10 مکمل برای درمان تنبلی تخمدان


سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا تنبلی تخمدان شایع ترین علت ناباروری زنان است که حدود 20 تا 25 درصد موارد را تشکیل می دهد. علائم این سندرم از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برخی از ویژگی های آن تاثیر مستقیمی بر توانایی زن برای باردار شدن دارد. این سندرم می تواند تعادل هورمون ها را به هم بزند و در نهایت عملکرد تخمدان را مختل کند و در برخی موارد باعث نارسایی تخمدان شود. خوشبختانه تحقیقات نشان داده است که مکمل ها و ویتامین های مختلف می توانند به تنظیم هورمون ها و درمان تنبلی تخمدان، تقویت عملکرد تخمدان و بهبود باروری زنان مبتلا به تنبلی تخمدان کمک کنند.

10 مکمل برای کمک به درمان تنبلی تخمدان و بهبود باروری:

1-اینوزیتول

اینوزیتول مهم ترین مکملی است که می تواند به زنان مبتلا به تنبلی تخمدان که قصد بارداری دارند کمک کند. فرقی نمی کند که می خواهید به طور طبیعی باردار شوید یا با روش هایی مانند IVF. حتی اگر قصد باردار شدن ندارید، اینوزیتول مکمل مهمی است که باید مصرف کنید. تقریباً 70 درصد از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان دارای سطوح مقاومت به انسولین هستند. مقاومت به انسولین باعث می شود بدن انسولین اضافی تولید کند که به نوبه خود باعث می شود که تخمدان ها هورمون های آندروژن بیشتری مانند تستوسترون بسازند و نسبت لوتئین (LH) به هورمون محرک فولیکول (FSH) را تغییر دهند. اختلال در تعادل هورمونی می تواند رشد تخمک را مختل کند و عملکرد تخمدان را مختل کند. اینوسیتول به دلیل توانایی خود در بهبود فعالیت گیرنده انسولین و بازگرداندن مقاومت به انسولین شناخته شده است. این مکمل حتی برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان که سطوح پایین اینوسیتول دارند نیز مهم است. نتایج یک مطالعه نشان داد که میو اینوزیتول ممکن است مقاومت به انسولین را تا 70 درصد کاهش دهد. همانطور که گفته شد، این مکمل به بازسازی هورمون ها به نسبت مورد نیاز برای عملکرد تخمدان کمک می کند. در مطالعه دیگری، اگرچه اینوسیتول نسبتاً کوچک است، نشان داده شد که توانایی بازیابی عملکرد تخمدان را برای بهبود باروری در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان دارد.
نشان داده شد که اینوزیتول بر قاعدگی، تخمک گذاری و نرخ باروری در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، تأثیری بر مکمل اینوزیتول بر کیفیت تخمک و اسپرم دارد.

2. روغن ماهی

مکمل روغن ماهی فواید زیادی برای زنان به خصوص زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد. مطالعات نشان داده اند که مکمل روغن ماهی می تواند تخمک گذاری، عملکرد تخمدان و باروری را بهبود بخشد. روغن ماهی مانند اینوسیتول یک مکمل مفید برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است زیرا می تواند به بهبود مقاومت به انسولین کمک کند.
التهاب یکی دیگر از ویژگی های سندرم تخمدان پلی کیستیک است که تأثیر نامطلوبی بر باروری دارد. روغن ماهی یک مکمل مهم برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است زیرا دارای خواص ضد التهابی است. مکمل روغن ماهی می تواند به کاهش سطح کلسترول بد در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

3- مکمل ویتامین D

67 تا 85 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دچار کمبود ویتامین D هستند. سطوح پایین ویتامین D ممکن است علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله مقاومت به انسولین، تخمک گذاری، بی نظمی قاعدگی، ناباروری، هیپرآندروژنیسم و ​​چاقی را تشدید کند. نشان داده شده است که مکمل ویتامین D اثرات مفیدی بر چرخه منظم قاعدگی و فرآیند تخمک گذاری دارد.

درمان تنبلی تخمدان

4-N-استیل سیستئین (NAC)

بدن از N-acetylcysteine ​​(NAC) برای ساخت آنتی اکسیدان ها استفاده می کند. آنتی اکسیدان های تولید شده از این ترکیب به محافظت و ترمیم سلول ها در برابر آسیب سلولی کمک می کند. با کاهش آسیب سلولی، ترکیب NAC به مبارزه با التهاب و استرس اکسیداتیو کمک می کند، که می تواند به فرآیند تولید مثل آسیب برساند. به تدریج NAC به طور طبیعی در همه غذاها یافت نمی شود، بنابراین باید به عنوان مکمل مصرف شود.
در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، NAC می تواند به کاهش مقاومت به انسولین، کاهش سطح تستوسترون، تنظیم تخمک گذاری و بهبود باروری کمک کند. در واقع، تحقیقات نشان داده است که NAC حتی از متفورمین (دارویی که برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود) برای بهبود مقاومت به انسولین موثرتر است. کاهش سطح تستوسترون به مبارزه با علائم ثانویه سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند آکنه و رشد موهای صورت کمک می کند.
با بهبود روند باروری، نشان داده شد که NAC می تواند شانس باردار شدن زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را افزایش دهد. با استفاده از یک مطالعه مروری، محققان اثرات مکمل NAC را بر روی بیش از 910 زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک آزمایش کردند و دریافتند که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تحت درمان با NAC بیشتر احتمال دارد باردار شوند. و روند تخمک گذاری در مقایسه با گروه دارونما.

