7 مورد از مهمترین علل پرخاشگری در کودکان


علل پرخاشگری در کودکان

علل پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری در کودکان می تواند نشانه بسیاری از مشکلات اساسی دیگر باشد. پرخاشگری می تواند ناشی از شرایط مختلف پزشکی، روانی و زندگی باشد، بنابراین باید درمان شود علل پرخاشگری در کودکان برای بررسی

فهرست مطالب:

  • پرخاشگری چیست؟
  • علل پرخاشگری در کودکان
  • چگونه با کودک پرخاشگر رفتار کنیم؟
  • حرف پایانی

پرخاشگری چیست؟

هر رفتاری که به قصد آسیب رساندن به دیگران از جمله هل دادن و ضربه زدن انجام شود، رفتار پرخاشگرانه محسوب می شود. پرخاشگری بخشی طبیعی از رشد کودکان است، راهی برای ابراز نارضایتی خود از یک شخص یا رویداد.

عوامل زمینه‌ای مانند رویدادهای ناخوشایند زندگی، مسائل مربوط به سلامت روان و سایر دلایل پزشکی می‌توانند باعث پرخاشگری شوند. شناسایی علل پرخاشگری در کودکان و آموزش مدیریت احساسات به کودکان روشی موثر برای کمک به آنها برای کنترل رفتارهای پرخاشگرانه است.

در ادامه مقاله در مورد انواع پرخاشگری، علل آن و نحوه حمایت از والدین برای به حداقل رساندن رفتارهای پرخاشگرانه صحبت خواهیم کرد.

علل پرخاشگری در کودکان

علل پرخاشگری به چند گروه تقسیم می شود:

1. اختلالات خلقی

کودکان مبتلا به افسردگی دوقطبی در مراحل شیدایی به شدت پرخاشگر می شوند، کنترل خود را از دست می دهند و رفتارهای تکانشی از خود نشان می دهند. از طرفی در مراحل افسردگی دوقطبی اگرچه کم انرژی و گوشه گیر هستند. اما آنها بسیار تحریک پذیر هستند.

عصبانیت کودکان دوقطبی و پرخاشگری آنها باعث سرزنش آنها و تشدید اختلالات خلقی آنها می شود.

2. روان پریشی

بیماری های روانپزشکی نیز ممکن است با پرخاشگری همراه باشد. به عنوان مثال، کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی رفتار پرخاشگرانه ای در پاسخ به محرک های درونی نشان می دهند. این رفتارها به دلیل بی اعتمادی، ترس و بدگمانی به اطرافیان رخ می دهد.

3. ناامیدی

ناامیدی در کودکان مبتلا به اختلالات فکری یا شناختی و همچنین در کودکان مبتلا به اختلالات ارتباطی (مانند اوتیسم) منجر به پرخاشگری می شود. این کودکان در پاسخ به ناامیدی و اضطراب خود پرخاشگرانه رفتار می کنند زیرا قادر به بیان احساسات خود نیستند.

 

4. تکانشگری

تکانشگری نیز باعث اختلالات رفتاری مخرب می شود. در کودکان مبتلا به ADHD، تکانشگری و ضعف در تصمیم گیری باعث بروز رفتارهایی می شود که به عنوان رفتارهای پرخاشگرانه تعبیر می شود. این کودکان بدون در نظر گرفتن عواقب رفتار خود کاملاً ظالمانه یا بدخواهانه عمل می کنند.

5. اختلال سلوک یا سی دی

پرخاشگری بخش بزرگی از ماتریس بیماری در اختلال سلوک است. برخلاف کودکان مبتلا به ADHD، کودکان مبتلا به CD عمدا بدخواه هستند و از عواقب رفتار خود کاملا آگاه هستند.

اختلال سلوک یا سی دی

اختلال سلوک یا سی دی

6. خسارت

گاهی اوقات دلایل طبیعی برای رفتار پرخاشگرانه وجود دارد. آسیب لوب فرونتال یا صرع باعث رفتارهای تهاجمی می شود که دلیل قابل درک برای آن وجود ندارد.

7. تروما یا شوک عاطفی

گاهی اوقات پرخاشگری در کودکان به دلیل عوامل استرس زا در محیط رخ می دهد و لزوماً نشان دهنده بیماری نیست. اما اگر پرخاشگری به طور مکرر اتفاق بیفتد، می تواند نشان دهنده بروز یک مشکل عاطفی باشد.

چگونه با کودک پرخاشگر رفتار کنیم؟

رفتار فرزندتان را بررسی کنید تا علت پرخاشگری او را دریابید. هنگامی که محرک های بالقوه را شناسایی کردید، موارد زیر را امتحان کنید:

  1. از کلمات مناسب استفاده کنید

اگر کودک شما عصبانی شد و هر لحظه ممکن است پرخاشگر شود، با کلمات مناسب او را آرام کنید و به او یادآوری کنید که می تواند احساساتش را بیان کند. مثلاً بگویید: «می دانم که ناراحتی».

همچنین به او بیاموزید که بابت رفتار پرخاشگرانه خود عذرخواهی کند.

  1. مدل رفتار غیر پرخاشگرانه

کودکان از رفتار والدین خود چیزهای زیادی یاد می گیرند. شما باید مراقب باشید که چگونه در مقابل فرزندتان با همسر، والدین و دیگران صحبت می کنید. حتی زمانی که از دست فرزندتان ناراحت و عصبانی هستید، لحن و کلام شما باید مؤدبانه باشد.

وقتی کودک رفتار آرام شما را حتی در مواقع ناامیدی و ناراحتی مشاهده می کند، آن رفتار را یاد می گیرد. اگر رفتار کودک تحت تاثیر رفتار دوستانش در مدرسه قرار گرفت، می توانید با والدین یا معلمان و مسئولان مدرسه صحبت کنید.

  1. فرزند خود را تحسین کنید

وقتی فرزندتان کاری را درست انجام می‌دهد یا مشکلات را به روشی مسالمت‌آمیز حل می‌کند، او را تحسین کنید و به او پاداش دهید تا رفتارهای مثبتش را تقویت کنید.

  1. تسلیم عصبانیت کودک نشوید

اگر همیشه تسلیم عصبانیت های فرزندتان شوید، او یاد می گیرد که این بهترین راه برای به دست آوردن چیزهایی است که نیاز دارد. در نتیجه وقتی عصبانیت کودک را نادیده می گیرید، رفتار پرخاشگرانه تری از خود نشان می دهد.

  1. یک برنامه و قوانین تنظیم کنید

تنظیم برنامه روزانه برای خواب، غذا خوردن، بازی و سایر فعالیت ها می تواند به میزان قابل توجهی از پرخاشگری کودک بکاهد. این به کودک کمک می کند تا بداند چه زمانی باید انتظار داشته باشد و ناامید نشود.

حرف پایانی

راه های زیادی برای مقابله با پرخاشگری در کودکان وجود دارد. یکی از بهترین راه ها، استخدام یک پرستار بچه ماهر برای تشخیص است علل پرخاشگری در کودکان است. یک پرستار بچه خوب علاوه بر مراقبت از کودک می تواند آموزش های لازم را به شما بدهد.

برای دریافت خدمات پرستاری با پشتیبانی اول سلامت تماس بگیرید.