چگونه از شنوایی خودداری کنیم، "سرطان سینه دارید…"

سرطان سینه در دل همه زنان ترس ایجاد می کند. بسیاری از ما کسی را می‌شناسیم – یک دوست، یکی از اعضای خانواده، یک همکار، یک همسایه – که برای سرطان سینه یا بدتر از آن تحت درمان قرار گرفته است، بر اثر این بیماری فوت کرده است. از لحاظ تاریخی، سرطان سینه پس از مراجعه زنی به دلیل درد یا توده قابل لمس به پزشکی تشخیص داده می‌شد. ماموگرافی سالانه به “استاندارد طلایی” برای غربالگری سرطان سینه تبدیل شد. هدف این است که تومورها را قبل از اینکه بتوان آنها را احساس کرد، پیدا کرد.

با این حال، ماموگرافی یک آزمایش دیرهنگام است. از سرطان جلوگیری نمی کند. سرطان را تشخیص می دهد زنان امید زیادی به توانایی این فناوری برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دارند. یک مطالعه اخیر که در Annals of Internal Medicine منتشر شد، گزارش داد که زنان معمولاً توانایی کاهش خطر ماموگرافی را بیش از 100 برابر بیش از حد برآورد می کنند.

ماموگرافی یک احساس امنیت کاذب در مورد یک صورتحساب بهداشتی تمیز می دهد. حساسیت یا تعداد زنان مبتلا به سرطان و همچنین ماموگرافی مثبت از 54 تا 58 درصد در زنان زیر 40 سال تا 81 تا 94 درصد در زنان بالای 65 سال متغیر است. در زنان 40 تا 65 سال، توانایی ماموگرافی برای شناسایی تومور به متغیرهای زیادی بستگی دارد: اندازه ضایعه، استفاده از هورمون، تراکم بافت پستان، کیفیت کلی تصویر و مهارت های تفسیری رادیولوژیست.

سرطان تنها در بخش کوچکی از زنان (بسته به سن 0.1٪ – 0.5٪) که غربالگری می شوند، شناسایی می شود. مطالعات نشان داده اند که برای هر مرگی که با غربالگری پیشگیری می شود، حداقل 200 نتیجه مثبت کاذب وجود دارد. از بیماری در ایالات متحده، بیوپسی هایی که به نظر می رسد خوش خیم هستند، سالانه بیش از 1 میلیارد دلار هزینه برای سیستم مراقبت های بهداشتی دارد.(3)

غربالگری یک اثر بالقوه مضر دیگر دارد. زنان به دلیل استرس ناشی از یک ماموگرافی غیرطبیعی که به نظر می رسد زنگ خطر اشتباهی است، از نظر روانی آسیب می بینند. یک نظرسنجی جدید که توسط برودرسن و همکارانش انجام شد و در این ماه (7/07) منتشر شد، شش بعد روانی اجتماعی را اندازه‌گیری کرد: اضطراب، تأثیر رفتاری، احساس افسردگی، تأثیر بر خواب، معاینه پستان و تمایلات جنسی. این نظرسنجی نشان داد که زنانی که یک ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی دارند که بعداً مثبت کاذب آن تأیید شد، در هر شش دسته تأثیر منفی دارند.

چه چیز دیگری می تواند انجام شود؟

تصویربرداری دیجیتال مادون قرمز (IR دیجیتال) که ترموگرافی نیز نامیده می شود، از سال 1982 مورد تایید FDA برای غربالگری های سلامت پستان قرار گرفته است. این تصویر بدون درد، غیر تهاجمی است و از اشعه استفاده نمی کند. اسکن الگوهای حرارتی روی پوست را که با هیچ ابزار دیگری دیده نمی شود، شناسایی و ثبت می کند.

سلول های غیر طبیعی برای رشد سریع به مقادیر زیادی مواد مغذی نیاز دارند. از طریق فرآیندی به نام رگ زایی، رگ های خونی جدید در جهت سلول آتیپیک کشیده می شوند. همراه با آزاد شدن سیتوکین‌ها و اکسید نیتریک، خون اضافی به ناحیه جریان می‌یابد که گرما را در بافت‌ها افزایش می‌دهد که با ترموگرافی قابل تشخیص است.

دمای معمولی سطح پوست متقارن است و کمتر از 0.3 درجه سانتیگراد از یک طرف به سمت دیگر منحرف می شود. دوربین‌های دیجیتال مادون قرمز جدید می‌توانند تفاوت‌هایی به اندازه ۰.۱ درجه سانتی‌گراد را تشخیص دهند. تغییرات دمایی بیش از 1.0 درجه سانتیگراد وجود سلولهای غیرطبیعی و احتمالاً پیش سرطانی را نشان می دهد. این تغییرات ظریف را می توان هفت تا هشت سال قبل از قابل لمس شدن توده یا با ماموگرافی تشخیص داد.

روش ترموگرام چگونه است؟

پس از درآوردن تا کمر، تقریباً 15 دقیقه برای متعادل شدن در دمای اتاق نیاز است. یک تکنسین باتجربه سه اسکن – جلو، چپ و راست – را با بازوها روی سر انجام می‌دهد. سپس هر دو دست دقیقاً به مدت یک دقیقه در آب خنک قرار می گیرند. هنگامی که سیستم عصبی سمپاتیک سرد می شود، عروق طبیعی منقبض می شوند. عروق غیر طبیعی به همان اندازه باقی می مانند یا منبسط می شوند. مجموعه دوم اسکن برای مقایسه گرفته شده است. وقتی اسکن ها کامل شد، امتحان تمام می شود.

