چه غذاهایی بخورم تا احساس خوشبختی کنم؟


چه غذاهایی بخورم تا احساس خوشبختی کنم؟

در بیشتر موارد، تغذیه سالم می تواند خسته کننده به نظر برسد. احتمالاً فکر می کنید که خوردن بستنی از کلم بروکلی سرگرم کننده تر است، اما آیا اینطور است؟ در واقع، به نظر می رسد غذاهای سالمی وجود دارد که می توانید برای بهبود خلق و خوی خود بخورید. بهترین بخش این است که شما مجبور نیستید تعهدات غذایی خود را به خطر بیندازید.

خوردن به دو انتخاب بستگی دارد که بر احساس شما تأثیر می گذارد، خواه خوشحال یا غمگین. می توانید از غذاهایی که باعث استرس و افسردگی می شوند اجتناب کنید. سپس می توانید شروع به اضافه کردن غذاهایی کنید که ثابت شده است سلامت روانی و عاطفی شما را تقویت می کند و باعث می شود در طول روز احساس شادی بیشتری داشته باشید.

غذا چگونه شما را خوشحال می کند؟

حداقل 4 هورمون “شاد” شناخته شده است. که شامل:

دوپامین

سروتونین

اکسی توسین

اندورفین ها

مواد مغذی زیر ممکن است به بدن شما در تولید هورمون های شادی کافی کمک کند:

فولات

اهن

اسیدهای چرب امگا 3 با زنجیره بلند EPA و DHA

منیزیم

پتاسیم

سلنیوم

تیامین

ویتامین A

ویتامین B6

ویتامین B12

ویتامین سی

فلز روی

غذاهایی که شما را غمگین می کند

برخی از غذاها می توانند منجر به استرس و افسردگی شوند. وقتی بیش از حد شکر و غذاهای فرآوری شده مصرف می کنید، بدن و مغز شما ملتهب می شود.

برخی از غذاها می توانند منجر به استرس و افسردگی شوند. وقتی بیش از حد شکر و غذاهای فرآوری شده مصرف می کنید، بدن و مغز شما ملتهب می شود. در نتیجه، شما دچار اختلالات خلقی می شوید که ممکن است شامل اضطراب، استرس و افسردگی باشد.

وقتی استرس دارید یا افسرده هستید، تمایل دارید خیلی کم یا زیاد غذا بخورید. بنابراین، از یک سو در معرض خطر سوء تغذیه و افزایش وزن ناسالم از سوی دیگر قرار دارید.

غذاهایی برای افزایش شادی

قهوه

قهوه با افزایش سطح دوپامین و سروتونین به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند. با این حال، هنگامی که نوشیدن قهوه را متوقف کنید، حداقل 12 روز فرصت دارید تا آن را از سیستم خود خارج کنید. در طول این مدت، ممکن است مجبور شوید با ترک کافئین مبارزه کنید.

اسیدهای چرب امگا 3

از سوی دیگر، اسیدهای چرب امگا 3 سطح سروتونین شما را افزایش داده و به مبارزه با افسردگی کمک می کند. یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 ماهی های آب سرد مانند سالمون هستند.

اسید فولیک

همچنین به عنوان ویتامین B9 شناخته می شود، اسید فولیک یک ماده مغذی ضروری برای مادران باردار است. علاوه بر این، به بهبود خلق و خوی کمک می کند. لوبیا و عدس بخورید تا اسید فولیک وارد بدن شود. خوردن جو و غلات غنی شده با فولات نیز می تواند به تامین نیاز شما به ویتامین B9 کمک کند.

کربوهیدرات های پیچیده

برنج قهوه ای و سبزیجات نشاسته ای به شما انرژی می دهند تا به فکر کردن و واکنش سریع کمکتان کنند. به جای مصرف کربوهیدرات های ساده موجود در شکر، کینوا، ارزن، چغندر و سیب زمینی شیرین را امتحان کنید. اینها ارزش غذایی بیشتری دارند و شما را برای مدت طولانی تری احساس سیری می کنند.

پروتئین بدون چربی

منابع توصیه شده پروتئین از غذاهایی مانند ماهی، گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، توفو، لوبیا، تخم مرغ و ماست بدون شیرینی تهیه می شود. اینها سطح دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز افزایش می دهند که به نوبه خود انگیزه، تمرکز و خلق و خوی شما را افزایش می دهد.

