10 دروغ بزرگ رایج در مورد تغذیه! – مشاوره تغذیه تلفنی


10 دروغ بزرگ رایج در مورد تغذیه!

در زمینه تغذیه اطلاعات غلط زیادی وجود دارد. این مقاله بدترین نمونه ها را فهرست می کند، اما باید بدانید که اینها تنها چند نمونه از کوهی از اطلاعات نادرست هستند. در اینجا 10 مورد از بزرگترین دروغ های تغذیه ای وجود دارد.

 1. تخم مرغ یک غذای ناسالم است.

یکی از چیزهایی که باعث موفقیت بسیاری از افراد شده، شیطنت آنها در مورد غذاهای بسیار سالم است. بدترین نمونه ها تخم مرغ است که گفته می شود فقط به دلیل داشتن کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. اما اخیراً ثابت شده است که کلسترول موجود در رژیم غذایی باعث افزایش کلسترول خون نمی شود. در واقع، تخم مرغ در درجه اول کلسترول “خوب” را افزایش می دهد و با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط نیست.

واقعیت این است که تخم مرغ یکی از مغذی ترین غذاهای روی زمین است. تخم مرغ سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان های زیادی است که از چشم ما محافظت می کند.

مهمتر از همه، اگرچه تخم مرغ یک غذای “پرچرب” است، اما نشان داده شده است که خوردن تخم مرغ برای صبحانه باعث کاهش وزن قابل توجهی در مقایسه با شیرینی های صبحانه می شود.

 1. چربی اشباع شده برای شما مضر است.

چند دهه پیش تصمیم گرفته شد که استفاده بیش از حد از چربی های اشباع شده به عنوان منبع بیماری همه گیر قلبی در نظر گرفته شود. این بر اساس مطالعات بسیار ناقص و تصمیمات سیاسی بود که اکنون کاملاً اشتباه بودن آنها ثابت شده است. یک مقاله مروری گسترده که در سال 2010 منتشر شد، 21 مطالعه اپیدمیولوژیک آینده نگر را با 347747 نفر بررسی می کند. نتایج: هیچ ارتباطی بین چربی اشباع شده و بیماری قلبی وجود ندارد.

این ایده که چربی اشباع شده خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد، یک نظریه تایید نشده بود که تا حدودی متعارف شد. خوردن چربی های اشباع شده، کلسترول HDL (“خوب”) را در خون افزایش می دهد و LDL را از LDL کوچک و متراکم (بسیار بد) به LDL بزرگ که خوش خیم است تغییر می دهد. دلیلی برای ترس از خوردن گوشت، پنیر، کره و روغن نارگیل وجود ندارد.

 1. همه باید غلات بخورند.

این ایده که انسان باید رژیم غذایی خود را بر اساس غلات و دانه ها قرار دهد، منطقی نیست. انقلاب کشاورزی به تازگی در تاریخ تکامل بشر رخ داده است و ژن های ما تغییر چندانی نکرده است. غلات در مقایسه با سایر غذاهای طبیعی مانند سبزیجات دارای مواد مغذی نسبتا کمی هستند. آنها همچنین سرشار از ماده ای به نام اسید فیتیک هستند که مواد معدنی ضروری را در روده متصل می کند و از جذب آنها جلوگیری می کند. رایج ترین غلات در رژیم غذایی مناطق مختلف جهان گندم است… و گندم می تواند مشکلات جزئی و جدی برای سلامتی ایجاد کند.

گندم حاوی مقدار زیادی پروتئین به نام گلوتن است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بخش قابل توجهی از جمعیت ممکن است به آن حساس باشند. خوردن گلوتن می تواند به روده ها آسیب برساند و باعث درد، نفخ، اسهال، یبوست و خستگی شود. مصرف گلوتن همچنین با اسکیزوفرنی و آتاکسی مخچه که هر دو از اختلالات مغزی جدی هستند، مرتبط است.

 1. خوردن مقدار زیادی پروتئین برای استخوان ها و کلیه ها مضر است.

رژیم غذایی پر پروتئین با پوکی استخوان و بیماری کلیوی مرتبط است. درست است که خوردن پروتئین باعث افزایش دفع کلسیم از استخوان در کوتاه مدت می شود، اما مطالعات طولانی مدت در واقع اثر معکوس را نشان می دهد. در دراز مدت، پروتئین به شدت با افزایش سلامت استخوان و کاهش خطر شکستگی مرتبط است. علاوه بر این، مطالعات هیچ ارتباطی بین مصرف زیاد پروتئین و بیماری کلیوی در افراد سالم نشان نمی دهد.