چرا همه این تست را انجام نمی دهند؟

چرا پزشکان به طور معمول این آزمایش را توصیه نمی کنند؟ چرا آن را در دفتر خود ارائه نمی دهند؟ اسکن غیرطبیعی را نمی توان با دارو اصلاح کرد. پزشکان معمولی برای استفاده از ویتامین ها، مکمل ها و سم زدایی، ابزارهای ضروری برای ترمیم فیزیولوژی آسیب دیده، آموزش ندیده اند. اگر خانمی ماموگرافی طبیعی داشته باشد، ترموگرام غیرطبیعی توسط پزشکان به عنوان مثبت کاذب رد می شود. این یک فرصت از دست رفته برای پیشگیری واقعی از سرطان است.

علیرغم وضعیت فعلی ترموگرافی سینه، بیش از 30 سال است که مورد تحقیق قرار گرفته است. بیش از 800 مطالعه بررسی شده در مورد ترموگرافی پستان در index-medicus وجود دارد. پایگاه داده بیش از 250,000 زن را نشان می دهد و تعداد شرکت کنندگان در بسیاری از مطالعات از 37,000 تا 118,000 متغیر بود. برخی از زنانی که ترموگرام مثبت داشتند تا 12 سال پیگیری شدند. 35 درصد از کسانی که ترموگرام مثبت داشتند به سرطان سینه مبتلا شدند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر یک ناهنجاری در ترموگرام شما شناسایی شود، می توان اقدامات پیشگیرانه ای برای بهبود بافت سینه انجام داد و پیشرفت را می توان به صورت غیر تهاجمی از طریق اسکن های سریال کنترل کرد. اگر به پزشکی که دارای تجهیزات IR دیجیتال است دسترسی ندارید، می‌توانید گام‌های مهمی در جهت سلامت پستان بردارید:

o رژیم غذایی: غذاهای ارگانیک مصرف کنید. آفت کش ها در بافت چربی جمع می شوند و سینه می تواند به مخزنی برای مواد شیمیایی استروژن تبدیل شود. تمام کافئین، شکلات، MSG، آسپارتام و گیاهانی که دارای خواص استروژنی هستند، به ویژه سویا را حذف کنید. مطالعات نشان داد که مکمل های سویا می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را به خصوص در زنان یائسه افزایش دهند.

o ورزش: راه رفتن و چرخاندن بازو باعث حرکت غدد لنفاوی می شود. رفع احتقان بافت پستان خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

o از بین بردن هورمون ها: گزینه هایی را با پزشک خود برای حذف قرص های ضد بارداری و جایگزینی هورمون های مصنوعی در میان بگذارید. ارتباط بین هورمون ها و سرطان سینه تایید شده است.(5)

o مکمل ها: بسیاری از مکمل ها تاثیر مثبتی بر بافت سینه دارند. در اینجا چند نمونه هستند:

1. DIM (دی ایندولیل متان) فیتوکمیکال موجود در سبزیجات چلیپایی فعالیت ضد سرطانی دارد و همچنین برای ترمیم DNA آسیب دیده عمل می کند.

2. زردچوبه (کورکومین) سلول های سرطانی را می کشد و دارای خواص قوی در برابر رگ زایی است

3. نوشیدن چای سبز یا گرفتن کپسول عصاره چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. همه اینها در فروشگاه مواد غذایی بهداشتی محلی شما موجود است.

زنان باید این صنعت را پیش ببرند و پزشکان معمولی را به انجام کارهای خانگی خود وادار کنند. دوربین های جدید دیجیتال هستند و بسیار برتر از دوربین های 30 سال پیش هستند. برای خانم‌هایی که جوان هستند، در معرض خطر بالا هستند، سینه‌های متراکمی دارند یا می‌خواهند در مورد سلامت سینه‌ها فعال‌تر عمل کنند، اسکن دیجیتال سینه راه حلی است.

_____________________________________

منابع

(1) Elmore J.، Choe J. غربالگری سرطان سینه برای زنان 40 ساله: حرکت از بحث در مورد داده ها به کمک به زنان فردی. Ann Intern Med. آوریل 3؛ 146 (7): 529-31. 2007. PMID: 17404356

(2) Urbain JL. غربالگری سرطان سینه، دقت تشخیصی و سیاست های مراقبت های بهداشتی. CMAJ. ژانویه 18؛ 172 (2): 210-1. 2005. PMID: 15655243

(3) همان. Urbain JL

(4) “نظرسنجی تاثیر تست های سرطان با مثبت کاذب را تعیین می کند.” ساینس دیلی. 22 جولای 2007.

(5) “تأیید شده: ارتباط بین سرطان سینه و هورمون درمانی.” Scientific American.com 26 ژوئیه 2007.

(6) رحمان KW. پروفایل بیان ژن زنده ماندن را به عنوان هدف مهار رشد سلولی ناشی از 3،3′-diindolylmethane و آپوپتوز در سلول های سرطان سینه نشان داد. سرطان Res. 2006 مه 1؛ 66 (9): 4952-60. PMID: 16651453

(7) Mosley CA آنالوگ های کورکومین ضد سرطان بسیار فعال. Adv Exp Med Biol. 2007؛ 595:77-103 PMID: 17569206

(8) چای سبز Zhang M و پیشگیری از سرطان سینه: مطالعه مورد شاهدی در جنوب شرقی چین. سرطان زایی مه 2007؛ 28 (5): 1074-8. Epub 20 دسامبر 2006 PMID: 17183063