9 نشانه مهم کمبود ویتامین B12 در بدن، ویتامین B12


9 نشانه کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است که بدن شما برای فرآیندهایی مانند سنتز DNA، تولید انرژی و عملکرد سیستم عصبی مرکزی به آن نیاز دارد. اگرچه این ویتامین در بسیاری از غذاها یافت می شود، اما کمبود ویتامین B12 نسبتاً شایع است. این اغلب به دلیل مصرف محدود رژیم غذایی، سوء جذب، بیماری های خاص یا استفاده از داروهای کاهش دهنده B12 است.

در واقع، مطالعات نشان می دهد که تا 20 درصد از افراد بالای 60 سال در ایالات متحده و بریتانیا دچار کمبود این ویتامین هستند. سطوح B12 بالای 300 pg/mL نرمال، سطوح 200-300 pg/mL مرزی و سطوح زیر 200 pg/mL کمبود این ویتامین در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که توانایی جذب B12 از غذا با افزایش سن کاهش می یابد، کمبود آن در افراد مسن شایع تر است. با این حال، این بدان معنا نیست که کودکان و بزرگسالان جوانتر، از جمله آنهایی که باردار و شیرده هستند، نمی توانند دچار کمبود B12 شوند.

متاسفانه، کمبود ویتامین B12 اغلب نادیده گرفته می شود و به اشتباه تشخیص داده می شود. اغلب، این به دلیل آزمایشات آزمایشگاهی ناکافی است یا به این دلیل که علائم به تنهایی مختص کمبود ویتامین B12 نیست. اگر مشکوک هستید که ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشید، مهم است که به یک متخصص مراجعه کنید، در مورد علائم خود صحبت کنید و آزمایش های مناسب را انجام دهید.

این مقاله 9 مورد از شایع ترین علائم گزارش شده کمبود B12 و نحوه تشخیص و درمان آن را پوشش می دهد.

1. خستگی

اگر کمبود B12 دارید، احتمالاً احساس خستگی می کنید. سلول های بدن شما برای عملکرد صحیح به B12 نیاز دارند. به این ترتیب، داشتن سطوح ناکافی B12 می تواند تولید طبیعی گلبول های قرمز خون را کاهش دهد که می تواند اکسیژن رسانی را مختل کند.

به طور خاص، کمبود ویتامین B12 یا فولات می تواند باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود. این وضعیت منجر به تشکیل گلبول های قرمز بزرگ، غیر طبیعی و نابالغ و اختلال در سنتز DNA می شود. هنگامی که بدن شما گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به بافت های شما ندارد، احتمالاً احساس ضعف و خستگی می کنید. مهم است که بدانید حتی زمانی که سطح B12 شما در محدوده یا پایین است، ممکن است خستگی و سایر علائم مرتبط با کمبود ویتامین B12 را تجربه کنید.

خستگی ناشی از علائم کمبود ویتامین B12

2. پوست رنگ پریده یا زرد

یکی دیگر از علائمی که می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B12 باشد، رنگ پریدگی یا زردی پوست است. کم خونی مرتبط با B12 ممکن است به دلیل کمبود گلبول های قرمز، مانند وضعیتی به نام کم خونی فقر آهن، پوست شما را رنگ پریده کند. کمبود B12 همچنین می تواند باعث بیماری به نام یرقان شود که باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم شما می شود. این رنگ به دلیل سطوح بالای بیلی روبین ایجاد می شود. بیلی روبین یک ماده زائد است که هنگام تجزیه گلبول های قرمز در بدن تولید می شود.

3. سردرد

کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به عوارض عصبی از جمله سردرد شود. در واقع، سردرد یکی از شایع ترین علائم گزارش شده کمبود B12 در بزرگسالان و کودکان است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که اغلب انواع خاصی از سردردها را تجربه می کنند، به احتمال زیاد سطح B12 پایینی دارند. یک مطالعه در سال 2019 روی 140 نفر که نیمی از آنها میگرن را تجربه کردند، نشان داد که سطح B12 خون در شرکت‌کنندگان مبتلا به میگرن در مقایسه با شرکت‌کنندگان بدون سابقه میگرن به‌طور قابل‌توجهی کمتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که بالاترین سطح B12 را داشتند، 80 درصد کمتر در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که سطح B12 کمتری داشتند، به میگرن مبتلا شدند. تحقیقات برای بررسی اینکه آیا درمان B12 ممکن است علائم سردرد میگرنی را در برخی افراد بهبود بخشد، ادامه دارد.

