات بیشتری پیش نیاید و فرزندتان زندگی سالمی داشته باشد.