کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا – بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالا زمانی که به متخصص قلب و عروق مراجعه می کنید و در طی آزمایشات به شما می گویند کلسترول خونتان بالاست و نیاز به درمان دارید دچار این مشکل شده اید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید، نگرانی زمانی است که رعایت نکنید و این کلسترول بالا بماند. اما اگر رژیم غذایی خود را رعایت کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ممکن است پزشک به هیچ وجه برای درمان کلسترول شما دارو تجویز نکند، اما باید رژیم غذایی خود را رعایت کنید و فعالیت بدنی خود را برای کنترل این کلسترول بالا افزایش دهید تا قلب سالم تری داشته باشید. در این مقاله نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چرب است که توسط کبد در بدن ساخته می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن چربی های خود را از خوردن برخی مواد غذایی مانند تخم مرغ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول به دست می آورد.

اما در بد، هم کلسترول خودمان را داریم و هم کلسترول بد که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و کلسترول بد کدام نوع کلسترول است؟

یک نوع کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در شریان های بدن ما می شود که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. به این نوع کلسترول «کلسترول بد» می گویند. اما در مقابل این کلسترول، کلسترول خوب هم داریم که آن را با نام HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند تا کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

خوب احتمالا متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش دهید و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توانیم LDL را کاهش و HDL را افزایش دهیم؟ اگر به این موضوع فکر می کنید، باید بتوانید یک رژیم غذایی خوب را شروع کرده و دنبال کنید.

همانطور که می دانید بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ممکن است با خوردن غذاهای خاص و وارد کردن چربی اشباع شده و کلسترول به بدن، سطح کلسترول LDL خود را افزایش دهیم. به همین دلیل، رژیم غذایی نقش کلیدی در تعادل کلسترول بد و کلسترول خوب دارد.

محدوده مناسب کلسترول خون

کلسترول خون من چقدر باید بالا باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما زیر 200 باشد بسیار عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب در بدن شما بیشتر است.

اگر کلسترول خون شما کمتر از 130 باشد عالی است، اما این با خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بالاتر است، باید بگویم نگران بیماری قلبی نباشید زیرا در این دوره خطر ابتلا به بیماری کاهش می یابد.

نکته مهم در اینجا این است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما ممکن است از خود بپرسید که چگونه با اندازه گیری صحیح غذا می توانیم اندازه آن را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کنیم و کلسترول خود را کاهش دهیم؟

برای کنترل مقدار غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و نوشیدن نگرش آرامی داریم.

آمریکایی ها دقیقاً همین رفتار را دارند، دوبرابر چیزی که باید غذا می خورند که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالا می رود و مشکلات قلبی زیادی به سراغمان می آید.

اما چگونه به اندازه سلامت خود غذا بخوریم. ما شما را با روشی بسیار آسان برای کنترل میزان غذای خود آشنا می کنیم.
شما به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری همه غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در رژیم غذایی به شما گفته شود که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه یک کف دست است یا اگر قرار باشد 30 گرم نان بخورید، باز هم اندازه یک کف دست است. دست تو. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت کلسترول خون بالا

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلا ذکر شد، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است، اما ما با خوردن برخی مواد غذایی کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال، با خوردن غذاهای حاوی چربی، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش خواهیم داد.
اگر از آن دسته افرادی هستید که اضافه وزن دارید، به احتمال زیاد تری گلیسیرید خون شما بالا است که با آزمایش می توانید متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (عضو درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین مصرف دخانیات مانند سیگار و الکل در بدن باعث کاهش کلسترول خوب شده و شما را دچار این اختلال می کند.


ممکنه برات مفید باشه: علائم و عوارض هیپرلیپیدمی

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول خون بالا هیچ علامتی ندارد. مثلاً ممکن است فردی کلسترول خون بالا داشته باشد اما اصلاً آن را نداند. اگر کلسترول خون شما بالاست، بدن شما چربی زیادی در رگ ها ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما حمل می کنند. وقتی کلسترول در رگ های ما ذخیره می شود، پلاک نامیده می شود.

با گذشت زمان، همانطور که این پلاک ها در جریان خون ما جمع می شوند، سفت می شوند و در دراز مدت رگ ها را باریک می کنند و آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های خرد شده در داخل رگ جمع می شوند و وقتی بیش از حد تجمع پیدا کنند، سرخرگ کاملا بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن انباشته می شوند ممکن است تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها تجزیه می شوند، به لخته های خون تبدیل می شوند که جریان خون را متوقف می کنند.

گرفتگی یا بسته شدن رگ ها بسیار نگران کننده و خطرناک هستند زیرا ممکن است مسدود شوند بروز حمله قلبی در فرد افزایش می یابد و همچنین با گرفتگی این رگ ها ممکن است خون به درستی به مغز نرسد و سکته شود. حتما شنیده اید که می گویند سکته یا حمله قلبی اتفاق افتاده است.

اما همانطور که گفته شد افزایش کلسترول نشانه آن نیست که فرد متوجه زودتر شدن و شروع درمان شود و تنها در صورتی که متوجه شود به یکی از بیماری های فوق مبتلا شده است.

پس برای پیشگیری از این مشکلات بهتر است افراد با توجه به سن خود هر شش ماه یا هر سال یکبار آزمایش داده و خود را بررسی کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از یک برنامه غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی دوری کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب، در بالا گفتیم که کلسترول بالا نشانه نیست. آیا برای سکته یا حمله قلبی باید دست هایمان را روی هم بگذاریم تا بفهمیم کلسترول خونمان بالاست؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه بالا بودن کلسترول خون خود شوید. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید به طور منظم کلسترول خون خود را چک کنند و هر شش ماه تا یک سال یکبار آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: سوالات و پاسخ های مهم در مورد معاینات دوره ای

همچنین اگر بیش از 20 سال سن دارید و اعضای نزدیک خانواده شما بیماری قلبی دارند، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوند. حال اگر نوجوان و زیر 20 سال هستید اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون به ارث رسیده اید، باید تحت نظر باشید.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید، حتما از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید، باید آن را ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید، باید به متخصص تغذیه مراجعه کرده و وزن خود را کاهش دهید تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید. این باعث متعادل شدن سطح کلسترول خون شما می شود. همچنین مصرف میوه و سبزیجات، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش چربی خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید آزمایش خون و اطلاعات مربوط به لیپیدهای خون را می توان به راحتی با مراجعه به آزمایشگاه انجام داد. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری سطح چربی و کلسترول خون باید با رژیم غذایی پیشگیرانه و گاهی اوقات درمان همراه باشد. بنابراین در صورت بالا بودن این نوع چربی باید با متخصص تغذیه و پزشک مربوطه مشورت کرد.

مرکز قلب و عروق و اکسیر دیابت با توجه به تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند. می توانید به این مرکز مراجعه کنید و یک برنامه غذایی دریافت کنید اقدامات خاصی را برای کاهش این نوع چربی خون انجام دهید.

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت با مرکز قلب و دیابت اکسیر الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد، خیابان هجدهم، پلاک. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