4. علائم افسردگی

B12 برای عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی شما ضروری است و کمبود این ماده مغذی می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. به طور خاص، کمبود B12 با خطر بیشتر افسردگی مرتبط است.

داشتن سطوح پایین B12 می تواند سطح اسید آمینه حاوی گوگرد به نام هموسیستئین را افزایش دهد. به نوبه خود، این ممکن است با افزایش استرس اکسیداتیو، آسیب DNA و مرگ سلولی در بدن به افسردگی کمک کند.

یک مطالعه در سال 2020 روی 132 کودک و نوجوان، 89 نفر مبتلا به افسردگی و 43 نفر بدون افسردگی، نشان داد که شرکت کنندگان مبتلا به افسردگی در مقایسه با افراد بدون افسردگی، سطح B12 کمتر و سطوح بالاتری از هموسیستئین داشتند. علاوه بر علائم افسردگی، سطوح پایین یا کمبود B12 ممکن است منجر به سایر شرایط روانی، از جمله روان پریشی و اختلالات خلقی شود.

5. مشکلات گوارشی

کمبود ویتامین B12 همچنین ممکن است باعث اسهال، حالت تهوع، یبوست، نفخ، گاز و سایر علائم گوارشی شود. این مسائل می تواند بر بزرگسالان و کودکان تأثیر بگذارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از این علائم غیراختصاصی هستند و ممکن است در اثر عوامل دیگری ایجاد شوند. به عنوان مثال، عدم تحمل غذایی، داروها و عفونت ها همگی می توانند منجر به اسهال شوند.

مشکلات گوارشی

6. مشکل در تمرکز و اختلال روانی

از آنجایی که کمبود B12 بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر منفی می گذارد، افرادی که سطح B12 پایین یا کمبود دارند ممکن است دچار مه مغزی شوند و در تمرکز و انجام وظایف دچار مشکل شوند. افراد مسن به ویژه در معرض خطر این عوارض هستند زیرا خطر کمبود B12 با افزایش سن افزایش می یابد. در واقع، بسیاری از مطالعات سطوح پایین B12 را با بدتر شدن عملکرد شناختی در افراد مسن مرتبط می دانند.

خوشبختانه، مطالعات نشان می دهد که اختلالات روانی مربوط به سطوح پایین B12 می تواند با درمان B12 بهبود یابد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2020 به 202 فرد مبتلا به اختلالات روانی خفیف و سطوح پایین یا پایین B12 و هموسیستئین B12 بالا به مدت 3 ماه درمان شد. پس از درمان، 84 درصد از شرکت کنندگان بهبود قابل توجهی در علائم، مانند تمرکز ضعیف، از دست دادن حافظه، و فراموشی گزارش کردند.

7. درد و التهاب دهان و زبان

گلوسیت یک اصطلاح پزشکی است که به زبان ملتهب، قرمز و دردناکی اشاره دارد که ممکن است به دلیل کمبود B12 ایجاد شود. در افراد مبتلا به این کمبود، گلوسیت می تواند همراه با استوماتیت ظاهر شود که با زخم و التهاب در دهان مشخص می شود.

اگرچه گلوسیت و استوماتیت در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 شایع است، اما می تواند بدون کم خونی رخ دهد و می تواند نشانه کمبود اولیه B12 باشد. همانطور که گفته شد، گلوسیت همچنین می تواند ناشی از کمبود سایر مواد مغذی مانند فولات، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین (B3) باشد.

8. پارستزی در دست و پا

پارستزی یک اصطلاح پزشکی است که به احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در نواحی خاصی از بدن مانند دست ها و پاها اشاره دارد. بسیاری از بزرگسالان و کودکانی که کمبود B12 دارند، پارستزی دارند.

متأسفانه، این علامت کمبود B12 با علائم نوروپاتی دیابتی همپوشانی دارد. نوروپاتی دیابتی آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا است که می تواند باعث درد و بی حسی در اندام ها شود. افراد مبتلا به دیابت که متفورمین مصرف می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود B12 هستند زیرا این دارو می تواند جذب ویتامین B12 در بدن را کاهش دهد. بنابراین، کمبود B12 می تواند به اشتباه به عنوان نوروپاتی محیطی در افراد مبتلا به دیابت تشخیص داده شود.

