ADHD چیست؟ – درمان اختلال بیش فعالی ADHD


ADHD چیست؟ شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که ADHD چیست؟ بنابراین بهتر است بدانید که ADHD همان اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی است که همه افراد در سنین مختلف ممکن است به آن مبتلا شوند. ممکن است هر فردی گاهی بیش فعال و گاهی بی توجه باشد، اما این موضوع بیشتر در کودکان دیده شده است. وقتی والدین به چنین رفتارهایی عادت می کنند، ممکن است تغییرات مهمی امکان پذیر نباشد.

معمولاً وقتی والدین نگران این اختلال در فرزندان خود هستند، بیشتر روی بیش فعالی تمرکز می کنند. مراقب باشید که ADHD اساسا یک بیماری مزمن است که بیش از 60 درصد از کودکان یا جوانان تا بزرگسالی از آن رنج می برند. بنابراین، تشخیص به موقع می تواند به درمان بهتر فرزند شما کمک کند.

ADHD چیست؟

ADHD چیست؟

مهمترین علائم ADHD چیست؟

لیست عناوین:

ممکن است فکر کنید که ADHD علائم پیچیده و خطرناکی دارد، در حالی که این اختلال همان رفتار رایجی است که اغلب در همه کودکان دیده می شود. البته لازم به ذکر است که هیچکس نمی تواند با ذکر چند علامت این اختلال را تشخیص دهد زیرا هر لحظه ممکن است کودک یکی از علائم موجود را نشان دهد.

به خاطر داشته باشید که توجه نیمی از مشکل ADHD است و چه برای شما باشد و چه برای افراد دیگر، چه در خانه یا خارج از خانه، توجه کردن به آن دشوار است. این موضوع یک سری اختلالات را در توانایی یادگیری، گوش دادن و حتی فکر کردن آنها ایجاد می کند.

از دیگر علائم ADHD می توان به افزایش انرژی، بی قراری، پرحرفی، ناسازگاری با دیگران، بی توجهی به گفتار دیگران و کم حوصلگی اشاره کرد که ممکن است در برخی از کودکان به صورت فردی و در برخی دیگر به طور همزمان مشاهده شود.

بیشتر بخوانید: 18 علامت هشدار دهنده اولیه ADHD در کودکان

ADHD چیست؟

ADHD چیست؟

سن تشخیص اختلال بیش فعالی

اکنون که می دانید ADHD چیست؟ ممکن است فکر کنید فرزند شما نیز به این اختلال مبتلا است. بسیاری از والدینی که با علائم این مشکل آشنا هستند دائماً در مورد ADHD در کودکان نوپا و خردسال خود نگران می شوند. در حالی که این علائم برای کودکان در آن مرحله از رشد کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

ADHD معمولاً در سن 14 سالگی قابل تشخیص است، اما علائم ممکن است خیلی زودتر ظاهر نشوند. برای تشخیص این بیماری در سنین 4 تا 16 سالگی، کودک باید حداقل 6 علامت را به مدت بیش از 6 ماه نشان دهد و بیشتر این علائم را می توان قبل از 12 سالگی مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: پرستار ADHD و وظایف او

ADHD چیست؟

ADHD چیست؟

انواع متفاوت بیش فعالی

اختلال ADHD با توجه به علائمی که کودکان دارند به 3 دسته مختلف تقسیم می شود که در این قسمت از مقاله سعی داریم آن ها را به شما معرفی کنیم تا اطلاعات کامل تری کسب کنید.

ADHD چیست؟

ADHD چیست؟

  • عمدتا نادیده گرفته می شود

کودکانی که عمدتاً بی توجه هستند، بیشتر علائم و نشانه های بی توجهی را نشان می دهند، اما این علائم تکانشی یا شدید نیستند و والدین می توانند با انجام برخی اقدامات ساده به مدیریت آن کمک کنند.

  • اغلب بیش فعال یا تکانشی

در این صورت کودک می تواند تمرکز و توجه کافی داشته باشد اما نشانه های زیادی از بیش فعالی را نشان می دهد. بچه های تکانشی اغلب هر کاری دوست دارند انجام می دهند، اما با کمک یک مشاور می توان این اختلال را به راحتی درمان کرد.

اکثر کودکان ترکیبی از ADHD را تجربه می کنند و علائم هر دو را دارند. رفتارهای ADHD بسیار به هم مرتبط هستند و می توانند در طول زمان تغییر کنند. توجه داشته باشید که با تغییر علائم، درمان نیز تغییر می کند و نباید کاری انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ADHD، علل و درمان آن

ADHD چیست؟

ADHD چیست؟

حرف پایانی

پس از دانستن اینکه ADHD چیست؟ بهتر است هر زمان که علائم آن را در فرزندان خود دیدید سریعاً از یک مشاور متخصص مشاوره بگیرید و اقدامات درمانی را به طور کامل انجام دهید. فراموش نکنید که اگر این موضوع نادیده گرفته شود و به موقع درمان نشود، ممکن است در آینده افراد مبتلا به بیش فعالی با مشکلات بیشتری مواجه شوند و به همین دلیل درمان برای آنها بسیار سخت و زمان بر خواهد بود.