در واقع، دو عامل خطر اصلی برای نارسایی کلیه، دیابت و فشار خون بالا هستند که هر دو با رژیم غذایی پر پروتئین تقویت می شوند. با این حال، رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند از نارسایی کلیه و پوکی استخوان جلوگیری کند.

 1. رژیم های کم چرب برای شما خوب است.

آیا می دانستید وقتی چربی از غذا پاک می شود چه طعمی دارد؟ خب مزه مقوا میده هیچ کس طعم آن را دوست نخواهد داشت. تولیدکنندگان مواد غذایی این را می دانند، بنابراین برای جبران کمبود چربی، چیزهای دیگری را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند. چربی هایی مانند شکر، شربت ذرت با فروکتوز بالا یا شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام معمولا جایگزین چربی ها می شوند. اما فراموش نکنید که شیرین کننده ها، اگرچه کالری ندارند، بهتر از قند نیستند.

در واقع، بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای، ارتباط مداوم و چشمگیر شیرین‌کننده‌ها را با انواع بیماری‌ها از جمله چاقی، سندرم متابولیک، دیابت، بیماری قلبی، زایمان زودرس و افسردگی نشان داده‌اند. در این محصولات کم چرب، چربی های طبیعی سالم با مواد بسیار مضر جایگزین می شوند.

 1. شما باید مقدار زیادی وعده های غذایی کوچک در طول روز داشته باشید.

این ایده که شما باید تعداد زیادی وعده های غذایی کوچک در طول روز بخورید تا متابولیسم خود را حفظ کنید، یک باور رایج است که منطقی نیست. درست است که خوردن مقداری متابولیسم را در طول وعده غذایی بالا می برد، اما این مقدار کل غذا است که تعیین کننده انرژی مصرفی است نه تعداد وعده های غذایی.

این موضوع در واقع چندین بار تست شده و رد شده است. در یک مطالعه کنترل شده، دو گروه به میزان یکسان غذا با وعده های زیاد و کم مصرف کردند، اما تفاوتی در متابولیسم آنها وجود نداشت.

نتایج یک مطالعه بر روی مردان چاق نشان داد که شرکت کنندگان در گروه 6 وعده غذایی نسبت به گروه 3 وعده غذایی احساس سیری کمتری داشتند. این الگوی غذایی نه تنها برای برخی افراد بی فایده است، بلکه برای برخی مضر است.

طبیعی نیست که بدن انسان دائماً تغذیه شود.

زمانی که برای مدتی غذا نمی خوریم، فرآیند سلولی به نام اتوفاژی، مواد زائد را از سلول های ما پاک می کند. روزه گرفتن یا نخوردن هر از گاهی برای شما خوب است. چندین مطالعه مشاهده ای افزایش 90 درصدی در خطر سرطان روده بزرگ (چهارمین سرطان شایع که باعث مرگ و میر بسیاری می شود) در افرادی که چهار وعده در روز می خورند در مقایسه با دو وعده، نشان داده است.

 1. کربوهیدرات ها باید منبع اصلی انرژی در رژیم غذایی باشند.

فرض اصلی این است که همه باید یک رژیم غذایی کم چرب داشته باشند که کربوهیدرات های آن حدود 60 تا 50 کالری کل کالری را تشکیل می دهند. این نوع رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی غلات و قند و غذاهای چرب مانند گوشت و تخم مرغ است. این نوع رژیم ممکن است برای برخی از افراد، به خصوص افرادی که به طور طبیعی لاغر هستند، مفید باشد. اما برای کسانی که چاق هستند، یا سندرم متابولیک یا دیابت دارند، این مقدار کربوهیدرات کاملا خطرناک است. این موضوع به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

در یک مطالعه کنترل شده، یک رژیم غذایی کم چرب و پر کربوهیدرات با رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات مقایسه شد. نتایج به طور مداوم به دنبال یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات بود.

 1. روغن های گیاهی و دانه های امگا 6 برای شما بسیار مفید هستند.

چربی های غیراشباع به عنوان یک غذای سالم در نظر گرفته می شوند زیرا برخی از مطالعات نشان می دهد که آنها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. اما انواع مختلفی از چربی های اشباع نشده وجود دارد و همه آنها یکسان نیستند. مهمتر از همه، ما هم اسیدهای چرب امگا 3 و هم اسیدهای چرب امگا 6 داریم.

