چرا رژیم کتو برای افراد بالای 50 سال بسیار موثر است؟

رژیم کتو در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به یک برنامه غذایی مورد علاقه افراد در هر سنی تبدیل شده است. با این حال، این نقشه راه تغذیه ای می تواند مزایای سلامتی ویژه ای برای افراد بالای 50 سال داشته باشد.

مروری بر رژیم کتو

این برنامه غذایی که از نظر علمی به عنوان رژیم کتوژنیک طبقه بندی می شود، بر کاهش مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی ها تاکید دارد. هدف کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها این است که در نهایت بدن رژیم گیرندگان را وارد یک فرآیند بیولوژیکی و متابولیک به نام کتوزیس کند.

محققان پزشکی بر این باورند که پس از کتوزیس، بدن در سوزاندن چربی و تبدیل این مواد به انرژی کارآمد می شود. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که در طی این فرآیند، بدن چربی را به مواد شیمیایی طبقه‌بندی شده به عنوان کتون تبدیل می‌کند که تصور می‌شود منابع مهم انرژی را نیز فراهم می‌کنند.

[An accelerator of this is an intermittent fasting method where the restricting of carbs causes your body to access the next available energy source or ketones that are derived from stored fat. In this absence of glucose, fat is now burned by the body for energy.]

تعدادی رژیم کتوژنیک خاص دیگر وجود دارد، از جمله:

هدفمند (TKD)

کسانی که در این نسخه شرکت می کنند به تدریج مقادیر کمی کربوهیدرات را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند.

چرخه ای (CKD)

کسانی که به این برنامه غذایی پایبند هستند به طور منظم کربوهیدرات می خورند، مثلا هر چند روز یا چند هفته یکبار.

غنی از پروتئین

ناظران رژیم غذایی با پروتئین بالا مقادیر بیشتری پروتئین را به عنوان بخشی از برنامه های غذایی خود مصرف می کنند.

استاندارد (SKD)

به طور معمول، این رایج ترین نسخه مصرف غذا باعث کاهش غلظت کربوهیدرات (شاید به اندازه پنج درصد از کل غذای مصرفی) همراه با غذاهای با پروتئین بالا و مقادیر بالای محصولات چربی (تا 75 درصد از تمام نیازهای غذایی در برخی موارد) می شود. .

در بیشتر موارد، رژیم گیرندگان معمولی یا افرادی که تازه وارد رژیم کتو شده اند، در نسخه استاندارد یا پر پروتئین شرکت می کنند. تغییرات چرخه ای و هدفمند معمولاً توسط ورزشکاران حرفه ای یا کسانی که نیازهای تغذیه ای بسیار خاصی دارند انجام می شود.

غذاهای توصیه شده

پیروان رژیم کتو به مصرف غذاهایی مانند گوشت، ماهی های روغنی، لبنیات مانند پنیر، شیر، کره و خامه، تخم مرغ، محصولات کم کربوهیدرات، چاشنی هایی مانند نمک، فلفل و انواع ادویه جات دیگر تشویق می شوند. نیازها و دانه ها و روغن هایی مانند زیتون و نارگیل. از سوی دیگر، باید از مصرف برخی غذاها اجتناب کرد یا به شدت محدود کرد. اینها شامل لوبیا و حبوبات، بسیاری از میوه ها، خوراکی های سرشار از قند، الکل و محصولات غلات می باشد.

فواید رژیم کتو برای افراد بالای 50 سال

گفته می شود پیروان رژیم کتو، به ویژه افراد 50 ساله و بالاتر، از مزایای سلامتی بالقوه متعددی برخوردار هستند، از جمله:

افزایش انرژی جسمی و روحی

با افزایش سن افراد، سطوح انرژی به دلایل بیولوژیکی و محیطی مختلفی کاهش می یابد. کسانی که رژیم کتو دارند اغلب افزایش قدرت و نشاط را تجربه می کنند. یکی از دلایل این است که بدن چربی های اضافی را می سوزاند که به نوبه خود به انرژی تبدیل می شود. علاوه بر این، سنتز سیستمیک کتون ها تمایل به افزایش قدرت مغز و تحریک عملکردهای شناختی مانند تمرکز و حافظه دارد.