5. مکمل کارنیتین

استیل ال کارنیتین (ALC) یک آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. ALC به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. یک مطالعه بالینی نشان داد که زنان غیر چاق مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نسبت به زنان بدون سندرم تخمدان پلی کیستیک سطوح L-کارنیتین کمتری داشتند. سطوح پایین ALC می تواند با هیپرآندروژنیسم و ​​مقاومت به انسولین مرتبط باشد که هر دو از ویژگی های سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.
یک کارآزمایی بالینی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نشان داد که مصرف مکمل ALC با کلومیفن (داروی باروری برای تحریک تخمک گذاری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک) باعث ضخیم تر شدن آندومتر و افزایش نرخ باروری می شود.

6. منیزیم

منیزیم در بیش از 300 واکنش آنزیمی در بدن انسان از جمله متابولیسم گلوکز نقش دارد. بیش از 50 درصد آمریکایی ها منیزیم مورد نیاز خود را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک 19 برابر بیشتر از جمعیت عادی در معرض کمبود منیزیم هستند. سطوح پایین منیزیم می تواند مقاومت به انسولین را بدتر کند و در نتیجه بر تعادل هورمونی و انتقال سیگنال تأثیر بگذارد. همانطور که قبلا ذکر شد، عدم تعادل هورمونی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار شایع است که با جنبه های مختلف باروری تداخل دارد. مکمل منیزیم برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است به بهبود مقاومت به انسولین، کاهش التهاب و تسکین علائم PMS کمک کند.

با مکمل های منیزیم آشنا شوید مناسب برای افرادی که تنبلی تخمدان دارند

7. پروبیوتیک ها

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله مقاومت به انسولین، غلظت هورمون های جنسی و چاقی می تواند بر تنوع و ترکیب میکروب های روده تأثیر منفی بگذارد. میکروب های روده برای متابولیسم مواد مغذی و مراقبت از ساختار روده حیاتی هستند.
پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که می توانند به بازیابی و بهبود سلامت روده کمک کنند. سلامت روده برای کنترل التهاب بسیار مهم است. التهاب یکی از شایع ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک است که به مقاومت به انسولین کمک می کند.
مطالعات نشان داده اند که مکمل های پروبیوتیک می توانند به بهبود سلامت روده، کاهش التهاب و بهبود تعادل هورمونی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کنند.
مصرف مکمل پروبیوتیک ممکن است با تنظیم چرخه قاعدگی و کاهش سطح آندروژن به مقابله با سایر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

8- مکمل روی (روی)

روی یک آنتی اکسیدان قوی است که به تنظیم عملکرد آنزیم های مختلف کمک می کند. این مکمل می تواند به تنظیم رشد سلولی، ترشح هورمون ها و تاثیر بر باروری کمک کند.
در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، مصرف مکمل بر اکثر پارامترها، به ویژه آنهایی که مربوط به مقاومت به انسولین است، تأثیر مثبت دارد. علاوه بر این، مکمل روی می تواند به بهبود تعادل هورمونی و فرآیند تخمک گذاری کمک کند.
مکمل روی می تواند به بهبود سایر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند آکنه، رشد مو، کنترل وزن و ریزش مو کمک کند.

9-مکمل ویتامین B

انواع مختلفی از ویتامین های B وجود دارد، اما مهم ترین آنها برای سندرم تخمدان پلی کیستیک B12 و فولات (B9) هستند. هر دو ویتامین با شکستن و تجزیه آمینو اسید هموسیستئین به کاهش التهاب کمک می کنند. سطح هموسیستئین معمولاً در سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش می یابد. افزایش سطح هموسیستئین با کاهش باروری از جمله کیفیت پایین تخمک، سقط جنین، فشار خون بالا و وزن کم هنگام تولد همراه است. ویتامین های B می توانند به بهبود تعادل هورمونی و بهبود باروری کمک کنند. مکمل فولات می تواند سطح پروژسترون را افزایش داده و خطر از دست دادن تخمدان را کاهش دهد. مطالعات دیگر در مورد تأثیر مواد مغذی بر باروری نشان داده است که فولات برای کیفیت و رشد تخم مرغ، کاشت تخم مرغ، رشد جنین و رشد بافت ضروری است.

10-کوآنزیم Q10
کوآنزیم Q10 (Co Q10) اثرات مفیدی بر باروری زنان سالم و زنان مبتلا به تنبلی تخمدان دارد. مطالعات نشان داده اند که مکمل کوآنزیم Q10 قبل از IVF می تواند پاسخ تخمدان را در زنانی که تحت IVF قرار گرفته اند، بهبود بخشد. نشان داده شده است که کوآنزیم Q10 (Co Q10) با ناباروری مرتبط با افزایش سن از جمله کاهش کمیت و کیفیت تخمک مقابله می کند.
کوآنزیم Q10 علاوه بر تقویت باروری، فواید خاصی برای تنبلی تخمدان دارد. نشان داده شده است که کوآنزیم Q10 (Co Q10) اثر مفیدی بر سطح انسولین و تستوسترون دارد.

تنظیم : زهرا محبی (کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: cnyfertility