چگونه یک بررسی کامل سلامت بدن می تواند بیماری های پنهان را کشف کند

دالایی لاما: “انسان بیشتر از همه در مورد انسانیت مرا شگفت زده کرد. زیرا سلامتی خود را فدا می کند تا پول به دست آورد. سپس پول را فدا می کند تا سلامتی خود را بازیابد…”

شما هر سال ماشین خود را تنظیم می کنید. چرا سالانه معاینه پزشکی هم انجام نمی دهید؟ چک‌آپ سالانه یا چک‌آپ سلامت دوره‌ای مفید است زیرا می‌تواند به شناسایی و شناسایی بیماری‌ها یا علائم هشداردهنده یک بیماری قریب‌الوقوع کمک کند. این باعث می شود درمان بسیار موثرتر، کم هزینه تر و کمتر تهاجمی باشد. علاوه بر تشخیص چنین بیماری‌هایی قبل از اینکه بیمار به شدت بیمار شود، چنین چک‌آپ‌های دوره‌ای همچنین به‌روزرسانی دقیقی در مورد پارامترهای مختلف سلامت مانند سطح کلسترول، سطح قند خون، فشار خون و وزن بدن به شما می‌دهد. این به سنجش سلامت کلی شما کمک می کند و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد تا خطرات سلامتی را ارزیابی کنند و به شما در مورد شیوه زندگی در مورد اقدامات رژیم غذایی برای مقابله با چنین خطراتی توصیه کنند.

مزایای معاینه سالانه سلامت

معاینه منظم سلامت کامل بدن با پزشک مزایای متعددی دارد. یکی از مهمترین فواید آن پیشگیری از بیماری است. بررسی های بهداشتی پیشگیرانه به ویژه برای افرادی که دارای عوامل خطر برای شرایط مختلف سلامت هستند، مهم است. یک معاینه بهداشتی کارشناسی ارشد همچنین می تواند به تشخیص و درمان زودهنگام یک مشکل سلامتی کمک کند، که به ویژه در موارد سرطان بسیار ارزشمند است. معاینات و آزمایشات آزمایشگاهی که در طول معاینه سلامت انجام می شود بسته به سن، جنس، سابقه خانوادگی و سبک زندگی فرد متفاوت است. چک‌آپ‌های سلامتی همچنین روابط بهتر بیمار و پزشک را ارتقا می‌دهد و به پزشک اجازه می‌دهد تا عادات سالم را از طریق آموزش به بیمار ترویج کند.

ترکیب یک چک آپ منظم سلامت

علاوه بر یک معاینه فیزیکی کلی که شامل چشم‌ها و دندان‌ها می‌شود، یک چک‌آپ استاندارد سلامت به منظور ارزیابی عملکرد قلب، ریه‌ها، سیستم گوارشی، کبد، کلیه‌ها و وضعیت سیستم ایمنی بدن است. گاهی اوقات آزمایش‌های خاص سرطان مانند PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) برای مردان و ماموگرافی و برخی معاینات زنان در زنان نیز شامل می‌شود.

بررسی سلامت بدن در درجه اول شامل آسیب شناسی (خون و ادرار)، تصویربرداری (اشعه ایکس و سونوگرافی)، تست عملکرد ریه و تست استرس قلبی است. این آزمایشات به طور ایده آل باید در یک آزمایشگاه معتبر یا بیمارستانی که مجهز به بهترین ابزار تشخیصی است انجام شود. بسیار مهم است که نتایج این آزمایشات توسط پزشکان واجد شرایط تفسیر و بررسی شود.

بررسی های رایج در یک چکاپ منظم سلامت

چکاپ منظم سلامت شامل بررسی های زیر خواهد بود:

1. معاینه فیزیکی عمومی (وزن بدن، فشار خون، ضربان نبض و غیره)

2. بررسی های آزمایشگاهی:

الف) هموگرام کامل: مجموعه ای از آزمایشات برای بررسی اجزای مختلف خون و به عنوان آزمایش غربالگری گسترده برای اختلالاتی مانند کم خونی، عفونت و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شود.

ب) پروفایل لیپیدی: برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود.

ج) تست عملکرد کبد: برای ارزیابی عملکرد کبد یا تشخیص بیماری های کبدی استفاده می شود.

د) تست عملکرد کلیه: برای ارزیابی عملکرد کلیه ها استفاده می شود.

ه) قند خون: برای اندازه گیری گلوکز خون برای بررسی پیش دیابت و دیابت استفاده می شود.

و) اشعه ایکس قفسه سینه: برای بررسی قفسه سینه و اندام ها و ساختارهای واقع در قفسه سینه استفاده می شود.

g) تست نوار قلب/تردمیل: به عنوان یک ابزار تشخیصی برای اندازه گیری ضربان قلب و منظم بودن ضربان قلب و برای ارزیابی استرس قلبی استفاده می شود.

ح) سونوگرافی شکم: تکنیک تصویربرداری تشخیصی که برای تجسم اندام ها و ساختارهای شکم از جمله کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس و کلیه ها استفاده می شود.

ط) معاینه معمول ادرار: برای ارزیابی کلی سلامت، بیماری های متابولیک یا سیستماتیک استفاده می شود.

انجام نوع مناسب چکاپ سلامت بدن مهم است و در حین در نظر گرفتن آن، عوامل خاصی مانند سن، سبک زندگی، سابقه خانوادگی و خطرات باید در نظر گرفته شود. معاینات و آزمایشات بهداشتی منظم به تشخیص مشکلات قبل از شروع آنها کمک می کند. انتخاب یک معاینه، غربالگری و درمان مناسب به این معنی است که فرد در حال برداشتن گام هایی برای کمک به زندگی طولانی تر و سالم تر است.

اگر هیچ چیز دیگری نباشد، اطلاعات مهمی در مورد بدن فرد برای اطمینان از آرامش ذهن و اصلاح سبک زندگی می دهد. حتی ابتدایی ترین بررسی سلامت بدن می تواند بیماری های زمینه ای را شناسایی کند. بیماری که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، به هر حال، درمان بسیار آسان تر است.