بهبود خواب

افراد با افزایش سن کمتر می خوابند. کسانی که رژیم کتو دارند اغلب از برنامه های ورزشی سود بیشتری می برند و راحت تر خسته می شوند. این رویداد می تواند باعث ایجاد دوره های خواب طولانی تر و پربارتر شود.

متابولیسم

افراد مسن معمولا متابولیسم کندتری را نسبت به دوران جوانی تجربه می کنند. کسانی که رژیم کتو طولانی مدت دارند، تنظیم بیشتر قند خون را تجربه می کنند که می تواند سرعت متابولیسم آنها را افزایش دهد.

کاهش وزن

متابولیسم سریعتر و کارآمدتر چربی به بدن کمک می کند تا چربی انباشته شده بدن را که می تواند سرعت کاهش وزن اضافی را کاهش دهد، از بین ببرد. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که پیروان نیز کاهش اشتها را تجربه می کنند که می تواند منجر به کاهش دریافت کالری شود.

حفظ وزن بسیار مهم است، به خصوص با بالا رفتن سن، زمانی که آنها به کالری کمتری در روز نسبت به زمانی که حتی در 20 یا 30 سالگی زندگی می کردند، نیاز دارند. با این حال، برای افراد مسن دریافت غذاهای غنی از مواد مغذی از این رژیم غذایی مهم است.

از آنجایی که افراد مسن اغلب عضلات و قدرت خود را از دست می دهند، ممکن است یک رژیم غذایی کتوژنیک با پروتئین بالا توسط متخصص تغذیه توصیه شود.

محافظت در برابر بیماری های خاص

رژیم کتو بالای 50 سال می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، اختلالات روانی مانند آلزایمر، بیماری های مختلف قلبی عروقی، انواع مختلف سرطان، بیماری پارکینسون، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) و مولتیپل اسکلروزیس را کاهش دهد.

سالخورده

برخی افراد پیری را مهم ترین عامل خطر برای بیماری یا بیماری انسان می دانند. بنابراین، کاهش پیری گامی منطقی در به حداقل رساندن این عوامل خطر بیماری است.

خبرهای خوبی که از توضیحات فنی قبلی ارائه شده در مورد فرآیند کتوز به دست می‌آیند، افزایش انرژی جوانی را نشان می‌دهد و به دلیل استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی، بدن می‌تواند فرآیندی را طی کند که می‌تواند علائم تبدیل شدن سیگنال mTOR را به اشتباه تفسیر کند. سرکوب شده و کمبود گلوکز مشهود است، گزارش می دهد که پیری می تواند کند شود.

به طور کلی، چندین مطالعه در طول سال‌ها نشان داده‌اند که محدودیت کالری می‌تواند به کند کردن پیری و حتی افزایش طول عمر کمک کند. با رژیم کتوژنیک می توان بدون کاهش کالری روی ضد پیری عمل کرد. یک روش روزه داری متناوب که با رژیم کتو استفاده می شود نیز ممکن است بر پیری عروق تأثیر بگذارد.

هنگامی که فرد به طور متناوب روزه می گیرد یا رژیم کتو دارد، BHB یا بتا هیدروکسی بوتیرات تولید می شود که اعتقاد بر این است که اثرات ضد پیری ایجاد می کند.

منصفانه، همانطور که در مقاله موسسات ملی سلامت در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده در ماه مه 2017 با عنوان «اثرات رژیم غذایی کتوژنیک بر عوامل خطر قلبی عروقی» گزارش شده است. رژیم کتوژنیک که کربوهیدرات بسیار کمی دارد و معمولاً دارای چربی و/یا پروتئین زیاد است، به طور موثر برای کاهش وزن در طول مدیریت چاقی و بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود. با این حال، یک نکته کلیدی در مقاله این بود که «نتایج در مورد تأثیر چنین رژیم‌هایی بر عوامل خطر قلبی عروقی بحث‌برانگیز است» و «به‌علاوه، این رژیم‌ها کاملاً ایمن نیستند و ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشند».

به جرات می توان گفت که تنها از طریق اینترنت و مجلات، بیشتر از تحقیق در مورد این رژیم غذایی، فواید، فواید و عوارض آن به خصوص در بزرگسالان مسن نیاز است. آنهایی که به طور خاص باید در مورد نگرانی های خاص با پزشک خود مشورت کنند.