کودکان به چه میزان پروتئین نیاز دارند؟ – دکتر رویا خادمیان


Untitled223 - کودکان به چه میزان پروتئین نیاز دارند؟

کودکان به چه میزان پروتئین نیاز دارند؟

پروتئین عنصری است که از اسیدهای آمینه ساخته شده و همراه با کربوهیدرات ها و چربی های موجود در محصولات غذایی و وعده های غذایی که روزانه مصرف می کنیم، انرژی مورد نیاز برای فعالیت های بدنی را تامین می کند. علاوه بر این، در رشد توده عضلانی نیز موثر است. به طور کلی تا کنون 20 نوع اسید آمینه شناخته شده است که برخی از آنها در بدن ساخته می شوند و برخی دیگر از طریق مصرف مواد غذایی تامین می شوند. در ادامه مقاله ضمن آشنایی بیشتر با ساختار و نقش پروتئین ها در بدن به بررسی میزان پروتئین مورد نیاز کودکان و عوارض احتمالی مصرف زیاد آن می پردازیم.

ساختار و نقش پروتئین در بدن چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، پروتئین برای تامین انرژی بدن و کمک به رشد و بهبود متابولیسم ضروری است. همانطور که گفته شد اسیدهای آمینه در واقع الفبای ساختاری این مواد هستند. اسیدهای آمینه خود از کربن، نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن و گوگرد ساخته شده اند و 20 نوع از آنها شناخته شده است.

اسیدهای آمینه پس از تجزیه پروتئین (هضم) در بدن باقی می ماند و به بازسازی آن در بدن کمک می کند، طبقه بندی این مواد شامل اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری است، نوع ضروری آن در بدن ساخته نمی شود و باید از منبعی خارج از بدن تامین شود. هیستیدین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین 9 اسید آمینه ضروری بدن هستند.

نوع غیر ضروری همچنین در بدن ساخته می شود که سیستئین، گلوتامین ، تیروزین ، گلیسین اورنیتین، پرولین و سرین در این دسته قرار می گیرند.

انواع پروتئین:

بر اساس منبع پروتئینی دو دسته کلی برای آن تعریف شده است که شامل نوع می باشد یک حیوان و گیاهی پروتئین های حیوانی عمدتاً حاوی مقادیر بیشتری از اسیدهای آمینه ضروری هستند و گاهی اوقات مصرف آنها به تنهایی می تواند میزان پروتئین را در بدن تنظیم و افزایش دهد. در حالی که بیشتر منابع پروتئین گیاهی یک تا دو اسید آمینه ضروری ندارند.

کدام غذاها حاوی پروتئین هستند؟

اکنون که انواع پروتئین ها را می شناسیم، بیایید ببینیم این مواد در کدام محصولات یافت می شوند:

  • انواع گوشت قرمز شامل گوشت گاو، گوساله، بره (بیشترین مقدار پروتئین)
  • گوشت سفید شامل مرغ، ماهی، بوقلمون، میگو، خرچنگ و غیره است
  • محصولات لبنی مانند شیر، ماست، پنیر، کشک و غیره
  • دانه هایی مانند آجیل، پسته، بادام، فندق، تخم کدو و تخمه آفتابگردان.
  • حبوبات مانند نخود، عدس، لوبیا سبز و غیره

چرا کودکان به پروتئین بیشتری نیاز دارند؟

از آنجایی که این مواد نقش بسزایی در ایجاد و ساخت سلول های بدن انسان و فعالیت آنزیم های بدن دارند و نقش حامل هورمون ها را نیز به عهده دارند، مصرف آنها در کودکان در حال رشد برای داشتن نمودار رشد و تکامل مناسب ضروری است. مصرف غذاهای حاوی پروتئین علاوه بر رشد و نگهداری، انرژی زیادی برای رشد کودک فراهم می کند ماهیچه ها، استخوان ها و سلول های بدن کمک می کند و ایمنی آن را در برابر بیماری ها افزایش می دهد
به طور معمول و متوسط ​​هر روز یک فرد عادی 0.8داغ شما به ازای هر کیلوگرم از وزن خود به پروتئین نیاز دارید (برای محاسبه میزان پروتئین مصرفی، وزن خود را بر حسب پوند در 0.37 ضرب کنید).

در طول دوره بیماری یا شیردهی نیاز به پروتئین افزایش می یابد، بنابراین برای جلوگیری از کمبود آن باید با مشورت پزشک مصرف فرآورده های حاوی این ترکیب را افزایش داد. در رژیم غذایی کودکان، راه های اطمینان از دریافت پروتئین کافی برای رشد و تغذیه، سن، جنس و سطح فعالیت بدنی متفاوت است. جدول زیر میزان پروتئین مورد نیاز کودکان در سنین مختلف را نشان می دهد.

سن مبلغ مورد نیاز
6 ماه 1.9
7 تا 12 ماه 11
2 تا 3 سال 13
4-8 سال 19
9 تا 13 سال 34
14-18 ساله 52 گرم برای پسران، 46 گرم برای دختران


اثرات مصرف زیاد پروتئین در کودکان:

بر اساس مقاله ای که در مجله Food and Nutrient Research منتشر شده است، بیان شده است که مصرف زیاد و بیش از حد پروتئین در دوران نوزادی و کودکی خطر چاقی را به همراه دارد زیرا دریافت بیش از حد کالری و چربی های اشباع شده در بدن یکی از عوارض آن است. مصرف بیش از حد پروتئین، ممکن است باعث نارسایی کلیه و دفع کلسیم شود.
کسانی که در بزرگسالی چاق می شوند بیماری قلبی ، چربی و فشار خون بودن.
محققان به این نتیجه رسیده اند که کودک تا یک سالگی حداکثر 15 درصد از کالری مورد نیاز بدن خود را از طریق پروتئین دریافت می کند، به همین دلیل توصیه می شود که نوزادان تا 1 سالگی آنها باید از شیر مادر تغذیه کنند تا پروتئین اضافی از مواد دیگر دریافت نکنند زیرا شیر مادر نسبت به شیر خشک و شیر گاو پروتئین کمتری دارد.

آیا مصرف زیاد پروتئین باعث چاقی می شود؟

مصرف وعده های غذایی سرشار از پروتئین باعث می شود سیری بنابراین در کاهش اشتها نیز موثر است. بنابراین به افرادی که رژیم لاغری دارند عمدتاً توصیه می شود برای بهبود متابولیسم طبیعی بدن و کاهش مقدار و تعداد وعده های غذایی به دلیل کاهش اشتها، مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین را افزایش دهند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که مواد نه تنها باعث چاقی نمی شود، بلکه به آن کمک می کند کاهش وزن پایه همچنین موثر است، فقط مقدار چربی اشباع شده وارد شده به بدن را کاهش دهید.