در نتیجه، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند افرادی که به طور منظم متفورمین مصرف می کنند، از نظر کمبود ویتامین B12 غربالگری شوند.

سایر علائم و نشانه های کمبود B12

علاوه بر علائم فوق، کمبود B12 ممکن است منجر به موارد زیر شود:

گرفتگی عضلات و ضعف عضلانی

کمبود B12 بر عملکرد اعصاب حرکتی و حسی تأثیر منفی می گذارد که می تواند باعث گرفتگی و ضعف عضلانی شود.

بی نظمی در هماهنگی آتاکسی، یا برهم خوردن تعادل و هماهنگی

این یک علامت عصبی است که می تواند ناشی از کمبود B12 باشد. بنابراین، فرد مبتلا به کمبود ویتامین B12 ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل دچار مشکل شود.

اختلال در نعوظ

مردان مبتلا به کمبود ویتامین B12 ممکن است اختلال نعوظ را در نتیجه افزایش سطح هموسیستئین در بدن تجربه کنند.

اختلالات بینایی

کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث اختلال بینایی شود که احتمالاً به دلیل آسیب به عصب بینایی است.

کمبود B12 چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟

از آنجایی که علائم کمبود ویتامین B12 مختص این بیماری نیست، ممکن است تشخیص داده نشود یا اشتباه تشخیص داده شود. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، مهم است که آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. به خصوص اگر شرایط زیر را دارید، برای جلوگیری از کمبود ویتامین به پزشک مراجعه کنید:

  • از یک رژیم غذایی محدود مانند رژیم گیاهخواری پیروی کنید
  • شما بالای 60 سال سن دارید
  • باردار هستید یا شیردهی؟
  • شما یک وضعیت پزشکی دارید که می تواند سطح B12 شما را کاهش دهد
  • شما از داروهای کاهش دهنده B12 مانند متفورمین یا مهارکننده های پمپ پروتون استفاده می کنید

علاوه بر دانستن علائم و انجام معاینه فیزیکی، یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند با تجویز آزمایش خون کمبود ویتامین B12 را رد کند.

این تست ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سطوح B12
  • سطح فولات
  • شمارش کامل خون (CBC) با اسمیر محیطی
  • سطوح متیل مالونیک اسید (MMA).
  • سطح هموسیستئین

اگر سطوح بسیار پایین B12 در شما تشخیص داده شود، پزشک مناسب ترین درمان را توصیه می کند. درمان ممکن است شامل تزریق B12، مکمل‌های خوراکی B12 یا رسیدگی به یک بیماری زمینه‌ای باشد که می‌تواند باعث کمبود شود.

تزریق B12 به طور کلی برای افرادی توصیه می شود که نمی توانند به درستی B12 را از غذا یا مکمل ها جذب کنند، مانند افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند یا افرادی که بیماری های خود ایمنی خاصی دارند. مکمل ها و تزریق های B12 حتی در دوزهای بالا بی خطر و قابل تحمل هستند.

آخرین کلمه

کمبود ویتامین B12 می تواند علائم مختلفی مانند خستگی، سردرد، افسردگی، رنگ پریدگی یا زردی پوست، اختلالات روانی و درد و التهاب در دهان و زبان ایجاد کند. بسیاری از علائم ناشی از سطوح پایین B12 مختص کمبود B12 نیست، که می تواند باعث عدم تشخیص بیماری شود.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه می کنید، مهم است که برای انجام آزمایش ها و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر مصرف کم رژیم غذایی دلیل آن است، بهتر است مصرف غذاهای غنی از B12 مانند ماهی و صدف، گوشت اندام و تخم مرغ را افزایش دهید.

اگر از رژیم گیاهخواری پیروی می کنید، لذت بردن از غذاهای غنی شده با B12، مانند مخمر مغذی و شیر گیاهی، و مصرف مکمل B12 می تواند به شما در حفظ سطح مطلوب کمک کند.

منبع

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-deficiency-symptoms#The-bottom-line