امگا 3 ضد التهاب است و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های التهابی را کاهش می دهد. در واقع، انسان باید نسبت مشخصی از امگا 6 و امگا 3 را دریافت کند. اگر امگا 6 در این نسبت خیلی زیاد باشد، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. تا کنون بزرگترین منبع امگا 6 در رژیم غذایی فرآوری شده مدرن دانه ها و روغن های گیاهی مانند سویا، ذرت و روغن آفتابگردان بوده است. در طول تکامل، انسان هرگز چنین مقدار زیادی از چربی های امگا 6 نداشته است. این برای بدن انسان غیر طبیعی است.

امگا 3 بخورید و مکمل های روغن کبد ماهی را مصرف کنید، اما از غلات صنعتی و روغن های گیاهی خودداری کنید.

 1. رژیم های کم کربوهیدرات خطرناک هستند.

رژیم های کم کربوهیدرات یک درمان بالقوه برای بسیاری از شایع ترین مشکلات سلامتی در کشورهای مختلف است. رژیم های کم چرب مضر هستند و بدون آن نمی توانید بسیاری از مواد مغذی را به درستی جذب کنید. به عبارت ساده، آنها کار نمی کنند. با این حال، رژیم های کم کربوهیدرات (که توسط متخصصان تغذیه و متخصصان تغذیه استفاده می شود) نشان داده شده است که به نتایج بسیار بهتری منجر می شود.

نتایج تحقیقات کنترل شده در مورد رژیم های کم کربوهیدرات نشان می دهد که:

 • کاهش بیشتر چربی بدن در مقایسه با رژیم های کم کالری، حتی در این رژیم ها محدودیتی برای میزان دریافت غذا وجود ندارد.
 • آنها فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
 • آنها قند خون را کاهش می دهند و علائم دیابت را بسیار بیشتر از رژیم های کم چرب بهبود می بخشند.
 • آنها کلسترول HDL (خوب) را بسیار بیشتر افزایش می دهند.
 • کاهش قابل توجهی در تری گلیسیرید در مقایسه با رژیم های کم چرب رخ می دهد.
 • الگوی کلسترول LDL (بد) را از کوچک، متراکم (بسیار بد) به LDL بزرگ که خوش خیم است تغییر می دهد.
 • پیروی از رژیم های کم کربوهیدرات بسیار آسان تر از رژیم های کم چرب است زیرا نیازی به محدودیت کالری ندارند و در طول روز گرسنه نخواهید بود.

با این حال، بسیاری از متخصصان سلامت و متخصصان تغذیه معتقدند که این رژیم‌ها مضر هستند و رژیم‌های کم‌چرب و پر کربوهیدرات را توصیه می‌کنند، اما واقعیت این است که رژیم‌های پر کربوهیدرات بیش از یک مزیت برای شما هستند. با آنها شما را آزار خواهند داد.

 1. غذاهای چرب شما را چاق می کند.

به نظر می رسد خوردن چربی شما را چاق می کند. چیزهایی که در زیر پوست ما جمع می شوند و آن را نرم و پف کرده نشان می دهند، چربی هستند. خوب، خوردن چربی قطعا آن را بدتر می کند. اما به این سادگی نیست. علیرغم اینکه چربی در هر گرم کالری بیشتری نسبت به کربوهیدرات ها یا پروتئین دارد، رژیم های غذایی پرچرب افراد را چاق نمی کند. مثل هر چیز دیگری بستگی به شرایط دارد.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و چربی می تواند شما را چاق کند، اما ربطی به چربی ندارد. در واقع، رژیم های پرچرب و کم کربوهیدرات باعث کاهش چربی بسیار بیشتری نسبت به رژیم های کم چرب می شود.

مشاور با شما صحبت می کند

در این مقاله که ترجمه آن در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است، تنها به 10 مورد از بسیاری از نادرستی های رایج در باور عمومی اشاره شده است. انتخاب و تصمیم گیری از میان حجم زیاد اطلاعات موجود بسیار دشوار است. مخصوصاً در حال حاضر که در زمینه تغذیه تفاوت های زیادی بین طب سنتی، طب اسلامی و تغذیه مدرن وجود دارد. اما فراموش نکنید که بهترین انتخاب ایجاد تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی است. آزمایشات سالانه و ارجاع به متخصصان مربوطه را برنامه ریزی کنید. در این بین مشاوره با مشاور تغذیه یا مشاور تغذیه ورزشی و همچنین مربی ورزشی بهترین گزینه برای داشتن اندامی ایده آل و از همه مهمتر سلامت جسمی و روحی شما خواهد بود.

مترجم: معصومه کریم نجات

منبع: Healthline