غذاهای با فیبر بالا

مطالعه ای که توسط دانشکده روانشناسی در دانشگاه کاردیف انجام شد نشان داد افرادی که به طور منظم رژیم غذایی پرفیبر مصرف می کنند:

آنها کمتر از نظر عاطفی آشفته بودند

مشکلات شناختی کمتری داشت

او روحیه مثبت تری داشت

به خواب رفتن سخت تر بود

او نمره افسردگی کمتری داشت

نمونه هایی از غذاهای پر فیبر عبارتند از::

آووکادوها

نان گندم کامل

از

لوبیا

عدس

بلغور جو دوسر

سبوس

چه چیزی می توانید بنوشید تا خوشحال شوید؟

اگرچه آب باید سالم ترین مایع برای نوشیدن باشد، اما همیشه از چیزی خوشمزه تر استقبال می شود. با این حال، از آنجایی که باید از نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید، ممکن است احساس کنید چاره ای ندارید. اگر بتوانید از میوه ها و سبزیجات کامل استفاده کنید، جایگزین های سالمی برای آب ساده خواهید داشت که به سم زدایی نیز کمک می کند.

اگر قبلاً در مورد رژیم مدیترانه ای نشنیده اید، تقریباً به طور کامل بر اساس میوه ها و سبزیجات است. برای تغییر، می توانید برخی از میوه ها و سبزیجات خود را آب میوه بگیرید یا پوره کنید. با این حال، فیبر میوه را صاف نکنید تا فقط آب آن بنوشید. زیرا در این صورت تمام خوبی هایی را که روده شما برای عملکرد صحیح به فیبر نیاز دارد از دست خواهید داد.

برای سلامت روان بهتر غذای سالم بخورید

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، هر چیزی که غذا با شادی ارتباط دارد به مغز شما مربوط می شود. انتخاب های خوب غذایی منجر به مغزی سالم تر می شود که به نوبه خود به زندگی شادتر تبدیل می شود. این نکات تغذیه سالم به شما کمک می کند تا در بیشتر عمر خود در بهترین خلق و خوی خود بمانید.

یک لیست خرید سالم تهیه کنید و به آن پایبند باشید.

از خوردن تنقلات فرآوری شده مانند سیب زمینی سرخ کرده خودداری کنید. چنین غذاهایی می توانند توانایی تمرکز شما را مختل کنند.

از خوردن تنقلات پر از قند مانند آب نبات و نوشابه خودداری کنید، زیرا می توانند منجر به نوسانات سطح انرژی شوند.

هنگامی که به یک میان وعده نیاز دارید، مقداری میوه، یک تخم مرغ آب پز، یک سیب زمینی شیرین پخته یا مقداری آجیل بخورید. همه اینها در مقایسه با محصولات بسته بندی شده منابع انرژی سریع هستند.

برای حمایت از عملکرد مغز، روغن های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اینها شامل روغن زیتون، روغن نارگیل و آووکادو است.

اگر می توانید از خرید غذا در هنگام گرسنگی خودداری کنید. این خطرناک ترین زمان برای انتخاب سریع غذای ناسالم است.

نحوه، مکان و زمان غذا خوردن را در نظر بگیرید. خوردن در حین انجام کار دیگری مانند تماشای فیلم می تواند سرگرم کننده به نظر برسد تا زمانی که متوجه شوید چقدر غذا خورده اید. سعی کنید جایی برای نشستن و استراحت پیدا کنید و سپس غذای خود را با دقت بخورید و طعم و بافت هر لقمه را بچشید.

نتیجه

در حالی که تقریباً همه چیز برای خوردن در دسترس شماست، انتخاب آنچه می خورید تفاوت بین آینده شاد و غمگین را ایجاد می کند. عادت کنید قبل از خوردن غذا به احساسی که در شما ایجاد می کند فکر کنید. اگر می‌خواهید فقط در حین غذا خوردن از آن لذت ببرید، اما پس از آن با عواقب منفی روبرو شوید، در واقع نمی‌خورید تا شاد باشید. خوشبختی واقعی از سالم ماندن ناشی می شود، بنابراین هر بار آگاهانه انتخاب کنید که با خوشحالی غذا بخورید.

نظر خود را ثبت کنید